České firmy zamířily na světoznámý CeBIT

17. března 2003, 00:00 - Patrik Veselík
17. března 2003, 00:00

Některé tuzemské společnosti začaly dávat přednost gigantickému IT veletrhu v Německu před jeho menší českou sestrou Invexem. Největší mezinárodní veletrh informačních technologií a komunikací CeBIT probíhá v německém Hannoveru jednou ročně.

Zájem našich vystavovatelů o veletrh v Hannoveru roste

Některé tuzemské společnosti začaly dávat přednost gigantickému IT veletrhu v Německu před jeho menší českou sestrou Invexem.

Největší mezinárodní veletrh informačních technologií a komunikací CeBIT probíhá v německém Hannoveru jednou ročně. Letos se akce koná od středy 12. až do středy 19. března. Řečeno čísly - CeBIT znamená 498 tisíc čtverečních metrů výstavní plochy, rozdělené do 27 hal. Proč by vůbec měli Češi navštěvovat tuzemské vystavovatele v zahraničí a ne například na brněnském veletrhu Invex? Odpověď je jednoduchá - plno z nich již na Invexu nevystavuje a naopak se více soustředili na mnohonásobně významnější CeBIT. Jak si vůbec stojí Česká republika v porovnání s ostatními? Při hledání odpovědi byly využity oficiální materiály pořadatelů. Česká republika je zde zastoupena zhruba čtyřmi desítkami firem. Loňský rok se veletrhu podle pořadatelů účastnilo 22 českých firem. Pochopitelně nejvíce vystavovatelů je ze samotného Německa (3702), zatímco všechny ostatní země dohromady dají jen 2824 společností. Součtem sice dojdeme na celkem 6526 firem, ale z českého modelu si lze vzít příklad, že ve skutečnosti se zde nachází podstatně více vystavovatelů. Daleko za Německem na druhém místě je Tchajwan (655), daleko za ním třetí USA (247) a na čtvrté pozici Velká Británie (198). Česká republika se nachází na pěkném 24. místě. Ze zemí, které sousedí s Německem (kromě Lucemburska), má menší účast jen Dánsko (30) a Polsko (26). Například sousední Rakousko má oficiálně na CeBITu 60 firem. Slovensko má oficiálně 6 firem (loni jen 3). Mezi vystavovateli však můžeme najít i po jedné firmě z Bangladéše, Kazachstánu, Monaka či Kolumbie. Česká výprava tedy krásně představuje číslo, podobající se předrevolučním číslům ve výkazech. Nejsme tak špatní, aby se na nás dalo ukazovat, ale ani tak dobří, abychom byli vidět.

České firmy na CeBITu se střídají

Přestože je letošní účast českých firem větší než loni, řada minulých vystavovatelů nepřijela. Jde o AEC, Alwil Software, Atlas Micro, Cyklos Choltice, Decros (dnes pod křídly ICZ), EMKO case, Intelek, JBA, Meganet, MiTe, MRP Information, NTK Praha-notebooky, Pike Electronic, Rayfilm/Data East či Service4U, Seso, Software602, Tiu Plast, Trinity či Zoner a další.

Jedním z taháků hannoverského veletrhu byly speciální 3D brýle určené k trojrozměrnému vjemu filmových projekcí.

FOTO: AP

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít