Česká UPC má problémy

01. září 2011, 16:10 - Miloslav Hamřík
01. září 2011, 16:10

A to hned na dvou frontách. Protože  se největší český kabelový operátor UPC Česká republika propadl do ztráty, hledá finanční rezervy. A jednu již našel. Díky ní mají nyní jeho zákazníci problém s dostupností některých českých serverů.

Foto: Profimedia.cz

UPC se loni propadla do nejhorší ztráty za posledních sedm let. Uvedl to deník E15, který tvrdí, že podle dokumentů, které má k dispozici, se prodělek v roce 2010 více než zdvojnásobil na 277 milionů korun, oproti ztrátě 133 milionů korun v roce 2009. Zástupci české pobočky UPC se k hospodářským údajům nechtěli vyjádřit. „Finanční výsledky UPC Česká republika zásadně nekomentuje,“ oznámil jen tiskový mluvčí UPC ČR František Malina.

Firma se do pravidelných ztrát dostala v roce 2007. Tehdy koupila za téměř devět miliard korun tehdejší dvojku na kabelovém trhu Karneval Media. Loňská čísla ovlivnil i úbytek zákazníků, kteří si objednali televizní služby. Zatímco v roce 2009 tuzemská UPC registrovala 636 tisíc zákazníků, kteří si předplatili satelit, analogovou nebo digitální kabelovou televizi, loni jich bylo o 26 tisíc méně. Naopak přibylo lidí, kteří si u UPC objednali internet (o 46 tisíc na 408 tisíc) a telefonní připojení (o 21 tisíc na 187 tisíc).

A právě s internetem má nyní UPC největší problémy. Pokud totiž máte internet právě od UPC, můžete mít od včerejška problém s dostupností některých českých webů. Uživatelé zaznamenávají nedostupnost některých webů, mezi nimiž jsou i weby vydavatelství Mladá Fronta nebo Internet Info. Důvodem je přerušení přímého propojení serverů UPC se servery společnosti Master Internet, která poskytuje hostingové služby řadě českých internetových firem. Podle zástupce firmy Master Internet došlo k přerušení tzv. peeringu (propojení) ze strany UPC. A protože data mezi servery obou společností proudí po linkách, které kapacitně nestačí, mnoho zákazníků firmy UPC se nedostane na uvedené weby.

Technologický server Živě.cz nastínil, že se v minulosti firma Master Internet na bezplatném propojení dohodla s centrálou UPC v Holandsku. V českém UPC ale zřejmě nyní zjistili, že jejich sítě napřímo vytěžují servery Master Internetu a přitom tato skutečnost není nijak smluvně ošetřena ze strany českého UPC. Firma proto přerušila propojení a nyní se hodlá domlouvat na placeném propojení s Master Internet. Pro něj je totiž důležitá vysoká návštěvnost webů, z které má zisk. Tu přitom v nemalé míře generují právě zákazníci UPC, kterých je přes 400 tisíc.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít