Češi zbytečně váhají

26. června 2006, 00:00 - TOMÁŠ HES
26. června 2006, 00:00

Rumunsko zažívá invazi podnikatelů ze zemí Středního Východu. Třeba z Libanonu, Sýrie a Izraele. V tomto srovnání čeští podnikatelé zaostávají. Přitom české výrobky mají v Rumunsku dobrou tradici. Někteří čeští podnikatelé mají stále ještě představu, že Rumunsko je zemí, kam není radno vstupovat.

ANALÝZA Rumunsko zažívá invazi podnikatelů ze zemí Středního Východu. Třeba z Libanonu, Sýrie a Izraele. V tomto srovnání čeští podnikatelé zaostávají. Přitom české výrobky mají v Rumunsku dobrou tradici.

Někteří čeští podnikatelé mají stále ještě představu, že Rumunsko je zemí, kam není radno vstupovat. Ale to je omyl. Korupce tu nebují více než v okolních balkánských zemích. Po centru noční Bukurešti se lze v noci projít s větším klidem než po Václavském náměstí v Praze. Úroveň jazykových znalostí i schopnosti komunikovat je v Rumunsku dokonce vyšší než v Česku. Vstup do Evropské unie se přibližuje a tendry jsou proto pečlivější než dříve, protože organizátoři se boji obvinění z korupce.

KDO PŘIŠEL, NELITUJE Pokud opomeneme případ Františka Příplaty, obžalovaného z vraždy odboráře, lze konstatovat, že čeští podnikatelé, kteří se na tento trh odvážili, nelitují. ČEZ koupil Electrica Oltenia za 151 milionů eur a uchází se o Electricu Muntenia Sud, která elektřinou zásobuje Bukurešť. Zentiva v říjnu koupila majoritu lokálního farmaceutického výrobce Sicomedu za 102 miliony dolarů, plánuje přidat na trh až 20 nových farmaceutických brandů během příštích tří let a získat tak čtvrtinu trhu. Česká pobočka švýcarské společností Hobas produkující skleněná vlákna získala v uplynulém roce továrnu za pět milionů dolarů a expanduje dále. Auto dealer AAA Auto oficiálně otevřel první autopark v září 2005, poskytující kromě prodeje i financování a pojištění na užitá vozidla. V plánu je otevření dalších tří poboček.

Inženýrská a stavební firma PSG vstoupila na trh v květnu 2005 přitahována stavebním boomem a pracuje na projektu za pět milionů eur. Český výrobce vitaminových přípravků a léčiv Wallmark zaznamenal v roce 2005 obrat devět milionů eur, a je tak v podobně kategorii jako Hamé Babice, které před dvěma lety akvírovalo továrnu Romconserv poblíž města Caracal: z importní pobočky se stal samostatný podnik vyrábějící masové a konzervované výrobky. Sítě obchodu Kenvelo a Time Out úspěšně rostou a obsazují obchodní plochy v centrech větších rumunských měst.

MÁME CO DOHÁNĚT To, co na první pohled zní jako oslava českého kapitálu, je však ve skutečnosti svědectvím o strnulosti našich obchodníků. Seznam by totiž mohl být několikrát delší. V Rumunsku je 16% rovná daň ze zisku. Cla se pohybuji od 20 do 50 procent, ale s blížícím se vstupem do Evropské unie jsou postupně odbourávána.

Podíl Rumunska na celkovém zahraničním obchodu České republiky ale představuje v současnosti jen 0,57 procenta. Rumunsko tak obsazuje 25. místo českého žebříčku. V roce 2004 činilo kladné saldo obchodu s Rumunskem přes 8,2 miliardy korun. Seznam největších investorů vedou srovnatelně velké národy - Rakušané a Holanďané. Ještě tedy máme co dohánět.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít