Česká nanovlákna míří do Silicon Valley

15. listopadu 2010, 10:30 - Profit, TZ
15. listopadu 2010, 10:30

Česká společnost KERTAK NANOTECHNOLOGY, uspěla v rámci projektu Český technologický akcelerátor agentury CzechInvest a získala tříměsíční pobyt v technologickém srdci světa – v americkém Silicon Valley.

Foto: TU Liberec

Již po několikatýdenních jednáních projevili o anorganická nanovlákna z České republiky zájem přední výrobci kosmetiky, automobilů a DSSC solárních panelů. Díky účasti v programu Český technologický akcelerátor představila společnost KERTAK NANOTECHNOLOGY produkty PARDAMU desítkám potenciálních odběratelů a investorů.

Příležitost prorazit na americký trh získaly české společnosti KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM v srpnu tohoto roku na základě výběrového řízení agentury CzechInvest. Odbornou komisi CzechInvestu oslovily především unikátní vlastnosti anorganických nanovláken vyráběných v České republice a jejich široké uplatnění v řadě průmyslových odvětví. Stavebnictví, energetika, automobilový průmysl ani kosmetika se do budoucna bez anorganických nanovláken neobejdou. Historie tohoto výjimečného materiálu, který zaujal americké investory i průmyslové výrobce, započala před několika lety na Technické univerzitě v Liberci v týmu profesora Oldřicha Jirsáka. Program Český technologický akcelerátor agentury CzechInvest je realizovaný v podnikatelském inkubátoru Plug and Play Tech Center v kalifornském Silicon Valley a má za cíl podpořit nadějné české firmy při získávání zahraničního kapitálu. V případě společností KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM navíc zásadně přispěl ke zvýšení zájmu o česká anorganická nanovlákna na severoamerickém trhu. „Od samotného vzniku projektu Český technologický akcelerátor jsme byli přesvědčeni o jeho potenciálu pro rozvoj našeho podnikání, které významně překračuje hranice České republiky. Pobyt v Silicon Valley tato očekávání bezezbytku naplnil,“ uvedl v této souvislosti generální ředitel společnosti PARDAM Daniel Možíš.

Český výrobce anorganických nanovláken získal prostřednictvím CzechInvestu jedinečnou příležitost jednat o spolupráci s nejvýznamnějšími americkými investičními a výrobními společnostmi přímo v místě jejich působnosti. Za necelé tři měsíce v Silicon Valley dokázali zástupci firem KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM navázat spolupráci s více než desítkou strategických partnerů. Ve fázi testování produktu jsou například jednání se společnostmi Avon či Dyesol, speciální prezentaci v sídle firmy si vyžádal americký gigant General Motors. PARDAM, který bude od počátku roku 2011 prvním dodavatelem anorganických nanovláken v průmyslovém měřítku na světě, tak zúročil svou konkurenční výhodu spočívající v jedinečnosti nabízeného produktu.

Zájem amerických investorů má vliv rovněž na dlouhodobé plány českého výrobce. „Předpokládáme zásadní posílení našich aktivit v oblasti výzkumu a vývoje nových aplikací, které do budoucna zhodnotí vlastnosti našich produktů,“ dodal závěrem Možíš. Mezi unikátní vlastnosti anorganických nanovláken, které přesvědčily americké partnery, patří především velký specifický měrný povrch a dobrá prodyšnost. Česká republika potvrdila prostřednictvím společností KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM svou silnou pozici v oboru produkce a užití nanovlákenných materiálů i v americkém Silicon Valley. Oblast nanotechnologií je přitom jedním z nejperspektivnějších vědních oborů na světě. V projektu Český technologický akcelerátor budou reprezentanti společností KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM pokračovat do konce roku 2010, poté je vystřídají další úspěšní zájemci o účast v tomto jedinečném programu agentury CzechInvest.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít