České firmy pomohou s obnovou

10. ledna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
10. ledna 2005, 00:00

REKONSTRUKCE PO TSUNAMI Ministerstvo průmyslu a obchodu organizuje zapojení českých firem do obnovy oblastí poničených tsunami. Do 19. ledna má vládě předložit projekt, na kterém se podílí ještě šest dalších rezortů.

REKONSTRUKCE PO TSUNAMI Ministerstvo průmyslu a obchodu organizuje zapojení českých firem do obnovy oblastí poničených tsunami. Do 19. ledna má vládě předložit projekt, na kterém se podílí ještě šest dalších rezortů. Ministerstvo zatím zjišťuje, co konkrétně budou postižené oblasti potřebovat. „Jakmile budeme mít jasno a priority budou schválené vládou, sami firmy oslovíme,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Na podporu projektu vláda vyčlenila 200 milionů korun. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek doufá, že věcná pomoc bude s komorou konzultována. Prozatím rozeslal výzvu členským firmám, aby přispěly na veřejné sbírky. „Řada českých podniků již na vzniklou situaci zareagovala a pomoc potřebným poskytla, některým firmám ale mohou chybět informace o tom, kde tak mohou učinit. Proto jsme rozeslali informace o sbírkových kontech,“ sdělil Drábek. Daňový poradce Miroslav Kotěšovec připomíná, že firmy i živnostníci si mohou odečíst příspěvky na charitu z daňového základu. „Fyzická osoba si může odečíst částku v rozsahu dvou až deseti procent ze základu daně, minimálně však tisíc korun. Právnická osoba si může odečíst až pět procent z daňového základu, nejmenší odpočitatelná částka jsou dva tisíce korun.“ POPLATKY A DANĚ ZA CHARITU**

V souvislosti s charitou se minulý týden bouřlivě jednalo o tom, jestli z darů odebírat daně a poplatky. Část peněz pak končí v kapse státu, bank nebo mobilních operátorů. Vláda nakonec slíbila, že peníze vybrané na dani z dárcovských SMS půjdou také na pomoc Asii. Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody musí vzniknout nový zákon. „Návrh, aby se neplatila daň z SMS na humanitární účely, musí být řešen obecně, aby to platilo ve všech podobných případech. Na to je třeba změna zákona,“ uvedl ministr. Peněz z humanitárních SMS se vzdali i mobilní operátoři. Také banky vyšly vstříc dárcům. „Zrušili jsme poplatek za hotovostní vklad na konta pro Asii,“ sdělil mluvčí Československé obchodní banky Pavel Hejzlar. Ani Česká spořitelna nevybírá 45 korun za vklad v hotovosti na konto České katolické charity. „Zrušit poplatek při zasílání bezhotovostních plateb je ale technicky náročné,“ vysvětluje Simona Můčková z tiskového oddělení České spořitelny. Banka ale slíbila, že vybrané poplatky vyjme ze zisku a také je daruje na charitu. Finanční ústavy ale přistoupily k těmto krokům jen v souvislosti s asijskou tragédií. Dlouhodobě jsou vůči sbírkovým kontům zdrženlivé. „Takových nadací jsou tisíce. Jak máme poznat, která je dobrá a která ne,“ pochybuje mluvčí ČSOB Hejzlar.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít