České aerolinie zjednodušují systém přepravy zavazadel

24. listopadu 2010, 12:12 - TZ
24. listopadu 2010, 12:12

O tři kilogramy těžší zavazadlo než doposud si mohou bezplatně odbavit všichni cestující Českých aerolinií v třídě Economy. České aerolinie tak zvyšují maximální váhový limit standardního zavazadla ze současných 20 na 23 kg. Společnost od 1. prosince sjednocuje podmínky pro odbavení a přepravu zavazadel a plně přechází na tzv. kusový systém. Držitelé stříbrné a vyšší karty věrnostního programu OK Plus Českých aerolinií si mohou odbavit další zavazadlo navíc zdarma bez ohledu na cestovní třídu.

Foto: ČSA

Od začátku prosince přejdou České aerolinie v celé síti pravidelných linek pouze na kusový systém odbavení a přepravy zapsaných zavazadel, tj. těch, které jsou přepravovány v nákladovém prostoru letadla. Doposud společnost paralelně používala dva systémy, jak kusový, tak i váhový. Kusový se používal pouze u letů na americký kontinent, včetně code-sharových letů. České aerolinie se rozhodly přejít výlučně na kusový koncept odbavení zavazadel poté, co jej aliance SkyTeam vybrala jako jednotný systém pro všechny své členy.

Podle nového systému má cestující třídy Economy Českých aerolinií při cestě z Evropy kamkoliv do světa nárok na bezplatnou přepravu jednoho standardního zavazadla, jehož váha nepřekročí 23 kg a součet jeho délky, šířky a hloubky nepřesáhne 158 cm. České aerolinie tak dávají každému pasažérovi možnost bezplatně přepravit až o 3 kg těžší zavazadlo ve srovnání se současným váhovým systémem. Cestující v třídě Business mají nárok na bezplatnou přepravu až dvou zavazadel, každé o maximální váze 23 kg a součtu tří zmiňovaných rozměrů 158 cm. Kompletní přehled nových pravidel cestující najdou na internetových stránkách Českých aerolinií na adresách www.csa.cz nebo www.czechairlines.com v sekci Informace pro cestující.

Na palubu si cestující Českých aerolinií nově mohou vzít dva kusy zavazadel, jedno kabinové

a jedno příruční. Podmínkou je, aby součet hmotností obou zavazadel nepřesáhl u cestujících v třídě Economy 12 kg a v Business 18 kg. Součet délky, šířky a hloubky kabinového zavazadla nesmí překročit 115 cm a příručního 90 cm.

Být členem věrnostního programu OK Plus Českých aerolinií se vyplatí

Přechod na kusový systém odbavení zavazadel přináší další výhodu držitelům stříbrných, zlatých a platinových karet věrnostního programu OK Plus Českých aerolinií a majitelům karet SkyTeam Elite a Elite Plus. Na všech linkách operovaných Českými aeroliniemi mají totiž nárok na bezplatnou přepravu dalšího standardního zavazadla nad rámec pravidel daných pro cestovní třídy, tj. v Economy celkem na dvě a v Business až na tři zavazadla. Pravidla pro děti se nemění. Batolata do dvou let věku mají nárok na přepravu jednoho kusu 10kg zavazadla, pro děti ve věku od 2 do 12 let platí stejná pravidla jako pro dospělé.

Další novinkou, kterou uvítají sportovněji založení cestující je také to, že lyžařská a golfová výstroj i složené jízdní kolo se započítávají do povoleného počtu zapsaných zavazadel. Golfista, lyžař nebo cyklista se stříbrnou kartou OK Plus Českých aerolinií cestující např. v třídě Economy s jedním standardním zavazadlem a druhým nadrozměrným nově zaplatí pouze manipulační poplatek 10 EUR za odbavení nestandardního zavazadla.

Neplaťte za nadváhu, kupte si druhé zavazadlo

S přechodem z váhového na kusový systém České aerolinie mění pravidla a poplatky za nadváhu zavazadel. Za jakoukoliv nadváhu nad 23 kg cestující zaplatí jednorázový poplatek 100 EUR (při cestě na americký kontinent 130 EUR), a k tomu servisní poplatek ve výši 10 EUR resp. odpovídající částku v místní měně. Maximální hmotnost jednoho zavazadla přitom může být 32 kg. „Pokud cestující ví, že bude mít nadváhu, může si výhodně dokoupit odbavení a přepravu dalšího standardního zavazadla,“ radí Jiří Marek, výkonný ředitel Obchodu Českých aerolinií. Jednotná cena za další standardní zavazadlo je pouze 55 EUR plus 10 EUR jako servisní poplatek resp. odpovídající částku v místní měně. „Kdybych to přepočítal logikou výběru nadváhy u dosavadního váhového systému, cestující zakoupením druhého zavazadla zaplatí pouze 60 Kč za kilogram nadváhy, zatímco dosud zaplatil minimálně 300 Kč. Nicméně očekávám, že počet případů cestujících s nadváhou zavazadel výrazně klesne. Nejčastěji jsme se totiž dosud setkávali s nadváhou v rozpětí 1-3 kg, tyto kilogramy navíc si cestující nyní mohou odbavit bezplatně,“ doplňuje Jiří Marek.

Váhový systém musí doběhnout

Kusový systém sice vstoupí v platnost 1. prosince 2010, ale vztahuje se pouze na letenky vystavené po tomto datu. Cestujícím, kteří si koupili letenky do 30. listopadu budou zavazadla odbavena a přepravena ještě podle původních obchodních podmínek, tj. váhového systému a jemu odpovídajícímu principu výběru nadváhy. Tento paralelní systém poběží ještě několik měsíců.

Přechod na kusový systém přepravy a odbavení zapsaných zavazadel se týká pouze pravidelné přepravy Českých aerolinií. Cestující charterových letů HOLIDAYS Czech Airlines budou i nadále odbavováni klasicky na přepážkách a jejich zapsaná zavazadla podle původního váhového systému s možností využití poolingu, tj. sčítání váhy zavazadel u dvou pasažérů ze stejné rezervační třídy odbavujících se najednou na stejný let.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít