Česko chce otevřít čínským lékům cestu do Evropy. A něco na tom vydělat

07. září 2014, 16:54 - Adéla Čabanová
07. září 2014, 16:54

Je to v podstatě stejný příběh jako s dětskými hračkami nebo elektronikou. Několik let měly západní firmy žně, když zasypávaly čínský trh svými výrobky. Potom se situace otočila a dnes už nenajdete prakticky nic, co by nemělo aspoň část dílů z Číny. Teď jsou na řadě léky. A Česko chce Číně posloužit jako most do Evropy.

Právě zdravotnictví se stalo významným tématem velkého česko-čínského obchodního setkání, které se pod hlavičkou soukromého Čínského investičního fóra konalo na konci srpna v prostorách Pražského hradu.

Z titulků na zpravodajských serverech by se mohlo zdát, že ústředním tématem byla léčba čínských dětí v českých lázních. Omyl, hlavní hvězdou zdravotnického panelu fóra byl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta. A hned dva zástupci čínských farmaceutických firem.

Místo generik patenty

Čínští výrobci léků se s podporou centrální vlády přeorientovávají z výroby levných generik k originálním, patentovaným léčivům, s nimiž by mohli konkurovat farmaceutickým gigantům typu Pfizer nebo GSK. A to nejen na domácím trhu, ale i ve světě.

Zároveň se intenzivně zajímají o to, jak se svými levnými léky proniknout na evropský trh. Brání jim v tom jednak přísné podmínky, ale také náročná administrativa. Česko nabízí čínským výrobcům pomocnou ruku právě s „papírováním“.

„Domnívám se, že tento zájem ze strany čínské strany existuje a že je tato snaha zcela přirozená,“ říká Blahuta. Jak silný je zájem o registraci čínských léků u nás, nechce ani po několika jednáních se zástupci čínských firem odhadovat. „To budeme moci posoudit až ve chvíli, kdy první žadatel či žadatelé o registraci podají žádost a předloží data, která požaduje zákon,“ říká Blahuta.

Česká cesta je výhodnější

Číňané si samozřejmě mohou přístup na evropský farmaceutický trh otevřít přes kteroukoli členskou zemi. Ale Češi je zjevně chtějí přesvědčit, že u nás to pro ně bude výhodnější než třeba v Bulharsku nebo Rumunsku.

Blahuta se už v červnu také účastnil pracovní cesty ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) do Číny. Již tehdy potvrdil, že čínští výrobci léků projevují zájem o pomoc s pronikáním na evropský trh. Splnit všechny podmínky není jednoduché.

„V případě dotazů a zájmu může SÚKL nabídnout pomocnou ruku, spočívající v podání informací o všech zákonných předpisech, které se budou dané oblasti týkat,“ vysvětluje Blahuta.

Registrovat může jen firma z EU

O registraci léku u nás může požádat jedině firma, která sídlí v Evropské unii. Posuzuje se kvalita, bezpečnost a účinnost léčiva. Žadatel o registraci léku má povinnost doložit chemickou povahu léku, výrobní kroky a způsob kontroly kvality surovin i konečného léku.

„Několikrát jsem v diskusi zdůraznil, že v České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, platí pravidla, která musejí všichni zájemci o registraci léků splnit. Ústav totiž vždy ručí za to, že léky na českém trhu splňují parametry jakosti, účinnosti a bezpečnosti,“ odráží Blahuta případné pochybnosti o jakosti čínských léků. Obvyklá formule úspěšnosti čínských výrobků ve světě nízká cena / všelijaká kvalita by tedy neměla obstát.

Slušný výdělek pro český úřad

Lékové agentury v některých členských zemích se na mezinárodní registrace léků vyloženě zaměřují. Ministerští úředníci naznačují, že by na spolupráci s Číňany mohl i náš lékový úřad, SÚKL, slušně vydělat. Samotné správní poplatky za vyřízení registrace sice nejsou vysoké, Číňané ale mohou platit za související služby.

„V případě zájmu může ústav na základě žádosti poskytnout placené konzultace – jde o službu ústavu, kterou realizuje v rámci všech oblastí, ve kterých působí,“ uvádí vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.


Čtěte také:

Čína chce v Česku stavět železnice a silnice. Posílíme vzájemné vztahy, uvedl Sobotka

Česko-čínský byznys má šanci, jednat se bude i o leteckém spojení

Ekonomickou diplomacii s Čínou povede ředitel z ministerstva zdravotnictví

Kellnerova Sotio otevřela v Číně komplex laboratoří, pomůže proti rakovině

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít