Česko je centrem ženského basketu

01. října 2010, 04:25 - Zina Plchová
01. října 2010, 04:25

Ještě celý týden bude Česko v centru sportovní pozornosti. Karlovy Vary, Brno a Ostrava jsou totiž dějištěm bojů o vítězství v basketbalovém mistrovství světa žen. Pořádat takové klání je obrovským úspěchem a poctou.

Foto: cbf

Ze šestnácti bojů o titul v historii se o něj v Evropě hraje teprve popáté. Česká republika má tu čest hostit mistrovství už podruhé.

Český ženský basket patří dlouhodobě k evropské špičce. V tabulce úspěchů na světových šampionátech si držíme historicky šestou pozici. Mezi průměrnými roky září výborné výkony českého týmu v letech 1964 a 1971, kdy Československo vybojovalo druhé místo na mistrovství světa. Bronzové medaile si pak Češky odvezly v roce 1957, 1959, 1967 a 1975.

Velké naděje jsou teď vkládány i do současného týmu. Své kvality prokázal zlatem z mistrovství Evropy v roce 2005. Pak ale přišlo sedmé místo na olympiádě v roce 2008 a desáté na loňském mistrovství Evropy. Podle trenéra reprezentace Lubora Blažka to ukazuje na momentální výkonnost týmu. Kdyby naše republika mistrovství nepořádala, Česko by na něm vůbec nestartovalo. I přesto svému týmu věří. Celou přípravu podřídil právě tomuto turnaji. „Musíme mít co největší ambice. Ale zároveň uvažovat reálně a k nejvyššímu cíli jít postupně,“ říká Blažek v rozhovoru pro Idnes.cz.

O prestiži akce svědčí i to, že se do kampaně před šampionátem zapojily známé osobnosti, včetně prezidenta Václava Klause, a víc než dřív byla příprava hráček pod drobnohledem médií. Turnaj je výjimečný i tím, že je to možná na dlouhá léta naposledy, kdy se Češky o stupně vítězů mohou opravdu poprat. Podle bývalého dlouholetého manažera týmu Frisco Sika Brno Jiřího Hamzy je to dokonce labutí píseň. „Aktuální tým nemá adekvátní nástupce. Neříkám to rád, ale to je realita. Dorostenecká družstva se neprosazují tak jak dříve. Myslím si, že až po mistrovství skončí tato generace, tak to bude obrovský sešup.“

Chybí nová krev

Důvodem, proč Češky v juniorském věku nedosahují takových kvalit, je podle Hamzy víc. Za prvé má mladá generace více možností seberealizace a navíc nechce tolik sportovat. Zaspaly také basketbalové svazy a kluby – mládeži se už tolik nevěnují. Také Blažek vidí v šampionátu šanci, jak mladé znovu získat. „Jde nám o to, aby se český basket ve světě znovu prosadil a zaujal fanoušky. Aby získal nové diváky a hlavně talenty. Mládež pak bude chtít basket zase hrát,“ říká.

Reprezentační výběr je složen převážně z hráček z Brna a také z týmu USK Praha. Podle Jiřího Hamzy, který s hráčkami brněnského týmu získal 14 republikových titulů a jeden evropský, to není náhoda. „Narodila se tu absolutně výjimečná generace hráček, na které zase budeme 20, 30 let čekat. Druhý faktor byl, že jsme dokázali v Brně vytvořit zcela nadstandardní podmínky, abychom ty nejlepší hráčky soustředily do jednoho družstva.“

Konkurence je kvalitní

Dostat se mezi světovou elitu ale není jednoduchý úkol. O zlaté kovy se totiž historicky přetahují hlavně tři týmy: USA, Austrálie a také Rusko. Američanky přiletěly do Česka s jasným cílem vyhrát, Australanky zase chtějí zlatý kov obhájit. Rusko na nejcennější medaili čeká už 27 let. Jestli se mezi tyto týmy vklíní i někdo další, ukáží až další dny.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít