České firmy se bojí ztráty trhů

24. března 2003, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
24. března 2003, 00:00

V poválečné obnově mají naše podniky šanci spíš jako subdodavatelé Válečný konflikt znamená pro řadu vývozců pokles obchodů. Na to, že bychom měli po válce výhodu vzhledem k tomu, že v Iráku jsou české technologie, se rozhodně nedá spoléhat.

V poválečné obnově mají naše podniky šanci spíš jako subdodavatelé

Válečný konflikt znamená pro řadu vývozců pokles obchodů. Na to, že bychom měli po válce výhodu vzhledem k tomu, že v Iráku jsou české technologie, se rozhodně nedá spoléhat. Například ŽDB Bohumín ztratila podle generálního ředitele Juchelky možnost vyrábět pro rumunské zákazníky zajišťující obchod s trubkami na Blízkém východě. Obchodníci z ŽDB ale předpokládají, že přerušení obchodu potrvá několik týdnů a pak se obnoví. Pro podnik to znamená vyhlídku na vývoz, z něhož by měly letos dosáhnout příjmy více než 100 mil. korun tržeb. Společnost Linet Želevčice už zaznamenala přímou ztrátu: podpis kontraktu na dodávku 5000 nemocničních postelí za celkem 35 mil. dolarů byl odložen. „Zakázka není zcela ztracená, ale letos s ní nepočítáme. Náš partner se obává mimořádných humanitárních nákladů spojených s exodem Iráčanů a zatažením země do konfliktu,“ řekl obchodní náměstek T. Kolář z Linetu.

Krátká válka znamená méně ztrát

„Napjatá situace obchodu samozřejmě nepřeje. Pokud válka rychle skončí, pomine důvod nejistoty a poptávka se obnoví. Podle mých zkušeností z arabských zemí většina tamních obyvatel i přes různé názory na prostředky a způsoby odstranění uvítá konec vlády Saddáma Husajna,“ řekl předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Společnost Jablonex realizuje na trzích Blízkého a Středního východu přibližně desetinu svých obchodů. Je to největší český vývozce skla a bižuterie a zastupuje na zahraničních trzích na dvě stovky tuzemských producentů. Podle jejího náměstka pro marketing Pavla Kopáčka před dvěma týdny obchody i komunikace s partnery v oblasti skončily. „Bez ohledu na to, jak rychle válka skončí, bude to pro nás znamenat pokles obchodů,“ řekl Kopáček.

Poválečné příležitosti záleží i na postojích vlády

Příliš optimistické nejsou ani vyhlídky na možnosti, které skýtá poválečná obnova Iráku. „Příležitosti záleží na postojích vlády a prezidenta jak dnes, tak po skončení války. Je třeba, aby při poválečné obnově prosazovali naše obchodní zájmy. Mnoho Iráčanů studovalo v České republice, mnoho tuzemských firem v Iráku dříve působilo a české zboží má na tamním trhu dobrý zvuk. To je výhoda, ale proměnit ji v obchodní úspěch vyžaduje vedle výrazné aktivity firem také spoluúčast našich vrcholových politiků,“ konstatoval Grund. Přehnané iluze o významném zapojení do poválečné obnovy Iráku si nedělá ani výkonný ředitel Tatry Kopřivnice Zbyněk Keisler. V posledních letech Tatra vyváží na Blízký a Střední východ jen náhradní díly, přesto však obchody na těchto trzích nevzdává. Určitou výhodou by mohlo po skončení války být české strojní vybavení v některých iráckých firmách. „Přestože jsme do Iráku v minulosti dodávali některé technologie a strojírenské zboží, považuji za reálnější, že se i do obnovy zapojí české firmy spíš jako subdodavatelé technologicky vyspělých zařízení pro větší nadnárodní koncerny,“ míní Martin Tlapa, ředitel agentury CzechTrade.

Jeden tratí, druhý vydělá

Co pro jedny znamená komplikace, jiným zvyšuje odbyt. K takovým firmám patří například Vítkovice Lahvárna, výrobce ocelových lahví na technické plyny včetně kyslíku. „V posledních týdnech zaznamenáváme zvýšenou poptávku po kyslíkových lahvích a dýchací technice. Rozsah růstu tržeb z prodeje této produkce si zatím netroufáme odhadnout. Je ale bez pochyb, že jde o reakci zemí z tohoto regionu na válečný konflikt,“ řekl ředitel společnosti Jan Světlík. Ostatně už letos v únoru uzavřela firma kontrakt na dodávky tlakových lahví na zemní plyn, který se používá v autech místo benzinu či nafty, na jihoamerický kontinent. Obchod urychlila teprve hrozící válka v Iráku a s ní spojené obavy o zásoby ropy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít