Česká nanovlákna míří do Silicon Valley

15. listopadu 2010, 10:30 - Profit, TZ
15. listopadu 2010, 10:30

Česká společnost KERTAK NANOTECHNOLOGY, uspěla v rámci projektu Český technologický akcelerátor agentury CzechInvest a získala tříměsíční pobyt v technologickém srdci světa – v americkém Silicon Valley.

Foto: TU Liberec

Již po několikatýdenních jednáních projevili o anorganická nanovlákna z České republiky zájem přední výrobci kosmetiky, automobilů a DSSC solárních panelů. Díky účasti v programu Český technologický akcelerátor představila společnost KERTAK NANOTECHNOLOGY produkty PARDAMU desítkám potenciálních odběratelů a investorů.

Příležitost prorazit na americký trh získaly české společnosti KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM v srpnu tohoto roku na základě výběrového řízení agentury CzechInvest. Odbornou komisi CzechInvestu oslovily především unikátní vlastnosti anorganických nanovláken vyráběných v České republice a jejich široké uplatnění v řadě průmyslových odvětví. Stavebnictví, energetika, automobilový průmysl ani kosmetika se do budoucna bez anorganických nanovláken neobejdou. Historie tohoto výjimečného materiálu, který zaujal americké investory i průmyslové výrobce, započala před několika lety na Technické univerzitě v Liberci v týmu profesora Oldřicha Jirsáka. Program Český technologický akcelerátor agentury CzechInvest je realizovaný v podnikatelském inkubátoru Plug and Play Tech Center v kalifornském Silicon Valley a má za cíl podpořit nadějné české firmy při získávání zahraničního kapitálu. V případě společností KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM navíc zásadně přispěl ke zvýšení zájmu o česká anorganická nanovlákna na severoamerickém trhu. „Od samotného vzniku projektu Český technologický akcelerátor jsme byli přesvědčeni o jeho potenciálu pro rozvoj našeho podnikání, které významně překračuje hranice České republiky. Pobyt v Silicon Valley tato očekávání bezezbytku naplnil,“ uvedl v této souvislosti generální ředitel společnosti PARDAM Daniel Možíš.

Český výrobce anorganických nanovláken získal prostřednictvím CzechInvestu jedinečnou příležitost jednat o spolupráci s nejvýznamnějšími americkými investičními a výrobními společnostmi přímo v místě jejich působnosti. Za necelé tři měsíce v Silicon Valley dokázali zástupci firem KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM navázat spolupráci s více než desítkou strategických partnerů. Ve fázi testování produktu jsou například jednání se společnostmi Avon či Dyesol, speciální prezentaci v sídle firmy si vyžádal americký gigant General Motors. PARDAM, který bude od počátku roku 2011 prvním dodavatelem anorganických nanovláken v průmyslovém měřítku na světě, tak zúročil svou konkurenční výhodu spočívající v jedinečnosti nabízeného produktu.

Zájem amerických investorů má vliv rovněž na dlouhodobé plány českého výrobce. „Předpokládáme zásadní posílení našich aktivit v oblasti výzkumu a vývoje nových aplikací, které do budoucna zhodnotí vlastnosti našich produktů,“ dodal závěrem Možíš. Mezi unikátní vlastnosti anorganických nanovláken, které přesvědčily americké partnery, patří především velký specifický měrný povrch a dobrá prodyšnost. Česká republika potvrdila prostřednictvím společností KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM svou silnou pozici v oboru produkce a užití nanovlákenných materiálů i v americkém Silicon Valley. Oblast nanotechnologií je přitom jedním z nejperspektivnějších vědních oborů na světě. V projektu Český technologický akcelerátor budou reprezentanti společností KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM pokračovat do konce roku 2010, poté je vystřídají další úspěšní zájemci o účast v tomto jedinečném programu agentury CzechInvest.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít