České firmy pomohou s obnovou

10. ledna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
10. ledna 2005, 00:00

REKONSTRUKCE PO TSUNAMI Ministerstvo průmyslu a obchodu organizuje zapojení českých firem do obnovy oblastí poničených tsunami. Do 19. ledna má vládě předložit projekt, na kterém se podílí ještě šest dalších rezortů.

REKONSTRUKCE PO TSUNAMI Ministerstvo průmyslu a obchodu organizuje zapojení českých firem do obnovy oblastí poničených tsunami. Do 19. ledna má vládě předložit projekt, na kterém se podílí ještě šest dalších rezortů. Ministerstvo zatím zjišťuje, co konkrétně budou postižené oblasti potřebovat. „Jakmile budeme mít jasno a priority budou schválené vládou, sami firmy oslovíme,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Na podporu projektu vláda vyčlenila 200 milionů korun. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek doufá, že věcná pomoc bude s komorou konzultována. Prozatím rozeslal výzvu členským firmám, aby přispěly na veřejné sbírky. „Řada českých podniků již na vzniklou situaci zareagovala a pomoc potřebným poskytla, některým firmám ale mohou chybět informace o tom, kde tak mohou učinit. Proto jsme rozeslali informace o sbírkových kontech,“ sdělil Drábek. Daňový poradce Miroslav Kotěšovec připomíná, že firmy i živnostníci si mohou odečíst příspěvky na charitu z daňového základu. „Fyzická osoba si může odečíst částku v rozsahu dvou až deseti procent ze základu daně, minimálně však tisíc korun. Právnická osoba si může odečíst až pět procent z daňového základu, nejmenší odpočitatelná částka jsou dva tisíce korun.“ POPLATKY A DANĚ ZA CHARITU**

V souvislosti s charitou se minulý týden bouřlivě jednalo o tom, jestli z darů odebírat daně a poplatky. Část peněz pak končí v kapse státu, bank nebo mobilních operátorů. Vláda nakonec slíbila, že peníze vybrané na dani z dárcovských SMS půjdou také na pomoc Asii. Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody musí vzniknout nový zákon. „Návrh, aby se neplatila daň z SMS na humanitární účely, musí být řešen obecně, aby to platilo ve všech podobných případech. Na to je třeba změna zákona,“ uvedl ministr. Peněz z humanitárních SMS se vzdali i mobilní operátoři. Také banky vyšly vstříc dárcům. „Zrušili jsme poplatek za hotovostní vklad na konta pro Asii,“ sdělil mluvčí Československé obchodní banky Pavel Hejzlar. Ani Česká spořitelna nevybírá 45 korun za vklad v hotovosti na konto České katolické charity. „Zrušit poplatek při zasílání bezhotovostních plateb je ale technicky náročné,“ vysvětluje Simona Můčková z tiskového oddělení České spořitelny. Banka ale slíbila, že vybrané poplatky vyjme ze zisku a také je daruje na charitu. Finanční ústavy ale přistoupily k těmto krokům jen v souvislosti s asijskou tragédií. Dlouhodobě jsou vůči sbírkovým kontům zdrženlivé. „Takových nadací jsou tisíce. Jak máme poznat, která je dobrá a která ne,“ pochybuje mluvčí ČSOB Hejzlar.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít