Češi zmodernizují železnici v Srbsku

16. listopadu 2010, 14:20 - Hamřík Miloslav, TZ
16. listopadu 2010, 14:20

Předsedové vlád České republiky a Republiky Srbsko Petr Nečas a Mirko Cvetkovič dnes spolu s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem odstartovali česko – srbské podnikatelské fórum. Přímo během fóra došlo i na podpis rámcového kontraktu na modernizaci části železničního Koridoru X, konkrétně jeho úseku Niš-Dimitrovgrad, který bude mít na starosti konsorcium českých firem Inekon-Enixus.

Foto: Jakub Stadler

Zájem českých firem o možnosti podnikání v Srbsku podle ministra Kocourka v poslední době výrazně roste. „Největší možnosti pro oboustranně výhodnou ekonomickou spolupráci vidíme právě v oblasti infrastruktury, a to jak dopravní, tak městské a také v oblastech energetiky a projektů na ochranu životního prostředí. Stranou nestojí ani strojírenství, dodávky náhradních dílů nebo projekční práce a inženýring,“ vysvětluje Martin Kocourek.

Modernizace železničního koridoru v Srbsku je v současné době nejvýznamnější připravovaným vzájemným kontraktem. V konsorciu českých firem jsou společnosti Inekon Group, Automatizace železniční dopravy, Elektrifikace železnic a OHL Železniční stavitelství Brno. Významnou úlohu při uzavření tohoto kontraktu má Česká exportní banka a státní pojišťovací společnost EGAP.

Za srbskou stranu se fóra zúčastnili také ministr hornictví a energetiky Petar Škundrič a ministr životního prostředí a územního plánování Oliver Dulič. Cestu na fórum si našla také velvyslankyně České republiky v Srbsku Hana Hubáčková a velvyslankyně Republiky Srbsko v ČR Maja Mitrovič. Ministerstvo průmyslu a obchodu uskutečnilo v posledních letech v Srbsku několik projektů zaměřených na podporu malých a středních podniků a na ochranu životního prostředí. „České firmy mají velký zájem o spolupráci zejména při úpravě a čištění pitné vody, budování přivaděčů pitné vody, odpadovém hospodářství, v oblasti výstavby skládek komunálních odpadů, čistíren odpadních vod nebo budování kanalizací. Zajímavé možnosti spolupráce existují také v oblasti obnovitelných zdrojů energie, například budování malých vodních elektráren nebo využívání biopaliv,“ vysvětluje ministr Kocourek. V oblasti rozvojové spolupráce přesáhla v letech 2006 – 2010 bilaterální pomoc České republiky částku 12 milionů eur, tedy asi 300 milionů korun.

Republika Srbsko patří v rámci existujících ekonomických koncepcí České republiky a Ministerstva průmyslu a obchodu mezi prioritní země. Věřím, že se toto postavení odrazí i v dalším rychlém rozvoji vzájemných ekonomických vztahů, které posiluje i dnešní podnikatelské fórum,“ dodal ministr Kocourek.

Česko – srbské podnikatelské fórum organizovalo Ministerstvu průmyslu a obchodu České republiky ve spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky a Obchodní a průmyslovou komorou Republiky Srbsko.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít