Česká vláda bude čestným makléřem

02. ledna 2009, 19:03 - Martin Shabu
02. ledna 2009, 19:03

Předsednictví EU je soubojem o prosazení společných řešení, říká Martin Schulz

Martin Schulz, předseda Skupiny sociálních demokratů v Evropském parlamentu (EP), navštívil Prahu se skupinou šéfů jeho frakcí. Po rozhovoru s týdeníkem EURO se celá delegace přesunula na setkání s prezidentem Václavem Klausem, při kterém nastala roztržka kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy, kterou Schulz dlouhodobě podporuje. Šlo o první oficiální návštěvu vztahující se k nadcházejícímu českému předsednictví Rady EU. Socialisté tvoří po EPP-ED (křesťanští demokraté) druhé nejsilnější uskupení v EP.

EURO: Na konci listopadu český Ústavní soud Lisabonskou smlouvu „posvětil“, přesto ji dosud parlament neschválil. Myslíte si, že to zásadně ovlivní průběh a výkon českého předsednictví EU? SCHULZ: Sociální demokraté jsou pro Lisabonskou smlouvu - stejně jako křesťanští demokraté a Strana zelených. Pouze část pravého křídla ODS je proti ní. Prezident Klaus sehrává roli bojovníka za lidské svobody společně s komunisty, kteří reprezentují Gustáva Husáka a jeho lidi. Menšina proti Lisabonské smlouvě má ve svém středu prezidenta země, který říká: „Nezajímá mě většina v parlamentu. Nepodepíši to.“ Je to svobodně zvolený prezident a mně nepřísluší ho komentovat. Věřím vládě, že povede EU jako čestný makléř.

EURO: Jakým způsobem obvykle EP spolupracuje s předsednickou zemí EU? SCHULZ: Na návštěvě ČR jsem poprvé slyšel českého ministerského předsedu Mirka Topolánka prohlásit: „Povedu liberálně-konzervativní předsednictví.“ Na to jsem mu odvětil: „Jsem lídrem socialistické frakce. Jestliže jste liberálně-konzervativním premiérem ČR a takto povedete i EU, potom bude vaše předsednictví velmi složité.“ Toto poselství zaznělo i od zástupců ostatních frakcí. Úspěšné předsednictví EU znamená získat podporu ostatních institucí a pochopit, že nejde o souboj politických stran, ale o prosazení společného řešení.

EURO: Existují rozdílné názory na takzvaný pakt neútočení vlády s opozicí v období, kdy země předsedá EU. Jak se na tyto dohody díváte? SCHULZ: Znám tuto diskusi. Jiří Paroubek vyslovil jasný vzkaz vládě, že je připraven podporovat české předsednictví. Během slovinského předsednictví se země nacházela v předvolební kampani. Premiéra Janeze Janšu podporovala opozice a její šéf, nynější premiér Pahor Borut, jenž byl tehdy současně poslancem socialistické frakce EP. Právě opozice pochopila, že nemůže oslabovat vládu na evropské úrovni, aby nebyla viněna z jejího případného neúspěchu. Premiér Janša však opozici kritizoval právě za toto domnělé oslabování. Lidé a voliči jsou však moudří. Viděli jasně, že jde o trik vlády.

EURO: Mnozí politici se obávají, že předsednictví EU znamená aktivitu navíc, která je v důsledku může potopit na domácí politické scéně, pokud budou obrazně půl roku v Bruselu. SCHULZ: (smích) Německá kancléřka Angela Merkelová využila předsednictví a stala se kancléřkou Evropy. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy určitě nezaznamenal prohry související s předsednictvím. Je to velká zátěž. Menší země čelí větším problémům. Pokud však zvládnete tento management, získáte titul významné mezinárodní osobnosti. To nikdy nezískáte v domácí politice.

EURO: V evropském tisku se spekuluje o příštím předsedovi Evropské komise (EK), kterým by se měl stát znovu José Manuel Barroso. Dovedl byste si představit a následně i podpořit kandidáta na českého komisaře, pokud by jím byl Mirek Topolánek? SCHULZ: Mandát EK skončí souběžně s volbami do EP. První povinností nově zvoleného evropského demokratického sboru bude hlasovat na základě návrhu Rady o novém předsedovi EK. Ani Barroso není příznivcem prodloužení mandátu komise. Kandiduje na druhý volební termín. Nehledíce na kandidáta dáme na stůl podmínky, zejména sociální otázky v Evropě, jejichž naplnění budeme po předsedovi požadovat. Uvidíme, navrhne-li vláda ČR Topolánka na post komisaře. Zeptejte se mě na tuto otázku, až bude navržen. Nyní je předsedou vlády, která bude předsedat EU. Česká republika má velmi dobrého komisaře Vladimíra Špidlu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít