České firmy konkurují kvalitou a cenou

25. listopadu 2002, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
25. listopadu 2002, 00:00

Žádané jsou subdodávky pro průmyslovou výrobu, nábytek či zdravotnická zařízení Menší tuzemské firmy se uplatňují na zahraničních trzích jako kvalitní výrobci s nižšími cenami, než mají jejich protějšky v jednotlivých zemích. Konkurují jim podniky ze západní, ale i ze střední Evropy.

Žádané jsou subdodávky pro průmyslovou výrobu, nábytek či zdravotnická zařízení

Menší tuzemské firmy se uplatňují na zahraničních trzích jako kvalitní výrobci s nižšími cenami, než mají jejich protějšky v jednotlivých zemích. Konkurují jim podniky ze západní, ale i ze střední Evropy.

Podle průběžného průzkumu zahraničních kanceláří vládní agentury na podporu obchodu CzechTrade je v zahraničí největší zájem o české strojírenské zboží, subdodávky pro průmyslovou výrobu, nábytek, zdravotnické zařízení a stavební materiály.

Práce je v Nizozemsku drahá

Například v Nizozemsku jsou pro tuzemské firmy příležitosti ve výrobní spolupráci. Tamní strojírenské a kovoobráběcí podniky mají v úmyslu zadávat část své výroby českým firmám, a to jak produkci součástek, tak i celých modulů strojů. „Důvodem pro využívání výrobních kapacit v České republice je udržení kvalitativní i cenové konkurenceschopnosti. Pracovní síla v Nizozemsku je drahá a v některých případech i těžko dostupná. Nizozemské firmy se ale zajímají i o jiné země, například Pobaltí, Rumunsko, Maďarsko nebo Polsko,“ upozornil generální ředitel CzechTrade Martin Tlapa.

Španělé chtějí složitější komponenty

O strojírenské subdodávky je zájem také ve Španělsku. Jde především o kovoobrábění, zpracování silných plechů a všeobecně o zpracování dílů větších rozměrů. I na Pyrenejském poloostrově je však třeba počítat s konkurencí, tentokrát je silná hlavně ta domácí. Existuje tu velké množství dílen, které nabízejí obrábění kovů a zpracování plechů. Většinou jde o menší podniky, které pracují jen se základními stroji. V oblasti jednoduché výroby se tak dá Španělům velmi těžko konkurovat jak v ceně, tak ve flexibilitě dodávek. Daleko větší šance budou mít české firmy, pokud se zaměří hlavně na složitější komponenty a díly větších rozměrů, na jejichž zpracování je nutné mít náročnější stroje. Španělé rovněž projevili zájem o elektrolékařství a výrobky s tímto oborem související a dále o laboratorní zařízení. Španělský sektor zdravotnictví neustále zvyšuje výdaje. Týká se to nejen státní části, ale také roste počet soukromých klinik a domovů důchodců. Rozmach zaznamenávají i lázně, které se stávají módní záležitostí. Výsledek je, že roste zájem o dodávky těmto zařízením.

Nábytkářství má šanci také na Ukrajině

Dalším oborem, ve kterém se české firmy mohou uplatnit na zahraničních trzích, je nábytkářství. Na Ukrajině již několik let roste výroba nábytku. Vysoká dovozní cla zvýhodňují zejména kompletaci či přímou výrobu na území Ukrajiny. Výhodou tamního trhu je levná pracovní síla a příznivé ceny materiálu (dřeva). Ukrajinští výrobci téměř veškeré komponenty nakupují v zahraničí, protože jejich domácí dodavatelé jim nejsou schopni nabídnout dostatečně kvalitní a přitom cenově přijatelné zboží. Většina subdodávek zatím pochází z Německa, Polska, Slovenska, Itálie, Belgie a Maďarska. České firmy mají šanci uspět při výrobě dveří a oken nebo při dodávkách nábytkářského kování, zámků, závěsů, spojovacích materiálů, desek, dýh, skla a látek a kůže k čalounění. Nábytek a jeho součásti jsou také tradičním dovozním artiklem v Irsku. Pro výrobu nábytku, dřevěných podlah a dalších doplňků ze dřeva není v Irsku dostatek suroviny. Dovozy pokrývají významnou část tamní spotřeby. Možnosti tak existují pro firmy vyrábějící nábytek i nábytkářské komponenty. Konkurence samozřejmě je i na tomto trhu, tentokrát jsou to země Evropské unie a střední Evropy.

Zemědělská technika pro Iry a Poláky

Dobrý zvuk mají v Irsku i české zemědělské stroje a zahradní technika. „Oceňují především kvalitu a univerzálnost, řadu doplňků a příslušenství. Samozřejmostí je zajímavá cena, bez níž by české výrobky v konkurenci stále ještě neobstály,“ uvedl Tlapa. Uspět mohou hlavně výrobky zaměřené na zahradu. Ze zemědělské techniky je pak největší zájem o technologie pro živočišnou výrobu a zahradní technologii. České zemědělské stroje jsou populární také v Polsku. Pro tuzemské podniky je výhodou, že na polském trhu je silná tradice zemědělské výroby a jeho koupěschopnost.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít