Česká grafika v bývalé továrně

10. března 2012, 08:00 - Renata Lichtenegerová
10. března 2012, 08:00

Fascinující objekty z dílny významného českého výtvarníka Radoslava Kratiny a možnost pozorovat, jak vzniká současný grafický design. Tuto kombinaci nabídne chystaná výstava v pražských Holešovicích.

Foto: Radoslav Kratina

Proslul především díky svým netradičním objektům, které mohou měnit tvar. Je považován za průkopníka tuzemského grafického umění 60. let minulého století. Řeč je o významném českém výtvarníkovi Radoslavu Kratinovi.

Jeho dílo bude od středy 8. března k vidění v budově M Factory, bývalé továrně uzeného zboží Josefa Jeřábka, která se nachází v pražských Holešovicích. „Výstava není velká, ale nabízí průřez celým Kratinovým dílem. Expozici doplní i dosud nevystavené fotografie, plakáty a dokumenty z umělcovy pozůstalosti,“ říká Michal Richtr, řídící partner grafického studia Dynamo design, které výstavu pořádá.

Prostor pro fantazii

Radoslav Kratina byl analytickým umělcem, který své dílo pečlivě promýšlel. Zároveň vyzýval diváka ke hře. Svoje objekty konstruoval tak, aby byly nekonečně proměnlivé. Tyto příznačné rysy získala Kratinova tvorba už během jeho studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svou tvůrčí kariéru pak začínal užitým uměním. Krom jiného navrhoval geometrické vzory na šaty a závěsy. Vytvořil například design látek pro světovou výstavu EXPO 1958 v Bruselu. Je také autorem řady omalovánek a podnětných dětských hraček. Jeho figurky a kostky měly děti přimět k hravosti a rozvíjet jejich smysl pro uspořádání elementů podle určitých pravidel.

Od roku 1963 se už ale Kratina plně věnoval volné tvorbě. V letech 1963 až 1967 vznikla série jeho monotypů, experimentálních otisků a frotáží. Od 60. let experimentoval s prostorovými strukturami ze zápalek a ze dřeva. Vymyslel také vlastní metodu přenášení textů vystřižených z časopisů a uspořádaných do různých soustav.

K jeho nejproslulejším pracím, z nichž mnohé budou na výstavě v M Factory k vidění, ale rozhodně patří takzvané variabily. Pod tímto pojmem se skrývají fascinující objekty z kovu, dřeva a plastu ovlivněné kinetickou hravostí i přísnou formou geometrické abstrakce. „Dílo čeká na diváka, aby ho dokončil nebo proměnil, žádné uspořádání není dané,“ říká Richtr. Jeden ze svých prvních variabilů vytvořil Kratina tak, že vyplnil dřevěný rámeček vypálenými zápalkami, čímž vznikl reliéf, jehož podobu bylo možné proměňovat tlakem prstů. Svá vůbec nejznámější díla, kterými jsou variabily z perfektně opracovaných kovových součástí, vytvářel od 70. let až do své smrti.

Radoslav Kratina (1928–1999)

Významný český výtvarník. Narodil se 2. prosince 1928 v Brně, zemřel 10. září 1999 v Praze. Absolvoval Školu uměleckých řemesel a VŠUP Praha. Svou tvorbu začínal v 50. letech v oblasti užitého umění. Proslavil se především takzvanými variabily. Jeho díla jsou zastoupena v Národní galerii v Praze a v mnoha dalších českých i zahraničních sbírkách.

Promyšlené umění

Expozice se bude nacházet přímo v pracovních prostorách studia Dynamo design. Návštěvníci výstavy tak budou moci pozorovat práci současných grafických designérů. „Pokud budou lidé zvědaví a někdo z nás bude mít zrovna volnou chvíli, rádi jim nějaký aktuální návrh ukážeme,“ říká kreativní ředitel studia Libor Jelínek, uznávaný autor log a jednotných vizuálních stylů mnoha známých firem, institucí i kulturních akcí.

Výstava Radoslava Kratiny je v galerii Dynamo design už třetí v pořadí. Své obrazy tu loni vystavil výtvarník Jiří Černický. Následovaly objekty sochaře Stanislava Kolíbala. A do konce letošního roku by se tu měly objevit ještě snímky fotografa Jana Svobody. „Všichni vystavující patří k racionálně založeným umělcům, kteří svá díla odvozují z přesně promyšleného konceptu. A právě tím jsou nezaměnitelní a sví,“ říká Michal Richtr. Výstava Kratiny v Dynamu bude otevřena do 31. května, vždy od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít