Češi zmodernizují železnici v Srbsku

16. listopadu 2010, 14:20 - Hamřík Miloslav, TZ
16. listopadu 2010, 14:20

Předsedové vlád České republiky a Republiky Srbsko Petr Nečas a Mirko Cvetkovič dnes spolu s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem odstartovali česko – srbské podnikatelské fórum. Přímo během fóra došlo i na podpis rámcového kontraktu na modernizaci části železničního Koridoru X, konkrétně jeho úseku Niš-Dimitrovgrad, který bude mít na starosti konsorcium českých firem Inekon-Enixus.

Foto: Jakub Stadler

Zájem českých firem o možnosti podnikání v Srbsku podle ministra Kocourka v poslední době výrazně roste. „Největší možnosti pro oboustranně výhodnou ekonomickou spolupráci vidíme právě v oblasti infrastruktury, a to jak dopravní, tak městské a také v oblastech energetiky a projektů na ochranu životního prostředí. Stranou nestojí ani strojírenství, dodávky náhradních dílů nebo projekční práce a inženýring,“ vysvětluje Martin Kocourek.

Modernizace železničního koridoru v Srbsku je v současné době nejvýznamnější připravovaným vzájemným kontraktem. V konsorciu českých firem jsou společnosti Inekon Group, Automatizace železniční dopravy, Elektrifikace železnic a OHL Železniční stavitelství Brno. Významnou úlohu při uzavření tohoto kontraktu má Česká exportní banka a státní pojišťovací společnost EGAP.

Za srbskou stranu se fóra zúčastnili také ministr hornictví a energetiky Petar Škundrič a ministr životního prostředí a územního plánování Oliver Dulič. Cestu na fórum si našla také velvyslankyně České republiky v Srbsku Hana Hubáčková a velvyslankyně Republiky Srbsko v ČR Maja Mitrovič. Ministerstvo průmyslu a obchodu uskutečnilo v posledních letech v Srbsku několik projektů zaměřených na podporu malých a středních podniků a na ochranu životního prostředí. „České firmy mají velký zájem o spolupráci zejména při úpravě a čištění pitné vody, budování přivaděčů pitné vody, odpadovém hospodářství, v oblasti výstavby skládek komunálních odpadů, čistíren odpadních vod nebo budování kanalizací. Zajímavé možnosti spolupráce existují také v oblasti obnovitelných zdrojů energie, například budování malých vodních elektráren nebo využívání biopaliv,“ vysvětluje ministr Kocourek. V oblasti rozvojové spolupráce přesáhla v letech 2006 – 2010 bilaterální pomoc České republiky částku 12 milionů eur, tedy asi 300 milionů korun.

Republika Srbsko patří v rámci existujících ekonomických koncepcí České republiky a Ministerstva průmyslu a obchodu mezi prioritní země. Věřím, že se toto postavení odrazí i v dalším rychlém rozvoji vzájemných ekonomických vztahů, které posiluje i dnešní podnikatelské fórum,“ dodal ministr Kocourek.

Česko – srbské podnikatelské fórum organizovalo Ministerstvu průmyslu a obchodu České republiky ve spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky a Obchodní a průmyslovou komorou Republiky Srbsko.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít