České nemovitosti dobře vynášejí, říká Guy Barker

10. března 2014, 07:13 - >dnv
10. března 2014, 07:13

Jsou to dva roky, co původem britská společnost Palmer Capital vstoupila na český realitní trh. Do své správy tehdy získala portfolio nemovitostí za několik miliard korun. Tah do středu Evropy vyšel – mimo jiné kvůli dobrým ziskům, které zdejší reality přinášejí, zdůraznil generální ředitel firmy Guy Barker.

E15: Co soudíte o kondici realitního trhu v České republice?

Poptávka po pronájmech komerčních nemovitostí je v České republice relativně slabá. Na druhé straně je tu ale silný zájem o investice do realit, protože přináší výnosy, které jinde nejsou. Nájmy tak sice mírně klesají, ale ceny nemovitostí jsou stabilní. Navíc mám dojem, že je již jednodušší získat i bankovní financování.

E15: Obstojí výkon tuzemského trhu v evropském srovnání?

V Evropě je hodně trhů, které jsou na tom hůře, a pár trhů, jejichž výkon je lepší. Nejvýkonnější je Velká Británie a zvláště Londýn. Boom v současnosti zažívá také irský Dublin. Pověst velmi bezpečného a solidního trhu má Německo.

E15: Kde naopak vidíte nedostatky?

S problémy se potýká Finsko, kde negativně působí dění kolem společnosti Nokia. Dobře se trh nevyvíjí ani v Nizozemsku, kde je na trhu obrovská nabídka bez odpovídající poptávky. Na druhé straně je dobré tam teď nakupovat, protože ceny jsou dole. Nedávno jsme proto koupili velkou budovu v Amsterdamu. Obtížným trhem zůstává Španělsko, komplikovaná je situace v Maďarsku.

E15: Investujete v Česku velké peníze. Řešili jste v této souvislosti peripetie tuzemské politiky, kterými si prošla v posledním roce?

Zásahy prezidenta do politiky jsou v poslední době neobvyklé a připomínají spíše prezidentský model francouzského nebo amerického typu. Avšak obavy Čechů o vývoj zdejší politiky v zahraničí sdílené nejsou. Pro investory je při srovnání s jinými zeměmi důležité, že ekonomika funguje a že z politiky nevychází negativní zprávy, které by se dostaly do titulků i za hranicemi. Politickou situaci neovlivňují extremisté, na což jsou zahraniční investoři citliví.


Čtěte také:

Německý fond pustí do českých realit miliardy

Český realitní trh má novou cenovou mapu bytů

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít