Česká televize spustí digitální vysílání

03. října 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
03. října 2005, 00:00

DIGITÁLNÍ TELEVIZE V nejbližších týdnech zahájí Česká televize řádné digitální vysílání. Po letech zkušebních provozů tak budou moci diváci sledovat technicky kvalitní program, jaký byl dosud dostupný pouze klientům kabelového nebo satelitního příjmu.

DIGITÁLNÍ TELEVIZE V nejbližších týdnech zahájí Česká televize řádné digitální vysílání. Po letech zkušebních provozů tak budou moci diváci sledovat technicky kvalitní program, jaký byl dosud dostupný pouze klientům kabelového nebo satelitního příjmu.

První a druhý program České televize (ČT) by měly začít v dohledné době vysílat přes digitální signál. Přestože ve veřejnoprávní televizi již přes rok pracuje Rada digitalizace, nejsou stále jasné přesné záměry a koncept celého vysílání. ČT však připravuje jeho zveřejnění. „Česká televize má zájem zahájit řádné digitální vysílání všech svých tří stávajících programů v polovině měsíce října,“ řekl Profitu tiskový mluvčí České televize Martin Krafl.

Zatím tato i další televize v Česku vysílaly ve zkušebním vysílání. Povolení pro regulerní režim dostala ČT od Českého telekomunikačního úřadu v červenci s tím, že to musí učinit do šesti měsíců. O povolení zažádala ČT loni v listopadu, tedy v době, kdy provozovala pouze dva programy.

„Už jsme požádali o rozšíření pro program třetí, uvidíme, zda do té doby (do října) nám bude vyhověno,“ poznamenal ředitel techniky České televize Rudolf Pop v souvislosti s novým programem ČT 24, který televize začala vysílat přes kabelové sítě a satelit na počátku května.

Digitální vysílání ale nebude zatím pro všechny. „V době spuštění služby nebude digitální vysílání dostupné na území celé republiky. Pokryto by mělo být vedle Prahy z vysílače Praha-město a Cukrák, postupně Brno a Ostrava. O dalších lokalitách se teprve jedná,“ vysvětluje Krafl. Do poloviny příštího roku by ale mělo prý být pod digitálním signálem kolem 35 procent obyvatelstva. Diváci, kteří už digitální signál ve zkušebním vysílání přijímají, žádnou změnu prakticky nepocítí.

Se zavedením digitální televize se zpočátku nezmění ani nic pro domácnosti, které přijímají nynější analogový signál. Vysílání přes analog bude v provozu ještě řadu let po zahájení vysílání digitálního. Do té doby poběží přechodné období, kdy budou televizní společnosti souběžně provozovat vysílání analogové i digitální.

Tato doba by měla být však nejen v jejich zájmu co nejkratší, protože zdvojené vysílání zvyšuje náklady. Samozřejmě ovšem nebude v analogovém vysílání možný příjem nových programů a nových služeb, které budou dostupné pouze divákům vysílání digitálního.

DIGITÁL ZA DVA TISÍCE

Digitální pozemní vysílání má v budoucnu zcela nahradit současné analogové, což mimo jiné umožní v první fázi vyslat do éteru až 24 celoplošných televizních programů na rozdíl od současných čtyř. V sítích budou k naladění i rozhlasové stanice. Digitální TV vysílání nabídne lidem mnohem lepší obraz či doplňkové služby. Pro příjem digitálního vysílání je nutný takzvaný set-top box, jehož cena začíná zhruba na dvou tisících korunách. Jinou variantou může být přikoupení televizní karty do počítače, která stojí stejnou sumu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít