Česká republika a Evropská komise

05. ledna 2004, 00:00 - admin
05. ledna 2004, 00:00

NÁRODNÍ ROZVOJOVÝ PLÁN (SCHVÁLEN VLÁDOU 16. 12. 2002) BYL PŘEDLOŽEN EVROPSKÉ KOMISI 3. 3. 2003. ČESKÁ REPUBLIKA BYLA V POŘADÍ DRUHOU Z KANDIDÁTSKÝCH ZEMÍ, KTERÁ PŘEDLOŽILA JEHO KONEČNOU VERZI A ZAHÁJILA TAK JEHO NEGOCIACE.

projednávaly Rámec podpory společenství a operačních programů

DO POLOVINY DUBNA 2003 PAK BYLY POSTUPNĚ PŘEDLOŽENY EVROPSKÉ KOMISI (DÁLE EK) I VŠECHNY OSTATNÍ PROGRAMOVÉ DOKUMENTY.

Během března a dubna 2003 byly všechny české programové dokumenty podrobeny formální kontrole obsahu ze strany EK a na základě vnitřních konzultací uvnitř EK byl sestaven tzv. negociační mandát, který je stanoviskem EK k předloženému Národnímu rozvojovému plánu a sloužil jako podklad pro další vyjednávání. Česká republika jej obdržela 25. června 2003. EK doporučila výrazně zjednodušit strukturu priorit a opatření v zájmu pokrytí nejurgentnějších potřeb. V tomto ohledu navrhla snížit rozpočet pro Společný regionální operační program (SROP) a zvýšit rozpočet pro operační program Průmysl a podnikání, pro operační program Rozvoj lidských zdrojů (RLZ) a operační program Infrastruktura (přesunem environmentálních opatření ze SROP). Podíl Evropského sociálního fondu na SROP měl být zvýšen nejméně na 10 % (místo navrhovaných 5 %). Od července do září proběhla dvě kola vyjednávání a technické konzultace, jejichž výsledkem bylo mj. stanovení strategie Rámce podpory Společenství (RPS), vymezení priorit a opatření operačních programů včetně odstranění překryvů mezi operačními programy (OP), alokace prostředků ES na jednotlivé operační programy a jejich priority. Otázka výše spolufinancování jednotlivých operačních programů, respektive možnost uplatnění spolufinancování z prostředků EU až do maximální výše 80 % v některých případech byla vyřešena až během října. Týká se vybraných opatření operačního programu Infrastruktura, Rozvoj lidských zdrojů, Společný regionální operační program a vybraných podopatření operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství. Po 12. září 2003 byly postupně zahájeny negociace jednotlivých operačních programů s Evropskou komisí, která byla uzavřena zasláním jejich návrhů EK (nejpozději 21. listopadu 2003). Následně proběhlo vnitřní připomínkové řízení textu Rámce podpory společenství a upravených operačních programů generálními ředitelstvími EK. Text rámce podpory společenství je v tuto chvíli v de facto definitivní podobě a čeká na formální potvrzení. V textech operačních programů probíhají na základě výměny připomínek mezi řídícími orgány a EK v posledních dnech ještě jisté úpravy, byť minimální. Ve druhé polovině prosince 2003 byl celý proces uzavřen výměnou dopisů příslušných komisařů EK a ministrů vlády ČR potvrzujících výsledky negociací jednotlivých programových dokumentů. K formálnímu schválení programových dokumentů bude moci dojít až po vstupu ČR do EU.

**Přinášíme podrobný rozpis priorit a opatření v rámci jednotlivých operačních programů s finančními alokacemi pro roky 2004-2006:

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít