Češi zmodernizují železnici v Srbsku

16. listopadu 2010, 14:20 - Hamřík Miloslav, TZ
16. listopadu 2010, 14:20

Předsedové vlád České republiky a Republiky Srbsko Petr Nečas a Mirko Cvetkovič dnes spolu s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem odstartovali česko – srbské podnikatelské fórum. Přímo během fóra došlo i na podpis rámcového kontraktu na modernizaci části železničního Koridoru X, konkrétně jeho úseku Niš-Dimitrovgrad, který bude mít na starosti konsorcium českých firem Inekon-Enixus.

Foto: Jakub Stadler

Zájem českých firem o možnosti podnikání v Srbsku podle ministra Kocourka v poslední době výrazně roste. „Největší možnosti pro oboustranně výhodnou ekonomickou spolupráci vidíme právě v oblasti infrastruktury, a to jak dopravní, tak městské a také v oblastech energetiky a projektů na ochranu životního prostředí. Stranou nestojí ani strojírenství, dodávky náhradních dílů nebo projekční práce a inženýring,“ vysvětluje Martin Kocourek.

Modernizace železničního koridoru v Srbsku je v současné době nejvýznamnější připravovaným vzájemným kontraktem. V konsorciu českých firem jsou společnosti Inekon Group, Automatizace železniční dopravy, Elektrifikace železnic a OHL Železniční stavitelství Brno. Významnou úlohu při uzavření tohoto kontraktu má Česká exportní banka a státní pojišťovací společnost EGAP.

Za srbskou stranu se fóra zúčastnili také ministr hornictví a energetiky Petar Škundrič a ministr životního prostředí a územního plánování Oliver Dulič. Cestu na fórum si našla také velvyslankyně České republiky v Srbsku Hana Hubáčková a velvyslankyně Republiky Srbsko v ČR Maja Mitrovič. Ministerstvo průmyslu a obchodu uskutečnilo v posledních letech v Srbsku několik projektů zaměřených na podporu malých a středních podniků a na ochranu životního prostředí. „České firmy mají velký zájem o spolupráci zejména při úpravě a čištění pitné vody, budování přivaděčů pitné vody, odpadovém hospodářství, v oblasti výstavby skládek komunálních odpadů, čistíren odpadních vod nebo budování kanalizací. Zajímavé možnosti spolupráce existují také v oblasti obnovitelných zdrojů energie, například budování malých vodních elektráren nebo využívání biopaliv,“ vysvětluje ministr Kocourek. V oblasti rozvojové spolupráce přesáhla v letech 2006 – 2010 bilaterální pomoc České republiky částku 12 milionů eur, tedy asi 300 milionů korun.

Republika Srbsko patří v rámci existujících ekonomických koncepcí České republiky a Ministerstva průmyslu a obchodu mezi prioritní země. Věřím, že se toto postavení odrazí i v dalším rychlém rozvoji vzájemných ekonomických vztahů, které posiluje i dnešní podnikatelské fórum,“ dodal ministr Kocourek.

Česko – srbské podnikatelské fórum organizovalo Ministerstvu průmyslu a obchodu České republiky ve spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky a Obchodní a průmyslovou komorou Republiky Srbsko.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít