České ekonomice chyběla vnitřní spotřeba

21. března 2012, 07:21 - Jaroslav Vomastek
21. března 2012, 07:21

Je zajímavé porovnat, co loni ovlivnilo růst české ekonomiky ve srovnání s Německem, klíčovým obchodním partnerem. Česko brzdila slabá domácí poptávka a růst byl tažen výhradně exportem. Německo si ovšem k růstu pomohlo i domácí poptávkou, na níž se podílely veřejné investice i spotřeba.

Foto: Profimedia

Druhou polovinu loňského roku v Evropské unii poznamenal strach z dluhové krize. Růst evropské sedmadvacítky zpomalil ve 3. čtvrtletí na meziročních 1,4 procenta. Německo si ale vedlo lépe. Jeho růst o 2,6 procenta sice představuje také zpomalení, ale zároveň se ukázalo, že největší evropské ekonomice pomáhá, že není závislá pouze na zahraniční poptávce. Naopak, německý růst byl tažen především domácí poptávkou.

Německo? Oáza prosperity ve skomírající Evropě

Již od počátku roku 2010 lze ve struktuře českého hrubého domácího produktu pozorovat posilování zahraničí na úkor domácí poptávky. Snížily se veřejné výdaje, což se v Česku promítne víc než v případě ekonomik s větším domácím trhem a rozsáhlejší koupěschopnou poptávkou. Jasně to ukazuje srovnání s vývojem v Německu, s jehož ekonomikou je české hospodářství nejvíce propojeno. Zatímco německý HDP rostl v loňském roce tři procenta, česká ekonomika přibližně jeden procentní bod ztrácela, když její meziroční růst nedosahoval dvě procenta.

Hlavní příčina pomalejšího růstu spočívá v rozdílném vlivu jednotlivých výdajových položek na hospodářský růst v obou zemích. Tuzemský růst byl v průběhu loňského roku tažen téměř výhradně čistým exportem. Výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí v průběhu roku klesaly. Česká republika totiž inkasovala nejen nevýhodu v podobě malého domácího trhu, ale i dopady přijatých rozpočtových úsporných opatření na domácí poptávku.

Utrácela vláda i řadoví Němci

Naproti tomu k německému růstu nejvýrazněji přispěla právě domácí poptávka. Detailní údaje národních účtů ukazují, že spotřeba domácností v Německu loni rostla o 1,5 procenta, což bylo nejvíce od roku 2006. Tomuto výsledku pomohly zejména zlepšující se podmínky na pracovním trhu. V lednu letošního roku klesla německá nezaměstnanost na 6,7 procenta, což je nejnižší úroveň od znovusjednocení. Rostly také výdaje veřejného sektoru, v loňském roce o 1,2 procenta.

Silná zahraniční poptávka po německém zboží povzbuzovala v Německu podnikové investice do strojního zařízení, které loni rostly o 8,3 procenta. Díky vládním výdajům a dobrým klimatickým podmínkám rostly v loňském roce i investice ve stavebnictví, a to o 5,4 procenta, což bylo nejvíce od roku 1994. Zahraniční obchod přispěl výrazně k německému růstu i v loňském roce. Německý vývoz v loňském roce rostl o 8,2 procenta a dovoz o 7,2 procenta.

Ve srovnání se ukazuje se, že ač se našemu zahraničnímu obchodu a průmyslu poměrně úspěšně daří držet krok s vývojem německé ekonomiky, celkové výsledky sráží nedostatečná domácí poptávka. Velmi dobře to také ilustruje vývoj českých průmyslových zakázek v loňském roce: zatímco zakázky ze zahraničí vzrostly o víc než 12 procent, zakázky od tuzemských odběratelů o pět procent klesly.

Autor působí jako ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít