České firmy se do soutěže nehrnou

23. května 2005, 00:00 - (dr)
23. května 2005, 00:00

NEJLEPŠÍ ZAMĚSTNAVATEL ROKU 2005 Nejspokojenější zaměstnance v Česku mají firmy se zahraniční účastí. Nejlépe si vedou společnosti z oboru informační technologie a chemického průmyslu. Druhému ročníku soutěže Nejlepší zaměstnavatel České republiky vévodily informační technologie.

NEJLEPŠÍ ZAMĚSTNAVATEL ROKU 2005

Nejspokojenější zaměstnance v Česku mají firmy se zahraniční účastí. Nejlépe si vedou společnosti z oboru informační technologie a chemického průmyslu.

Druhému ročníku soutěže Nejlepší zaměstnavatel České republiky vévodily informační technologie. Těm se věnuje jak vítězná společnost Kerio Technologies, tak firma Hewlett-Packard na druhém místě. Ve stejném oboru působí také jediná ryze česká firma, která se umístila mezi desítkou nejlepších - společnost Anect na sedmé příčce. Nadvládu oboru informačních technologií potvrzuje Sun Microsystems Czech na desátém místě.

Žebříček vyhlásila firma Hewitt Associates. Předtím oslovila 400 tuzemských firem, které působí na trhu alespoň dva roky a mají minimálně 50 pracovníků. Do soutěže, kde se na zaměstnavatele hledí očima jejich zaměstnanců, se však přihlásilo jen 41 společností. Kromě názorů pracovníků se posuzuje i personální politika společností a přístup jejich nejvyššího vedení. „Oproti loňskému prvnímu ročníku jsme zaznamenali trochu větší zájem ryze českých firem, přesto 83 procenta zúčastněných společností tvoří podniky se zahraniční účastí. Jednoznačně přitom dominují velké firmy,“ uvedl Kamil Švec z Hewitt Associates.

Zaměstnanci všech deseti vítězných společností podle něho vykazují vysokou motivovanost a spokojenost se zaměstnáním ve firmě. Jejich takzvaná průměrná míra motivovanosti činí 68 procent, což je o 12 procentních bodů více, než je český průměr.

„Jsme zvědavi na umístění našich společností ve středoevropském žebříčku, který bude vyhlášen začátkem června,“ řekl František Klein z Hewitt Associates. O první příčky tam zabojuje přibližně 150 společností z Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Polska.

Stejné studie v zahraničí prokázaly podle Švece vazbu mezi motivovaností zaměstnanců a finanční výkonností firmy. „Nejlepší zaměstnavatelé, u kterých motivovanost zaměstnanců převyšuje 60 procent, vykazují o téměř patnáct procent vyšší návratnost pro akcionáře než zaměstnavatelé průměrní,“ uvedl Švec. Tyto firmy mají podle studie i větší šanci vybrat vhodného zaměstnance, protože dostávají v průměru o polovinu více žádostí o zaměstnání na jedno volné pracovní místo. Mají také nižší fluktuaci u nově přijatých pracovníků v jejich prvním a druhém roce zaměstnání. Od nejlepších firem dobrovolně odchází o sedm procent méně lidí než od zaměstnavatelů průměrných.

* NEJLEPŠÍ ZAMĚSTNAVATELÉ

ČESKÉ REPUBLIKY 2005

Firma Obor činnosti

1. Kerio Technologies informační technologie

2. Hewlett-Packard informační technologie

3. GlaxoSmithKline farmaceutický průmysl

4. GE Money Bank finanční služby

5. British American tabákový průmysl

Tobacco

6. Merck Sharp & farmaceutický průmysl

Dohme Idea

7. Anect informační technologie

8. CS Cabot chemický průmysl

9. Coty Česká kosmetika

republika

10. Sun Microsystems informační

Czech technologie

Foto popis| Generálního ředitele Miroslava Řiháka ze společnosti Anect zpovídá František Klein.

Foto autor| ilustrační foto: Hewitt Associates

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít