Česká UPC má problémy

01. září 2011, 16:10 - Miloslav Hamřík
01. září 2011, 16:10

A to hned na dvou frontách. Protože  se největší český kabelový operátor UPC Česká republika propadl do ztráty, hledá finanční rezervy. A jednu již našel. Díky ní mají nyní jeho zákazníci problém s dostupností některých českých serverů.

Foto: Profimedia.cz

UPC se loni propadla do nejhorší ztráty za posledních sedm let. Uvedl to deník E15, který tvrdí, že podle dokumentů, které má k dispozici, se prodělek v roce 2010 více než zdvojnásobil na 277 milionů korun, oproti ztrátě 133 milionů korun v roce 2009. Zástupci české pobočky UPC se k hospodářským údajům nechtěli vyjádřit. „Finanční výsledky UPC Česká republika zásadně nekomentuje,“ oznámil jen tiskový mluvčí UPC ČR František Malina.

Firma se do pravidelných ztrát dostala v roce 2007. Tehdy koupila za téměř devět miliard korun tehdejší dvojku na kabelovém trhu Karneval Media. Loňská čísla ovlivnil i úbytek zákazníků, kteří si objednali televizní služby. Zatímco v roce 2009 tuzemská UPC registrovala 636 tisíc zákazníků, kteří si předplatili satelit, analogovou nebo digitální kabelovou televizi, loni jich bylo o 26 tisíc méně. Naopak přibylo lidí, kteří si u UPC objednali internet (o 46 tisíc na 408 tisíc) a telefonní připojení (o 21 tisíc na 187 tisíc).

A právě s internetem má nyní UPC největší problémy. Pokud totiž máte internet právě od UPC, můžete mít od včerejška problém s dostupností některých českých webů. Uživatelé zaznamenávají nedostupnost některých webů, mezi nimiž jsou i weby vydavatelství Mladá Fronta nebo Internet Info. Důvodem je přerušení přímého propojení serverů UPC se servery společnosti Master Internet, která poskytuje hostingové služby řadě českých internetových firem. Podle zástupce firmy Master Internet došlo k přerušení tzv. peeringu (propojení) ze strany UPC. A protože data mezi servery obou společností proudí po linkách, které kapacitně nestačí, mnoho zákazníků firmy UPC se nedostane na uvedené weby.

Technologický server Živě.cz nastínil, že se v minulosti firma Master Internet na bezplatném propojení dohodla s centrálou UPC v Holandsku. V českém UPC ale zřejmě nyní zjistili, že jejich sítě napřímo vytěžují servery Master Internetu a přitom tato skutečnost není nijak smluvně ošetřena ze strany českého UPC. Firma proto přerušila propojení a nyní se hodlá domlouvat na placeném propojení s Master Internet. Pro něj je totiž důležitá vysoká návštěvnost webů, z které má zisk. Tu přitom v nemalé míře generují právě zákazníci UPC, kterých je přes 400 tisíc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít