Češi vyhledávají sport a odpočinek

06. února 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
06. února 2006, 00:00

LETNÍ A ZIMNÍ AKTIVITY Pro turisty, kteří si zvolí dovolenou v České republice, je rozhodující její náplň. Lákadly jsou bazény, podmínky pro sportovní aktivity, vyjížďky na koních, památky. Někteří zákazníci chtějí klid v přírodě, krásnou krajinu či možnost koupání.

LETNÍ A ZIMNÍ AKTIVITY Pro turisty, kteří si zvolí dovolenou v České republice, je rozhodující její náplň. Lákadly jsou bazény, podmínky pro sportovní aktivity, vyjížďky na koních, památky. Někteří zákazníci chtějí klid v přírodě, krásnou krajinu či možnost koupání.

Nejčastějšími sportovními aktivitami českých turistů je jízda na kole a v zimě lyžování. Turisté, kteří touží po trochu netradiční dovolené, mohou například navštívit české lázně, vyrazit na vodní lyžování nebo se věnovat vyjížďkám na koních.

Jízda na kole patří v České republice k nejpopulárnějším formám individuální i skupinové turistiky. Že jsou cyklisté nezanedbatelnou skupinou klientů, zjišťují majitelé hotelů a restaurací. Cykloturistice se věnuje i movitější česká klientela a přibývá cyklistů z Německa a Holandska. Množství cyklostezek ale stále neodpovídá potřebám a přáním vyznavačů tohoto sportu. Dokazuje to i fakt, že v loňském roce zahynulo v Česku při dopravních nehodách 93 cyklistů. Je tedy i proto v zájmu měst a krajů budovat potřebné stezky. Stavba kilometru asfaltové cyklostezky stojí dva až čtyři miliony korun.

Na podporu cyklistů odstartovala nadace Partnerství po vzoru Rakouska a Německa projekt s názvem Cyklisté vítáni. Nadace bude do konce roku 2007 vydávat osvědčení pro kvalitní turistická zařízení, která jsou umístěna u cyklistických stezek v Česku.

DLOUHÉ FRONTY NA VLEKY

V oblasti zimního lyžování Česku výrazně konkurují jiné evropské země. Vzhledem k neustále se zvyšujícím cenám za vleky (ve Špindlerově Mlýně stojí letos jednodenní permanentka 750 korun a sezonní 12 tisíc) vyjíždějí Češi za lyžováním do Rakouska, Francie a Itálie. V těchto zemích sice zaplatí o několik tisícovek víc, nesrovnatelná je ovšem kvalita sjezdovek. Dalším faktorem, který odrazuje lyžaře od tuzemských lyžařských středisek, jsou nekonečné fronty na vleky a lanovky. „Ceny za vleky stále rostou. Ale situace na sjezdovkách, co se týče počtu lidí, se nelepší,“ říká lyžařský instruktor David Markalous.

Poměrně dobré podmínky u nás mají běžkaři. Jen v Jizerských horách je sto kilometrů upravovaných a dobře značených běžeckých tratí. Během posledních let se u nás objevují také takzvané snowparky. Snowbordisté je najdou mimo jiné v areálu Svatý Petr, na Medvědíně, v Peci pod Sněžkou, v Harrachově nebo na Horních Mísečkách.

ZKRÁŠLOVACÍ TÝDEN V LÁZNÍCH

Přilákat klienty se snaží i lázně. Kromě klasických ozdravných pobytů nabízejí další programy a akce. Například pobyt proti obezitě, různé zkrášlovací programy nebo antistresové týdny.

V poslední době ubývá lázeňských pobytů, které hradí pojišťovny. Dovolená v lázních je proto pro domácího turistu výrazně dražší, než klasická dovolená v rámci Česka. Cena za týdenní rekondiční pobyt se pohybuje okolo deseti až dvaceti tisíc korun, podle kvality ubytování a počtu různých léčivých procedur. Také pro zahraničního turistu je cena za lázeňský pobyt dražší než například poznávací výlet po Praze.

Počet lázeňských hostů ale podle agentury CzechTurism roste. V roce 2004 se podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v lázních ubytovalo 309 tisíc lidí. Z tohoto počtu bylo zhruba 192 tisíc tuzemských návštěvníků a 117 tisíc cizinců. Cizinci preferují západočeské lázně. Češi dávají přednost levnějším a menším lázním, jako například Lázně Bohdaneč, Konstantinovy Lázně nebo Karlova Studánka.

LYŽOVÁNÍ NA VODĚ

Léto patří vodním sportům. Jednou z možností, jak využít krásného slunečného počasí, je vyrazit lyžovat na vodu. Zájemci o tento sport si mohou zvolit mezi jízdou za člunem a na vleku.

V počtu vleků na vodní lyžovaní zaostává Praha za ostatními kraji. Vleků je v česku celkem pět - ve Stráži pod Ralskem, na Kamencovém jezeře v Chomutově, v Hlučíně nedaleko Ostravy, v Olekšovicích u Znojma a na Těrlické přehradě u Havířova. Možností jezdit za člunem je ale daleko víc. Zatímco na zimní lyžování si člověk musí pořizovat výbavu, lyže na vodu a plovací vesta bývají v ceně jízdného.

DO HOSPŮDKY NA KONI

Říká se, že na svět je nejhezčí pohled ze hřbetu koně. Jízda na koních je dalším lákadlem pro turisty. Koňské farmy nejlépe prosperují v blízkosti Prahy. Najdeme je ale po celém území republiky, většinou ve spojení s restaurací a možností ubytování.

Koňské farmy, které jsou zaměřeny na turisty, lákají klientelu na romantické vyjížďky přírodou či na možnost zaplatit si trenéra. Pořádají také dětské koňské tábory i různé výpravy ve stylu divokého západu nebo výlety se zastávkami na hradech a v místních hospůdkách. Za vyjížďku do přírody zaplatí zákazník přibližně 300 až 450 korun za hodinu jízdy. Hodina v jízdárně pod vedením trenéra stojí zhruba stejně.

PLÁNOVANÉ CYKLOSTEZKY

BRNO: Brněnští radní odsouhlasili stavbu cyklistické stezky, která má propojit město s oblastí Holáseckých jezer. Stezka by měla být dokončena během letošního roku a náklady na ni dosáhnou 22 milionů korun.

DOMAŽLICE: Čtyřicetikilometrovou cyklostezku od přechodu Folmava do Holýšova na hranicích domažlického okresu připravuje Svazek obcí Domažlicka. Stavba by měla trvat zhruba dva roky a cenově by se měla pohybovat mezi 120 a 160 miliony korun.

JIHLAVA: Během roku 2007 by měla vzniknout lávka přes řeku Jihlavu, která bude sloužit pěším a cyklistům a stane se součástí plánované cyklostezky vedoucí z centra města do okolí Jihlavy. Náklady na lávku budou zhruba deset milionů korun. Plány do budoucna počítají v této oblasti se stavbou stezek v délce 66 kilometrů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít