Česká televize spustí digitální vysílání

03. října 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
03. října 2005, 00:00

DIGITÁLNÍ TELEVIZE V nejbližších týdnech zahájí Česká televize řádné digitální vysílání. Po letech zkušebních provozů tak budou moci diváci sledovat technicky kvalitní program, jaký byl dosud dostupný pouze klientům kabelového nebo satelitního příjmu.

DIGITÁLNÍ TELEVIZE V nejbližších týdnech zahájí Česká televize řádné digitální vysílání. Po letech zkušebních provozů tak budou moci diváci sledovat technicky kvalitní program, jaký byl dosud dostupný pouze klientům kabelového nebo satelitního příjmu.

První a druhý program České televize (ČT) by měly začít v dohledné době vysílat přes digitální signál. Přestože ve veřejnoprávní televizi již přes rok pracuje Rada digitalizace, nejsou stále jasné přesné záměry a koncept celého vysílání. ČT však připravuje jeho zveřejnění. „Česká televize má zájem zahájit řádné digitální vysílání všech svých tří stávajících programů v polovině měsíce října,“ řekl Profitu tiskový mluvčí České televize Martin Krafl.

Zatím tato i další televize v Česku vysílaly ve zkušebním vysílání. Povolení pro regulerní režim dostala ČT od Českého telekomunikačního úřadu v červenci s tím, že to musí učinit do šesti měsíců. O povolení zažádala ČT loni v listopadu, tedy v době, kdy provozovala pouze dva programy.

„Už jsme požádali o rozšíření pro program třetí, uvidíme, zda do té doby (do října) nám bude vyhověno,“ poznamenal ředitel techniky České televize Rudolf Pop v souvislosti s novým programem ČT 24, který televize začala vysílat přes kabelové sítě a satelit na počátku května.

Digitální vysílání ale nebude zatím pro všechny. „V době spuštění služby nebude digitální vysílání dostupné na území celé republiky. Pokryto by mělo být vedle Prahy z vysílače Praha-město a Cukrák, postupně Brno a Ostrava. O dalších lokalitách se teprve jedná,“ vysvětluje Krafl. Do poloviny příštího roku by ale mělo prý být pod digitálním signálem kolem 35 procent obyvatelstva. Diváci, kteří už digitální signál ve zkušebním vysílání přijímají, žádnou změnu prakticky nepocítí.

Se zavedením digitální televize se zpočátku nezmění ani nic pro domácnosti, které přijímají nynější analogový signál. Vysílání přes analog bude v provozu ještě řadu let po zahájení vysílání digitálního. Do té doby poběží přechodné období, kdy budou televizní společnosti souběžně provozovat vysílání analogové i digitální.

Tato doba by měla být však nejen v jejich zájmu co nejkratší, protože zdvojené vysílání zvyšuje náklady. Samozřejmě ovšem nebude v analogovém vysílání možný příjem nových programů a nových služeb, které budou dostupné pouze divákům vysílání digitálního.

DIGITÁL ZA DVA TISÍCE

Digitální pozemní vysílání má v budoucnu zcela nahradit současné analogové, což mimo jiné umožní v první fázi vyslat do éteru až 24 celoplošných televizních programů na rozdíl od současných čtyř. V sítích budou k naladění i rozhlasové stanice. Digitální TV vysílání nabídne lidem mnohem lepší obraz či doplňkové služby. Pro příjem digitálního vysílání je nutný takzvaný set-top box, jehož cena začíná zhruba na dvou tisících korunách. Jinou variantou může být přikoupení televizní karty do počítače, která stojí stejnou sumu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít