Česko hledá eurostar

25. ledna 2011, 15:35 - Blahoslav Hruška
25. ledna 2011, 15:35

Nový pan Evropa hned tak nebude. Nečas nechce rozhněvat Schwarzenberga

Jméno Juraj Chmiel řekne dnes něco již jen opravdovým znalcům zákulisních hrátek české politiky. Třetímu, a v pořadí poslednímu, muži přezdívanému „pan Evropa“ stálo v listopadu 2009 za to, aby se vzdal postu velvyslance v Austrálii a vrátil se do Prahy coby ministr pro evropské záležitosti ve Fischerově vládě. Dlouho se v kabinetu neohřál – po sedmi měsících se ke kormidlu dostal premiér Petr Nečas a vláda se rozhodla, že kdysi tolik vychvalovaný post euroministra není potřeba. „Stát musí šetřit. Od samého začátku byl navíc útvar i post ministra pro evropské záležitosti zřizován v souvislosti s předsednictvím EU. Nemělo jít o trvalé rozšíření vládních postů,“ vysvětloval loni v létě premiér. Půlrok bez resortu pro unijní záležitosti sice ukázal, že po Juraji Chmielovi nikdo neteskní a škrt se nijak nedotkl práce úředníků zabývajících se evropskou agendou, pořádně ale zamával koalicí. O tom, kdo by měl koordinovat českou politiku vůči EU, je rozhodnuto jen na papíře a novela kompetenčního zákona, která by jasně řekla, jak rozlišit Brusel od ostatního zahraničí, stále nikde. Ani s šetřením to nebylo kdovíjaké. Petr Nečas necelý měsíc po nástupu do funkce oznámil, že jmenuje státního tajemníka pro Evropu, který by měl elegantně zaplnit díru po Chmielovi. Jenže od té doby je ticho po pěšině. TOP 09 totiž do Strakovy akademie vzkázala, že si premiér může své podřízené titulovat různě, nesmí ale počítat s tím, že by z nich někdy byli víc než špičkoví státní úředníci. A trvá na tom dodnes.

Obyčejné prkotiny

„Českou republiku nemůže zastupovat úředník. A funkce státního tajemníka není upravena zákonem, tudíž ani nebude jmenován vládou,“ vysvětlil týdeníku EURO ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Pozici ODS, která se snaží protlačit svého dalšího člověka na post v úrovni ministra, ale chápe a nikterak to premiérovi nezazlívá. „To jsou obyčejné kompetenční spory. Každá strana si chce pro sebe nabrat co nejvíce. Kromě toho si ministr pro evropské záležitosti na úřadu vlády nashromáždil spoustu úředníků, kteří jistě chtějí mít nadále svou funkci,“ argumentuje šéf české diplomacie. Vzápětí ale svá slova zlehčuje. „Vážné potíže s úřadem vlády nemáme, jsou to jen takové prkotiny,“ mává rukou Schwarzenberg. A jak to vidí ve Strakově akademii, kterou český šéfdiplomat kritizuje? Evropskou agendu tu řídí Vojtěch Belling, který má na vizitce poněkud krkolomný titul „Pověřený vrchní ředitel Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády“. „Jak se funkce klíčové osoby bude jmenovat, není až tak podstatné, vnímám to spíš jako statusový symbol,“ vysvětluje devětadvacetiletý politolog. Petr Nečas si ho vytáhl do svého týmu coby někdejšího analytika Občanského institutu, jenž pro něj před čtyřmi roky pracoval i na ministerstvu práce. Sám Belling si čtyři měsíce strávené ve Strakově akademii pochvaluje. Sekce, kterou vede, nabrala nové zaměstnance a je přímo podřízena premiérovi. Ani nepřekvapí, že když přijde řeč na to, kde by se měly sbíhat nitky naší politiky vůči EU, prosazuje Belling s odvoláním na koaliční dohodu vehementně svého šéfa. „Stěžejní roli hraje premiér, to je bez debat,“ říká rezolutně s tím, že je to dáno i Lisabonskou smlouvou.

Kníže se zlobí

Bez koordinace s ministerstvem zahraničí se ale ani úřad vlády neobejde a Lisabon je v koaličních hrátkách dost slabá karta. „Trvám na tom, že diplomacie v unii je úkol ministerstva zahraničí,“ uzavírá kompetenční debatu Schwarzenberg. Premiér Nečas by sice rád prosadil státního tajemníka pro EU, je si ale dobře vědom, že přes šéfa diplomacie a předsedu TOP 09 nejede vlak. A právě snaha příliš nedráždit knížete v Černínském paláci je zřejmě tím nejpádnějším důvodem, proč Česko už svého „pana Evropu“ nehledá. Možná je to i dobře. Kdo ví, komu by koaliční spory zase podtrhly židli a musel by vzít zavděk náměstkováním na zemědělství, jako poslední český euroministr Juraj Chmiel.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít