Česko jako cíl polského exportu. Za skokovým růstem mohou být podvody

Tomáš Lemešani 10. listopadu 2016, 06:17  -  Tomáš Lemešani
10. listopadu 2016, 06:17

Data polského exportu ukazují na překvapení. Česká republika je podle dílčích informací druhou nejčastější destinací exportu polského zboží. V objemu importu z Polska podle tamních úředníků tuzemsko předběhlo Velkou Británii. Úřady mají podezření, že objem obchodní výměny roste v rozporu se zákony.

„Polská statistika potvrzuje, že za prvních 6 měsíců letošního roku je Česko pro Polsko 2. největším exportním trhem. Naše statistika potvrzuje poměrně rychlý růst polského exportu za poslední dva roky. V roce 2013 představoval hodnotově 8,162 miliardy eur zatímco v roce 2015 to bylo 10,106 miliardy eur. Jedná se o nárůst o 23,8 procenta za 2 roky,“ potvrzuje informaci mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Podle českých podnikatelů může za nezvyklý nárůst importu z Polska třeba geopolitická situace. „Polsko mírně přeorientovalo své exporty z jiných zemí směrem k České republice v návaznosti na zavedení ruských a protiruských sankcí. Tím Česká republika vylepšila svoji pozici v relativním vyjádření,“ uvádí mluvčí Hospodářské komory České republiky Miroslav Diro.

Dalším faktorem může být podle komory oživení automobilové výroby po finanční krizi, a tím i nárůst dovozu autodílů z Polska do Česka. Narůstá také objem dovozu kovových výrobku, či nábytku.

Česko je podle údajů z první poloviny roku po Německu druhou největší exportní destinací také kvůli skokovému nárůstu specifických exportních komodit. Polští odborníci poukazují třeba na skoky ve vývozu řepkového oleje a rádiových přijímačů. U prvního jmenovaného vývozního artiklu meziročně narostl podle polského ministerstva financí objem exportu z 11 na 55 milionů zlotých, u druhého došlo ke skoku z 11 tisíc na 60 milionů zlotých.

Jak dříve bez poskytnutí konkrétních dat uvedl mluvčí polského ministerstva financí Paweł Jurek v rozhovoru pro polský rozhlas, skoky v nezvyklých komoditách vyvolávají podezření z růstu ekonomických trestních činů. Resort proto hodlá zpřísnit kontroly polských exportérů do Česka.

Je to fikce?

„Jedná se o situace, kdy se rozsvítí varovné světlo vyžadující akci,“ řekl Jurek. Podle polského ministerstva může za nebývalými nárůsty stát fenomén rozmáhajících se podvodů s daňovými vratkami. Ty se často vyskytují právě v sektorech, jako je obchod s potravinářským zbožím.

Takzvané karuselové podvody jsou organizované skupinami obchodníků, kteří obvykle využívají přeshraničního obchodu v Evropské unii, při kterém je dodání zboží mezi státy osvobozené od DPH. Karuselové podvody jsou podmnožinou podvodů na DPH založených na podvodu chybějícího obchodníka. Chybějící obchodník je označení stavu, když obchodník zmizí a s ním i DPH, kterou měl odvést státu.

Podvodní firmy si také často vystavují fiktivní potvrzení o zaplacení daně v cílové zemi exportu. Po domácím finančním úřadu pak na základě principu zamezení dvojího zdanění žádají vrácení fiktivně zaplacené daně.

Odborníci na karusel

„Karuselové podvody jsou problémem nejenom Finanční správy České republiky, ale i daňových správ sousedních členských zemí Evropské unie. Většinou se však liší intenzitou a preferovaným okruhem zdanitelných plnění, na něž se podvodníci zaměřují. Karuselové podvody mohou zahrnovat i přeshraniční transakce,“ potvrzuje potíže s podvodníky Diro.

O tom, zda se mohou Poláci nárůstem exportu do Česka chlubit, lze polemizovat i podle české finanční správy. Jak úřad webu Euro.cz potvrdil, podíl zapojení polských subjektů do přeshraničních daňových podvodů v Česku je setrvale vysoký.

V roce 2015 dosáhl polský vývoz 178,7 miliardy eur. Vývoz do Česka narůstá deset let v řadě. Loni dosáhl hodnoty 11,8 miliardy eur, což znamenalo meziroční nárůst o 6,6 procenta.

Čtěte také:

Polsko obnovilo kontroly na hranicích

Dušan Šrámek: Polsko a Babišova justice

Kofola v Polsku omezí výrobu a propustí zaměstnance


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít