České pily ovládly svět

11. července 2013, 05:52 - Dalibor Dostál
11. července 2013, 05:52

V českém hobbymarketu dominují pásové pily německých nebo britských výrobců. V tomto oboru přesto patří mezi největší hráče na světovém trhu česká společnost Pilous.

Před devatenácti lety začínali v Brně z ničeho. Dnes jsou, co do šíře sortimentu, největší firmou na světě vyrábějící pásové pily. Firma Pilous-pásové pily vznikla v roce 1994 a v témže roce uvedla na trh první model. „V roce 1994 v České republice nikdo pořádně nevěděl, co je to pásová pila na kov. Používaly se staré rámové pily ještě z doby RVHP a začínaly se prodávat pásové pily z Itálie a z Tchaj-wanu. Potenciál tu byl obrovský,“ popisuje období startu společnosti její šéf Jaroslav Hudec.

Působil tehdy v malé strojírenské firmě, která zajišťovala různé díly pro další výrobce, nikdy ovšem nedělala žádné kompletní stroje. Na trhu však Jaroslav Hudec vytušil slibnou příležitost, založil novou firmu, a tak se začala psát historie společnosti Pilous.

„Doba byla tak nová, že pro nás nebylo nic složité a šlo to i bez peněz. Což je dnes v tomto oboru nemyslitelné. Začínali jsme od bodu nula,“ vysvětluje Jaroslav Hudec. Začátek byl více než symbolický. První produkt firma smontovala v pronajaté garáži. „Učili jsme se postupně. Najali jsme externího konstruktéra, jeho návrhy jsme ještě dolaďovali. Ze začátku naše pily nevypadaly pěkně, zlepšovaly se vývojem. Oproti současným to byl obrovský rozdíl,“ vzpomíná Jaroslav Hudec.

Firma začínala na domácím trhu, prodala několik strojů a za utržené peníze mohla nakoupit materiál na stavbu dalších. Během prvního roku již získala i zahraniční partnery, což se do budoucna ukázalo jako klíčové. Nejdříve začínala s pásovými pilami na kov, během let k nim přibyly i kmenové pásové pily na dřevo.

Slibný rozjezd zajistil firmě slibný růst. Již v roce 1995 si mohla pronajmout menší výrobní prostory v Brně, postupně navyšovala výrobu a vyvíjela nové typy strojů a příslušenství, včetně svařování a pilových pásů. Zákazníky se jí dařilo získávat i díky účasti na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně a budování vlastní prodejní sítě.

V současnosti firma přibližně osmdesát procent produkce exportuje do zhruba čtyř desítek zemí. Především na trhy západní a východní Evropy, ale i do Ameriky, Asie a Afriky.

Stejný princip, nové pily

Krok s konkurencí se jí daří držet především díky neustálým inovacím. „Princip pásové pily je stále stejný, vylepšují se technické detaily. Tuhost stroje, životnost dílů, kvalita zpracování, vzhled, ergonomie, bezpečnost obsluhy. Důležitý je také vývoj nových typů strojů, které na trhu chybějí. Ať už co se týká jejich velikosti a vlastností nebo vzhledem k tvaru a druhům řezaných materiálů,“ dodává Jaroslav Hudec. Součástí inovací je také zapojování pokročilejších systémů automatizace a vylepšených elektrokomponent.

V českém hobbymarketu dominují pásové pily německých nebo britských výrobců. V tomto oboru přesto patří mezi největší hráče na světovém trhu česká společnost Pilous. Dynamický růst společnosti Pilous se odrážel na jejím dalším rozvoji. V roce 1997 investovala do vlastního výrobního areálu, který vznikl koupí a opravou objektu v Brně. V roce 2002 pak firma postavila zcela nový výrobní závod. Společnost každoročně navyšovala obrat – až na 280 milionu korun v roce 2008 a zvyšovala počet zaměstnanců – až na 110 pracovníků.

Na příchod krize dokázala společnost reagovat v roce 2009 založením pobočky v Rusku a investicí do těžby a zpracování dřeva v Angole. „Rusko je jeden z našich nejdůležitějších trhů, představuje 20 procent odbytu. V Angole prodáváme na domácím trhu, je to okrajová záležitost, ale s velkým potenciálem do budoucna,“ vysvětluje Jaroslav Hudec.

K růstu v tomto období pomohlo společnosti i navázání spolupráce s globálním hráčem, společností Schneider Electric. Ta dodává automatizační komponenty, elektrodíly umožňující automatizaci výroby, a spolupracuje na vývoji řídicího softwaru. Díky tomu dosáhl Pilous u svých výrobků vyšší přesnosti, spolehlivosti a možnosti využít technologie, která se jinak používá na strojích s několikanásobně vyšší cenou.

Éra spojování

Současné velikosti a podílu exportu na celkové výrobě dosáhla firma i díky spojování se svojí konkurencí. A to jak na domácím, tak na zahraničním trhu.

V Česku spojila své síly se společností TM Jesenice. Její historie sahá do začátku roku 1969, kdy vznikla jako strojírenský provoz zabývající se výrobní kooperací pro strojírenské podniky okresu Rakovník.

Po transformaci v roce 1975 se podnik věnoval hlavně výrobě jednoúčelových strojů pro potřeby podniků automobilového průmyslu a strojů řízených programovatelnými automaty.

Po privatizaci se firma pod názvem TMJ věnovala výrobě strojních pásových a kotoučových pil na kov. Jejich stroje většího rozměru se doplňovaly s menšími a středními pásovými pilami společnosti Pilous. Vytvořením společného výrobního programu Pilous-TMJ vznikla největší nabídka pásových pil a příslušenství na světě, která zahrnuje více než sto typů profesionálních pásových a kotoučových pil.

„Mimo základní nabídku se firma Pilous-TMJ věnuje i konstrukci a výrobě jednoúčelových pásových pil, takže můžeme uspokojit technické požadavky takřka jakéhokoli zákazníka,“ zmiňuje Jaroslav Hudec. Majetkově jde stále o dvě samostatné, nezávislé firmy.

Od nové obchodní strategie, kdy si firmy nekonkurují a dodávají odběratelům zboží každá ve „svém“ segmentu, si firma slibuje rychlejší pronikání na nové trhy, posílení prodeje i výrazné úspory nákladů na propagaci a zastoupení na veletrzích. Další výhodou je také unifikace některých dílů a konstrukčních celků.

Podobné spojení absolvovala společnost Pilous také v produkci pásových pil pro zpracování dřevěné kulatiny. Jejím partnerem v této oblasti se stala anglická společnost Forestor. Ta uvedla na trh první pásové pily již v roce 1954. Od této doby patří její stroje mezi světovou špičku a se zhruba pětadvaceti tisíci vyrobenými kusy je první na světě.

Díky dohodě o společné výrobní a marketingové spolupráci je nyní sortiment obou firem v oblasti pásových pil na dřevo uváděn na trh pod společnou obchodní značkou ForestorPilous. Firma Pilous pomohla pokračovat slavné anglické značce, jejíž dědicové již neměli zájem firmu provozovat, ale bylo jim líto pohřbít tradici založenou jejich otcem. Expanze se brněnské společnosti daří i bez masivní exportní podpory ze strany státu. „Podpora od státu se projevila pouze částečnou úhradou výstavní plochy na některých veletrzích v zahraničí, v rámci celkových obchodů a nákladů na budování obchodní sítě je zanedbatelná,“ porovnává Jaroslav Hudec.

I když drtivou většinu své produkce firma vyváží, zůstává i na domácím trhu. Svoje výrobky prodává přímo menším i velkým firmám a v malých obchodech, prostřednictvím řetězců své zboží nenabízí. Tam se prodávají výrobky nižší, hobby kategorie, zatímco Pilous se specializuje na profesionální stroje.


Co je pásová pila

Pásová pila je mechanická pila používaná nejčastěji ke zpracování dřeva, kovů a jiných materiálů. Její ostří tvoří rovný, úzký, kovový list (pás), který je ozubený. List pily se pohybuje díky dvěma kolům. Jedním z nejznámějších příkladů pásové pily je takzvaný katr, který rozřezává kládu na prkna či fošny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít