České předsednictví: Regiony nezaváhaly

16. října 2009, 11:17 - Ivana Šmejdová, <a href="http://www.lobby.cz">Lobby.cz</a>
16. října 2009, 11:17

V uplynulém půlroce se skloňovalo České předsednictví v Radě EU v našich médiích ve všech pádech. Aby ne, vždyť se jednalo o zcela výlučnou událost v novodobých dějinách naší země. Naše předsednictví se vzhledem k ekonomické krizi i končícím funkčním obdobím Evropského parlamentu a Evropské komise odehrávalo v obtížných podmínkách, přesto Česko dosáhlo řady hmatatelných výsledků a významných úspěchů.

Autor: Jakub Stadler

ČR vyjednala v Evropském parlamentu více než 80 konkrétních opatření, ukázala se jako dobrý krizový manažer, zasadila se o opatření na podporu evropského hospodářství… Ponechme však stranou globální hodnocení našich představitelů v čele Evropy, ale podívejme se na předsednictví z druhého konce, z pohledu českých regionů. Jak se na zajištění předsednictví podílely kraje? Jaký pro ně mělo význam?

Z historie příprav

Dle informačního portálu EurActiv z června 2008 kraje spolupracovaly s vládou na přípravě předsednictví. Česká republika pro ně zvolila tzv. „decentralizovaný model“, který znamenal právě zapojení jednotlivých regionů do předsednických aktivit. Důvody byly nasnadě: využít jedinečnou příležitost k prezentaci České republiky v zahraničí a na druhé straně přiblížit Evropskou unii běžným občanům. Plán počítal s organizací zhruba 200 politických jednání a dalších 200 až 300 doprovodných akcí, které následně proběhly po celé ČR. Vrcholné schůzky evropských politiků se uskutečnily kromě Prahy v dalších šesti či sedmi městech. Například v Luhačovicích se setkali ministři pro zaměstnanost a sociální věci, v Olomouci si dali schůzku ministři obrany, Mariánské Lázně hostily ministry pro dopravu. Další významná setkání proběhla v Brně, Hluboké nad Vltavou, Litoměřicích…

CzechReg Days

Tak se nazývala společná iniciativa krajů v rámci českého předsednictví. Zastoupení českých regionů navrhla koncept odborných konferencí a doprovodných kulturních akcí jako platformu pro mezi-regionální a mezi-institucionální diskuzi o aktuálních unijních tématech jako kohezní politika (politika soudržnosti), Lisabonská strategie, přeshraniční spolupráce nebo podpora podnikání a služeb. Cílem bylo zdůraznit úlohu regionů při tvorbě politiky EU, poněvadž její dopad právě na regiony a města je značný.

Vedle zmíněného společného postupu organizoval každý kraj řadu svých akcí, ať již přímo v Bruselu nebo doma, jimiž zprostředkovával informaci Evropě o tom nejlepším, co může nabídnout.

Regiony zaujaly

Tři měsíce po skončení našeho předsednictví v Radě EU je zřejmé, že v Evropě zájem o české regiony díky jejich iniciativám během předsednictví stoupá. Při organizování jednotlivých regionálních akcí se plně projevila pověstná kreativita Čechů a Moravanů. Málokterá země se může pochlubit tolika originálními myšlenkami při vlastní prezentaci. České regiony nepochybně předvedly Evropě to nejlepší, co mohou nabídnout ve všech oblastech lidského působení. Je pouze škoda, že se široká česká veřejnost o konkrétních akcích jednotlivých regionů nedozvěděla z médií více. Slyšeli jste např. o dvouměsíční happeningové cestě jihočeských turistů a divadelníků po stopách legendární výpravy českých pánů „z Čech až na konec světa“ na podporu myšlenky krále Jiřího z Poděbrad o sjednocené Evropě? Nebo o výstavě „Dvacítky“, která otevřela prostor nejmladší generaci českých umělců, aby dvacet let po pádu železné opony vyjádřili svoji představu o budoucí Evropě? Víte o desítkách dalších výstav, koncertů a zajímavých setkání, která uspořádala zastoupení našich krajů v Bruselu, na dalších místech v Evropě nebo doma pro své evropské sousedy i pro sebe?

Více na Lobby.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat…
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít