Česká republika a Evropská komise

05. ledna 2004, 00:00 - admin
05. ledna 2004, 00:00

NÁRODNÍ ROZVOJOVÝ PLÁN (SCHVÁLEN VLÁDOU 16. 12. 2002) BYL PŘEDLOŽEN EVROPSKÉ KOMISI 3. 3. 2003. ČESKÁ REPUBLIKA BYLA V POŘADÍ DRUHOU Z KANDIDÁTSKÝCH ZEMÍ, KTERÁ PŘEDLOŽILA JEHO KONEČNOU VERZI A ZAHÁJILA TAK JEHO NEGOCIACE.

projednávaly Rámec podpory společenství a operačních programů

DO POLOVINY DUBNA 2003 PAK BYLY POSTUPNĚ PŘEDLOŽENY EVROPSKÉ KOMISI (DÁLE EK) I VŠECHNY OSTATNÍ PROGRAMOVÉ DOKUMENTY.

Během března a dubna 2003 byly všechny české programové dokumenty podrobeny formální kontrole obsahu ze strany EK a na základě vnitřních konzultací uvnitř EK byl sestaven tzv. negociační mandát, který je stanoviskem EK k předloženému Národnímu rozvojovému plánu a sloužil jako podklad pro další vyjednávání. Česká republika jej obdržela 25. června 2003. EK doporučila výrazně zjednodušit strukturu priorit a opatření v zájmu pokrytí nejurgentnějších potřeb. V tomto ohledu navrhla snížit rozpočet pro Společný regionální operační program (SROP) a zvýšit rozpočet pro operační program Průmysl a podnikání, pro operační program Rozvoj lidských zdrojů (RLZ) a operační program Infrastruktura (přesunem environmentálních opatření ze SROP). Podíl Evropského sociálního fondu na SROP měl být zvýšen nejméně na 10 % (místo navrhovaných 5 %). Od července do září proběhla dvě kola vyjednávání a technické konzultace, jejichž výsledkem bylo mj. stanovení strategie Rámce podpory Společenství (RPS), vymezení priorit a opatření operačních programů včetně odstranění překryvů mezi operačními programy (OP), alokace prostředků ES na jednotlivé operační programy a jejich priority. Otázka výše spolufinancování jednotlivých operačních programů, respektive možnost uplatnění spolufinancování z prostředků EU až do maximální výše 80 % v některých případech byla vyřešena až během října. Týká se vybraných opatření operačního programu Infrastruktura, Rozvoj lidských zdrojů, Společný regionální operační program a vybraných podopatření operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství. Po 12. září 2003 byly postupně zahájeny negociace jednotlivých operačních programů s Evropskou komisí, která byla uzavřena zasláním jejich návrhů EK (nejpozději 21. listopadu 2003). Následně proběhlo vnitřní připomínkové řízení textu Rámce podpory společenství a upravených operačních programů generálními ředitelstvími EK. Text rámce podpory společenství je v tuto chvíli v de facto definitivní podobě a čeká na formální potvrzení. V textech operačních programů probíhají na základě výměny připomínek mezi řídícími orgány a EK v posledních dnech ještě jisté úpravy, byť minimální. Ve druhé polovině prosince 2003 byl celý proces uzavřen výměnou dopisů příslušných komisařů EK a ministrů vlády ČR potvrzujících výsledky negociací jednotlivých programových dokumentů. K formálnímu schválení programových dokumentů bude moci dojít až po vstupu ČR do EU.

**Přinášíme podrobný rozpis priorit a opatření v rámci jednotlivých operačních programů s finančními alokacemi pro roky 2004-2006:

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít