Česká televize spustí digitální vysílání

03. října 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
03. října 2005, 00:00

DIGITÁLNÍ TELEVIZE V nejbližších týdnech zahájí Česká televize řádné digitální vysílání. Po letech zkušebních provozů tak budou moci diváci sledovat technicky kvalitní program, jaký byl dosud dostupný pouze klientům kabelového nebo satelitního příjmu.

DIGITÁLNÍ TELEVIZE V nejbližších týdnech zahájí Česká televize řádné digitální vysílání. Po letech zkušebních provozů tak budou moci diváci sledovat technicky kvalitní program, jaký byl dosud dostupný pouze klientům kabelového nebo satelitního příjmu.

První a druhý program České televize (ČT) by měly začít v dohledné době vysílat přes digitální signál. Přestože ve veřejnoprávní televizi již přes rok pracuje Rada digitalizace, nejsou stále jasné přesné záměry a koncept celého vysílání. ČT však připravuje jeho zveřejnění. „Česká televize má zájem zahájit řádné digitální vysílání všech svých tří stávajících programů v polovině měsíce října,“ řekl Profitu tiskový mluvčí České televize Martin Krafl.

Zatím tato i další televize v Česku vysílaly ve zkušebním vysílání. Povolení pro regulerní režim dostala ČT od Českého telekomunikačního úřadu v červenci s tím, že to musí učinit do šesti měsíců. O povolení zažádala ČT loni v listopadu, tedy v době, kdy provozovala pouze dva programy.

„Už jsme požádali o rozšíření pro program třetí, uvidíme, zda do té doby (do října) nám bude vyhověno,“ poznamenal ředitel techniky České televize Rudolf Pop v souvislosti s novým programem ČT 24, který televize začala vysílat přes kabelové sítě a satelit na počátku května.

Digitální vysílání ale nebude zatím pro všechny. „V době spuštění služby nebude digitální vysílání dostupné na území celé republiky. Pokryto by mělo být vedle Prahy z vysílače Praha-město a Cukrák, postupně Brno a Ostrava. O dalších lokalitách se teprve jedná,“ vysvětluje Krafl. Do poloviny příštího roku by ale mělo prý být pod digitálním signálem kolem 35 procent obyvatelstva. Diváci, kteří už digitální signál ve zkušebním vysílání přijímají, žádnou změnu prakticky nepocítí.

Se zavedením digitální televize se zpočátku nezmění ani nic pro domácnosti, které přijímají nynější analogový signál. Vysílání přes analog bude v provozu ještě řadu let po zahájení vysílání digitálního. Do té doby poběží přechodné období, kdy budou televizní společnosti souběžně provozovat vysílání analogové i digitální.

Tato doba by měla být však nejen v jejich zájmu co nejkratší, protože zdvojené vysílání zvyšuje náklady. Samozřejmě ovšem nebude v analogovém vysílání možný příjem nových programů a nových služeb, které budou dostupné pouze divákům vysílání digitálního.

DIGITÁL ZA DVA TISÍCE

Digitální pozemní vysílání má v budoucnu zcela nahradit současné analogové, což mimo jiné umožní v první fázi vyslat do éteru až 24 celoplošných televizních programů na rozdíl od současných čtyř. V sítích budou k naladění i rozhlasové stanice. Digitální TV vysílání nabídne lidem mnohem lepší obraz či doplňkové služby. Pro příjem digitálního vysílání je nutný takzvaný set-top box, jehož cena začíná zhruba na dvou tisících korunách. Jinou variantou může být přikoupení televizní karty do počítače, která stojí stejnou sumu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít