České předsednictví: Regiony nezaváhaly

16. října 2009, 11:17 - Ivana Šmejdová, <a href="http://www.lobby.cz">Lobby.cz</a>
16. října 2009, 11:17

V uplynulém půlroce se skloňovalo České předsednictví v Radě EU v našich médiích ve všech pádech. Aby ne, vždyť se jednalo o zcela výlučnou událost v novodobých dějinách naší země. Naše předsednictví se vzhledem k ekonomické krizi i končícím funkčním obdobím Evropského parlamentu a Evropské komise odehrávalo v obtížných podmínkách, přesto Česko dosáhlo řady hmatatelných výsledků a významných úspěchů.

Autor: Jakub Stadler

ČR vyjednala v Evropském parlamentu více než 80 konkrétních opatření, ukázala se jako dobrý krizový manažer, zasadila se o opatření na podporu evropského hospodářství… Ponechme však stranou globální hodnocení našich představitelů v čele Evropy, ale podívejme se na předsednictví z druhého konce, z pohledu českých regionů. Jak se na zajištění předsednictví podílely kraje? Jaký pro ně mělo význam?

Z historie příprav

Dle informačního portálu EurActiv z června 2008 kraje spolupracovaly s vládou na přípravě předsednictví. Česká republika pro ně zvolila tzv. „decentralizovaný model“, který znamenal právě zapojení jednotlivých regionů do předsednických aktivit. Důvody byly nasnadě: využít jedinečnou příležitost k prezentaci České republiky v zahraničí a na druhé straně přiblížit Evropskou unii běžným občanům. Plán počítal s organizací zhruba 200 politických jednání a dalších 200 až 300 doprovodných akcí, které následně proběhly po celé ČR. Vrcholné schůzky evropských politiků se uskutečnily kromě Prahy v dalších šesti či sedmi městech. Například v Luhačovicích se setkali ministři pro zaměstnanost a sociální věci, v Olomouci si dali schůzku ministři obrany, Mariánské Lázně hostily ministry pro dopravu. Další významná setkání proběhla v Brně, Hluboké nad Vltavou, Litoměřicích…

CzechReg Days

Tak se nazývala společná iniciativa krajů v rámci českého předsednictví. Zastoupení českých regionů navrhla koncept odborných konferencí a doprovodných kulturních akcí jako platformu pro mezi-regionální a mezi-institucionální diskuzi o aktuálních unijních tématech jako kohezní politika (politika soudržnosti), Lisabonská strategie, přeshraniční spolupráce nebo podpora podnikání a služeb. Cílem bylo zdůraznit úlohu regionů při tvorbě politiky EU, poněvadž její dopad právě na regiony a města je značný.

Vedle zmíněného společného postupu organizoval každý kraj řadu svých akcí, ať již přímo v Bruselu nebo doma, jimiž zprostředkovával informaci Evropě o tom nejlepším, co může nabídnout.

Regiony zaujaly

Tři měsíce po skončení našeho předsednictví v Radě EU je zřejmé, že v Evropě zájem o české regiony díky jejich iniciativám během předsednictví stoupá. Při organizování jednotlivých regionálních akcí se plně projevila pověstná kreativita Čechů a Moravanů. Málokterá země se může pochlubit tolika originálními myšlenkami při vlastní prezentaci. České regiony nepochybně předvedly Evropě to nejlepší, co mohou nabídnout ve všech oblastech lidského působení. Je pouze škoda, že se široká česká veřejnost o konkrétních akcích jednotlivých regionů nedozvěděla z médií více. Slyšeli jste např. o dvouměsíční happeningové cestě jihočeských turistů a divadelníků po stopách legendární výpravy českých pánů „z Čech až na konec světa“ na podporu myšlenky krále Jiřího z Poděbrad o sjednocené Evropě? Nebo o výstavě „Dvacítky“, která otevřela prostor nejmladší generaci českých umělců, aby dvacet let po pádu železné opony vyjádřili svoji představu o budoucí Evropě? Víte o desítkách dalších výstav, koncertů a zajímavých setkání, která uspořádala zastoupení našich krajů v Bruselu, na dalších místech v Evropě nebo doma pro své evropské sousedy i pro sebe?

Více na Lobby.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít