České energetické sítě čeká bouřlivý rozvoj

19. května 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
19. května 2009, 00:00

Společnost ČEPS odpovědná za správu přenosové soustavy v Česku do ní hodlá jen do roku 2017 investovat zhruba 12 miliard korun. Její představitelé znovu upozornili na známý problém nedostatečného propojení Evropských sítí, které nejsou připraveny na nástup obnovitelných zdrojů energie.

„Evidujeme požadavky na připojení do sítě jak ze strany nových zdrojů, tak z velkých spotřebních oblastí. Ve výrobě elektřiny z uhelných a paroplynových zdrojů se jedná o 2980 MW, ve výrobě ve větrných elektrárnách o 702 MW a ve spotřebě, tedy navýšení rezervovaného příkonu, o 1094 MW. Do roku 2017 bude proto naše společnost do nové infrastruktury investovat cca 12 miliard Kč,“ řekl Pavel Švejnar, ředitel sekce Správa energetického majetku ČEPS, a.s.

Největší podíl na plánovaných investicích připadne severní Moravě a severozápadním Čechám. V prvním případě to souvisí s nárůstem spotřeby elektřiny, v tom druhém především s nutností zvládat nápor německých větrných elektráren. Jen do severozápadních Čech tedy půjde více než polovina ze zmiňovaných 12 miliard korun.

Kdo zaplatí přenos?

Tyto aktivity ČEPS přímo souvisí s jednou z priorit českého předsednictví i Evropské komise, kterou je vytvoření unijního trhu s elektřinou. K tomuto cíli má kromě budování nových sítí přispět také zavedení jednotného tarifu za přeshraniční přenos elektrické energie.

Za něj totiž v současnosti neplatí – jak by asi bylo logické – ten, kdo si elektřinu ze zahraničí objednal. Náklady namísto toho v podobě vyšší ceny elektřiny dopadnou na všechny spotřebitele v exportní a importní zemi. Nynější situace se tedy dá přirovnat ke koupi zahraničního auta, jehož dovoz vám zafinancují státní rozpočty dvou států.

O této otázce se v průběhu českého předsednictví jednalo jednak na velké energetické konferenci v Ostravě, která se konala v lednu, a také během jarního zasedání Evropské rady. Zavedení jednotného tarifu za přenos elektřiny je sice součástí jejích závěrů, stále ovšem zůstává nejasné, v jaké podobě a zda vůbec dojde k jeho přijetí.

Vítr vane z Německa

V souvislosti s ambiciózním cílem Evropské unie na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE) na 20% do roku 2020 se dlouhodobě mluví o nedostatečné kapacitě evropských přenosových soustav a především pak přeshraničního propojení jednotlivých zemí sedmadvacítky. Největší problémy způsobuje podle odborníků větrná energie.

Více na EurActiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít