Češi vyhledávají sport a odpočinek

06. února 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
06. února 2006, 00:00

LETNÍ A ZIMNÍ AKTIVITY Pro turisty, kteří si zvolí dovolenou v České republice, je rozhodující její náplň. Lákadly jsou bazény, podmínky pro sportovní aktivity, vyjížďky na koních, památky. Někteří zákazníci chtějí klid v přírodě, krásnou krajinu či možnost koupání.

LETNÍ A ZIMNÍ AKTIVITY Pro turisty, kteří si zvolí dovolenou v České republice, je rozhodující její náplň. Lákadly jsou bazény, podmínky pro sportovní aktivity, vyjížďky na koních, památky. Někteří zákazníci chtějí klid v přírodě, krásnou krajinu či možnost koupání.

Nejčastějšími sportovními aktivitami českých turistů je jízda na kole a v zimě lyžování. Turisté, kteří touží po trochu netradiční dovolené, mohou například navštívit české lázně, vyrazit na vodní lyžování nebo se věnovat vyjížďkám na koních.

Jízda na kole patří v České republice k nejpopulárnějším formám individuální i skupinové turistiky. Že jsou cyklisté nezanedbatelnou skupinou klientů, zjišťují majitelé hotelů a restaurací. Cykloturistice se věnuje i movitější česká klientela a přibývá cyklistů z Německa a Holandska. Množství cyklostezek ale stále neodpovídá potřebám a přáním vyznavačů tohoto sportu. Dokazuje to i fakt, že v loňském roce zahynulo v Česku při dopravních nehodách 93 cyklistů. Je tedy i proto v zájmu měst a krajů budovat potřebné stezky. Stavba kilometru asfaltové cyklostezky stojí dva až čtyři miliony korun.

Na podporu cyklistů odstartovala nadace Partnerství po vzoru Rakouska a Německa projekt s názvem Cyklisté vítáni. Nadace bude do konce roku 2007 vydávat osvědčení pro kvalitní turistická zařízení, která jsou umístěna u cyklistických stezek v Česku.

DLOUHÉ FRONTY NA VLEKY

V oblasti zimního lyžování Česku výrazně konkurují jiné evropské země. Vzhledem k neustále se zvyšujícím cenám za vleky (ve Špindlerově Mlýně stojí letos jednodenní permanentka 750 korun a sezonní 12 tisíc) vyjíždějí Češi za lyžováním do Rakouska, Francie a Itálie. V těchto zemích sice zaplatí o několik tisícovek víc, nesrovnatelná je ovšem kvalita sjezdovek. Dalším faktorem, který odrazuje lyžaře od tuzemských lyžařských středisek, jsou nekonečné fronty na vleky a lanovky. „Ceny za vleky stále rostou. Ale situace na sjezdovkách, co se týče počtu lidí, se nelepší,“ říká lyžařský instruktor David Markalous.

Poměrně dobré podmínky u nás mají běžkaři. Jen v Jizerských horách je sto kilometrů upravovaných a dobře značených běžeckých tratí. Během posledních let se u nás objevují také takzvané snowparky. Snowbordisté je najdou mimo jiné v areálu Svatý Petr, na Medvědíně, v Peci pod Sněžkou, v Harrachově nebo na Horních Mísečkách.

ZKRÁŠLOVACÍ TÝDEN V LÁZNÍCH

Přilákat klienty se snaží i lázně. Kromě klasických ozdravných pobytů nabízejí další programy a akce. Například pobyt proti obezitě, různé zkrášlovací programy nebo antistresové týdny.

V poslední době ubývá lázeňských pobytů, které hradí pojišťovny. Dovolená v lázních je proto pro domácího turistu výrazně dražší, než klasická dovolená v rámci Česka. Cena za týdenní rekondiční pobyt se pohybuje okolo deseti až dvaceti tisíc korun, podle kvality ubytování a počtu různých léčivých procedur. Také pro zahraničního turistu je cena za lázeňský pobyt dražší než například poznávací výlet po Praze.

Počet lázeňských hostů ale podle agentury CzechTurism roste. V roce 2004 se podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v lázních ubytovalo 309 tisíc lidí. Z tohoto počtu bylo zhruba 192 tisíc tuzemských návštěvníků a 117 tisíc cizinců. Cizinci preferují západočeské lázně. Češi dávají přednost levnějším a menším lázním, jako například Lázně Bohdaneč, Konstantinovy Lázně nebo Karlova Studánka.

LYŽOVÁNÍ NA VODĚ

Léto patří vodním sportům. Jednou z možností, jak využít krásného slunečného počasí, je vyrazit lyžovat na vodu. Zájemci o tento sport si mohou zvolit mezi jízdou za člunem a na vleku.

V počtu vleků na vodní lyžovaní zaostává Praha za ostatními kraji. Vleků je v česku celkem pět - ve Stráži pod Ralskem, na Kamencovém jezeře v Chomutově, v Hlučíně nedaleko Ostravy, v Olekšovicích u Znojma a na Těrlické přehradě u Havířova. Možností jezdit za člunem je ale daleko víc. Zatímco na zimní lyžování si člověk musí pořizovat výbavu, lyže na vodu a plovací vesta bývají v ceně jízdného.

DO HOSPŮDKY NA KONI

Říká se, že na svět je nejhezčí pohled ze hřbetu koně. Jízda na koních je dalším lákadlem pro turisty. Koňské farmy nejlépe prosperují v blízkosti Prahy. Najdeme je ale po celém území republiky, většinou ve spojení s restaurací a možností ubytování.

Koňské farmy, které jsou zaměřeny na turisty, lákají klientelu na romantické vyjížďky přírodou či na možnost zaplatit si trenéra. Pořádají také dětské koňské tábory i různé výpravy ve stylu divokého západu nebo výlety se zastávkami na hradech a v místních hospůdkách. Za vyjížďku do přírody zaplatí zákazník přibližně 300 až 450 korun za hodinu jízdy. Hodina v jízdárně pod vedením trenéra stojí zhruba stejně.

PLÁNOVANÉ CYKLOSTEZKY

BRNO: Brněnští radní odsouhlasili stavbu cyklistické stezky, která má propojit město s oblastí Holáseckých jezer. Stezka by měla být dokončena během letošního roku a náklady na ni dosáhnou 22 milionů korun.

DOMAŽLICE: Čtyřicetikilometrovou cyklostezku od přechodu Folmava do Holýšova na hranicích domažlického okresu připravuje Svazek obcí Domažlicka. Stavba by měla trvat zhruba dva roky a cenově by se měla pohybovat mezi 120 a 160 miliony korun.

JIHLAVA: Během roku 2007 by měla vzniknout lávka přes řeku Jihlavu, která bude sloužit pěším a cyklistům a stane se součástí plánované cyklostezky vedoucí z centra města do okolí Jihlavy. Náklady na lávku budou zhruba deset milionů korun. Plány do budoucna počítají v této oblasti se stavbou stezek v délce 66 kilometrů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít