Česko jako cíl polského exportu. Za skokovým růstem mohou být podvody

Tomáš Lemešani 10. listopadu 2016, 06:17  -  Tomáš Lemešani
10. listopadu 2016, 06:17

Data polského exportu ukazují na překvapení. Česká republika je podle dílčích informací druhou nejčastější destinací exportu polského zboží. V objemu importu z Polska podle tamních úředníků tuzemsko předběhlo Velkou Británii. Úřady mají podezření, že objem obchodní výměny roste v rozporu se zákony.

„Polská statistika potvrzuje, že za prvních 6 měsíců letošního roku je Česko pro Polsko 2. největším exportním trhem. Naše statistika potvrzuje poměrně rychlý růst polského exportu za poslední dva roky. V roce 2013 představoval hodnotově 8,162 miliardy eur zatímco v roce 2015 to bylo 10,106 miliardy eur. Jedná se o nárůst o 23,8 procenta za 2 roky,“ potvrzuje informaci mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Podle českých podnikatelů může za nezvyklý nárůst importu z Polska třeba geopolitická situace. „Polsko mírně přeorientovalo své exporty z jiných zemí směrem k České republice v návaznosti na zavedení ruských a protiruských sankcí. Tím Česká republika vylepšila svoji pozici v relativním vyjádření,“ uvádí mluvčí Hospodářské komory České republiky Miroslav Diro.

Dalším faktorem může být podle komory oživení automobilové výroby po finanční krizi, a tím i nárůst dovozu autodílů z Polska do Česka. Narůstá také objem dovozu kovových výrobku, či nábytku.

Česko je podle údajů z první poloviny roku po Německu druhou největší exportní destinací také kvůli skokovému nárůstu specifických exportních komodit. Polští odborníci poukazují třeba na skoky ve vývozu řepkového oleje a rádiových přijímačů. U prvního jmenovaného vývozního artiklu meziročně narostl podle polského ministerstva financí objem exportu z 11 na 55 milionů zlotých, u druhého došlo ke skoku z 11 tisíc na 60 milionů zlotých.

Jak dříve bez poskytnutí konkrétních dat uvedl mluvčí polského ministerstva financí Paweł Jurek v rozhovoru pro polský rozhlas, skoky v nezvyklých komoditách vyvolávají podezření z růstu ekonomických trestních činů. Resort proto hodlá zpřísnit kontroly polských exportérů do Česka.

Je to fikce?

„Jedná se o situace, kdy se rozsvítí varovné světlo vyžadující akci,“ řekl Jurek. Podle polského ministerstva může za nebývalými nárůsty stát fenomén rozmáhajících se podvodů s daňovými vratkami. Ty se často vyskytují právě v sektorech, jako je obchod s potravinářským zbožím.

Takzvané karuselové podvody jsou organizované skupinami obchodníků, kteří obvykle využívají přeshraničního obchodu v Evropské unii, při kterém je dodání zboží mezi státy osvobozené od DPH. Karuselové podvody jsou podmnožinou podvodů na DPH založených na podvodu chybějícího obchodníka. Chybějící obchodník je označení stavu, když obchodník zmizí a s ním i DPH, kterou měl odvést státu.

Podvodní firmy si také často vystavují fiktivní potvrzení o zaplacení daně v cílové zemi exportu. Po domácím finančním úřadu pak na základě principu zamezení dvojího zdanění žádají vrácení fiktivně zaplacené daně.

Odborníci na karusel

„Karuselové podvody jsou problémem nejenom Finanční správy České republiky, ale i daňových správ sousedních členských zemí Evropské unie. Většinou se však liší intenzitou a preferovaným okruhem zdanitelných plnění, na něž se podvodníci zaměřují. Karuselové podvody mohou zahrnovat i přeshraniční transakce,“ potvrzuje potíže s podvodníky Diro.

O tom, zda se mohou Poláci nárůstem exportu do Česka chlubit, lze polemizovat i podle české finanční správy. Jak úřad webu Euro.cz potvrdil, podíl zapojení polských subjektů do přeshraničních daňových podvodů v Česku je setrvale vysoký.

V roce 2015 dosáhl polský vývoz 178,7 miliardy eur. Vývoz do Česka narůstá deset let v řadě. Loni dosáhl hodnoty 11,8 miliardy eur, což znamenalo meziroční nárůst o 6,6 procenta.

Čtěte také:

Polsko obnovilo kontroly na hranicích

Dušan Šrámek: Polsko a Babišova justice

Kofola v Polsku omezí výrobu a propustí zaměstnance


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít