České hotely jsou stále levné

15. července 2011, 08:58 - Renata Lichtenegerová
15. července 2011, 08:58

Ceny ubytování v Česku jsou podle odborníků stále velmi nízko. Luxusní hotely se v tomto směru už loni přiblížily ubytovacím zařízením nižšího standardu. Letos ještě zlevnily.

Foto: Nguyen Phuong Thao/MF Dnes/Profimedia

Majitelé hotelů v Česku stále prožívají nelehké časy. Konkurenční boj tlačí ceny ubytování dolů a hosté nejsou ochotni připlácet si za kvalitu. Podle aktuálního průzkumu společnosti KPMG dosahovala v prvním letošním čtvrtletí průměrná cena za tří- až pětihvězdičkový hotelový pokoj 1 027 korun. To znamená meziroční snížení o šest procent.

V letošním roce tak pokračuje trend z loňska. Podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur spadly ceny hotelů v loňském roce na historicky nejnižší úroveň. Příčinou byl pochopitelně malý zájem turistů. Zlevňování se přitom týkalo i těch nejluxusnějších, tedy čtyř- a pětihvězdičkových hotelů. Ubytování v luxusních hotelech se tak stalo cenově dostupnějším pro větší množství lidí, kteří si ho dříve nemohli dovolit, a díky tomu také rostla těmto ubytovacím zařízením návštěvnost. I tak ale luxusní hotely dosáhly vloni průměrné vytíženosti jen přes 40 procent, což je považováno za hranici rentability. Výsledkem této neuspokojivé situace je mimo jiné okolnost, že nebyly zahájeny původně plánované stavby dalších luxusních projektů. V Praze se to týká například nových pětihvězdičkových hotelů řetězců Sofitel či Le Royal Meridien.

Neuvěřitelně levné ceny ubytování v luxusních hotelech navíc způsobily velké problémy ubytovacím zařízením nižšího standardu, která již neměla příliš možností zlevňovat.

Hostů přibývá

Společnost KPMG ale přišla pro letošek i s dobrou zprávou. Pokles ceny za pokoj byl v prvním čtvrtletí tohoto roku mírně vyvážen vyšší obsazeností hotelů, která byla na úrovni 42 procent. Ve stejném období minulého roku dosahovala obsazenost pokojů 39,6 procenta. „Tento trend pokračoval i v dubnu, kdy cena za pokoj v meziročním srovnání klesla o více než 100 korun. Obsazenost pokojů naopak vzrostla, a to z 53,7 procenta v dubnu 2010 na 60,6 procenta v dubnu 2011,“ konstatuje Senior Advisor společnosti KPMG v Česku Ondřej špaček.

O tom, že hostů je letos více, mluví i někteří hoteliéři. „Prvních pět měsíců letošního roku obsazenost hotelu roste. Meziroční nárůst je řádově v desítkách procent,“ říká Martin Benada, ředitel brněnského pětihvězdičkového Hotelu Comsa Brno Palace. Oproti prvním pěti měsícům roku 2010 se podle něho letos ve stejném období obsazenost zvedla o 45 procent a celkové příjmy hotelu za prvních pět měsíců meziročně vzrostly o 50 procent.

Ve druhém pololetí roku 2011 Benada očekává ještě lepší výsledky. Toto tvrzení opírá jak o již obdržené rezervace, tak i o vlastní zkušenost z předchozích let. „Našimi nejúspěšnějšími měsíci v loňském roce byly září, říjen a listopad. Věřím, že v podobném duchu budeme pokračovat i letos,“ dodává Benada.

Co přinese léto

Vývoj cen ubytování se v jednotlivých turistických lokalitách liší. „Zatímco ceny pražských hotelů se po výrazném propadu ze začátku roku začínají znovu pomalu zvedat vlivem letní sezony, například hotely v Královéhradeckém nebo Libereckém kraji šly s cenou výrazně dolů. To souvisí s ukončením zimní sezony v Krkonoších,“ komentuje situaci Ondřej špaček.

Průměrná cena za pokoj v Praze v prvním čtvrtletí činila 973 korun za noc, v dubnu to však bylo už 1 254 korun za noc. Například v Libereckém kraji stála první tři letošní měsíce noc v hotelu průměrně 879 korun. V dubnu už to bylo jen 704 korun.

Duben byl však teprve začátkem turistické sezony, který letošní zájem o hotelové služby odstartoval. Například velikonoční svátky již čeští hoteliéři hodnotí velmi pozitivně. Pro jejich další tržby bude podle odborníků klíčová návštěvnost během letních měsíců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít