České firmy zamířily na světoznámý CeBIT

17. března 2003, 00:00 - Patrik Veselík
17. března 2003, 00:00

Některé tuzemské společnosti začaly dávat přednost gigantickému IT veletrhu v Německu před jeho menší českou sestrou Invexem. Největší mezinárodní veletrh informačních technologií a komunikací CeBIT probíhá v německém Hannoveru jednou ročně.

Zájem našich vystavovatelů o veletrh v Hannoveru roste

Některé tuzemské společnosti začaly dávat přednost gigantickému IT veletrhu v Německu před jeho menší českou sestrou Invexem.

Největší mezinárodní veletrh informačních technologií a komunikací CeBIT probíhá v německém Hannoveru jednou ročně. Letos se akce koná od středy 12. až do středy 19. března. Řečeno čísly - CeBIT znamená 498 tisíc čtverečních metrů výstavní plochy, rozdělené do 27 hal. Proč by vůbec měli Češi navštěvovat tuzemské vystavovatele v zahraničí a ne například na brněnském veletrhu Invex? Odpověď je jednoduchá - plno z nich již na Invexu nevystavuje a naopak se více soustředili na mnohonásobně významnější CeBIT. Jak si vůbec stojí Česká republika v porovnání s ostatními? Při hledání odpovědi byly využity oficiální materiály pořadatelů. Česká republika je zde zastoupena zhruba čtyřmi desítkami firem. Loňský rok se veletrhu podle pořadatelů účastnilo 22 českých firem. Pochopitelně nejvíce vystavovatelů je ze samotného Německa (3702), zatímco všechny ostatní země dohromady dají jen 2824 společností. Součtem sice dojdeme na celkem 6526 firem, ale z českého modelu si lze vzít příklad, že ve skutečnosti se zde nachází podstatně více vystavovatelů. Daleko za Německem na druhém místě je Tchajwan (655), daleko za ním třetí USA (247) a na čtvrté pozici Velká Británie (198). Česká republika se nachází na pěkném 24. místě. Ze zemí, které sousedí s Německem (kromě Lucemburska), má menší účast jen Dánsko (30) a Polsko (26). Například sousední Rakousko má oficiálně na CeBITu 60 firem. Slovensko má oficiálně 6 firem (loni jen 3). Mezi vystavovateli však můžeme najít i po jedné firmě z Bangladéše, Kazachstánu, Monaka či Kolumbie. Česká výprava tedy krásně představuje číslo, podobající se předrevolučním číslům ve výkazech. Nejsme tak špatní, aby se na nás dalo ukazovat, ale ani tak dobří, abychom byli vidět.

České firmy na CeBITu se střídají

Přestože je letošní účast českých firem větší než loni, řada minulých vystavovatelů nepřijela. Jde o AEC, Alwil Software, Atlas Micro, Cyklos Choltice, Decros (dnes pod křídly ICZ), EMKO case, Intelek, JBA, Meganet, MiTe, MRP Information, NTK Praha-notebooky, Pike Electronic, Rayfilm/Data East či Service4U, Seso, Software602, Tiu Plast, Trinity či Zoner a další.

Jedním z taháků hannoverského veletrhu byly speciální 3D brýle určené k trojrozměrnému vjemu filmových projekcí.

FOTO: AP

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít