Češi věří v byznys daleko více než státy EU

15. května 2012, 13:12 - Profit, TZ, kmb
15. května 2012, 13:12

Zatímco lidé v ČR projevili důvěru v byznys ve své zemi – firmám důvěřují z 54 procent a nevládním organizacím z 57 procent, v EU a ve světě je situace horší.  

Foto: Profimedia

Evropu bychom mohli označit za kontinent nedůvěry. Důvěra v byznys se zde oproti loňskému roku propadla o 8 procent. Jsou to pouze média, jejichž důvěryhodnost lehce narůstá.

Průzkum „Edelman Trust Barometer“, který zkoumá postoje a míru důvěry veřejnosti v média, nevládní organizace a firmy mezi lidmi z 25 zemí světa, proběhl letos již po dvanácté. Poprvé byl proveden doplňující průzkum také v České republice, na Slovensku a v Bulharsku, kde se na něm podílela agentura AMI Communications ve spolupráci se STEM/MARK.

Důvěra firmám: ČR optimističtější než Evropa i svět

V České republice věří firmám 54 procent obyvatel, což je vysoko nad evropským průměrem. V EU projevilo důvěru byznysu pouze 45 procent respondentů oproti loňským 53 procent, což je výrazný propad,“ uvádí Milan Hejl, managing partner AMI Communications. Důvěra v byznys poklesla celkově i ve světě. Zatímco ještě v roce 2009 firmám věřilo 62 procent lidí, letos už to bylo jen 53 procent. „Lidé volají po změnách. Od podnikatelů očekávají kompetentnost, společensky odpovědný přístup a transparentní jednání,“ shrnuje Milan Hejl.

V lidech budí důvěru především automobilový průmysl

Mezi nejvíce důvěryhodné průmyslové oblasti patří technologie, automobilový a potravinářský průmysl. Tak je tomu tedy alespoň ve světě a v EU. V naší zemi je pořadí následující: automobilový průmysl (78 %), technologie (58 %) a pivovarnictví a lihovarnictví (62 %). Slovenská republika se s námi shoduje s výjimkou třetí příčky, na níž se umístil spotřební průmysl. Obecně nejméně důvěryhodnými oblastmi jsou finanční služby a banky.

Ještě v roce 2007 bankám věřilo více než 60 % respondentů. V souvislosti s hospodářskou krizí však došlo v minulých letech k výraznému snížení jejich důvěryhodnosti až k 30 %. Letos jim však prokázala důvěru téměř polovina lidí, což lze považovat za úspěch,“ komentuje Milan Hejl.

Jako jediná vzrostla důvěra v média

Média jsou jediným ze zkoumaných subjektů, u kterého byl zaznamenán nárůst důvěry. Ve světovém měřítku jim věří 52 procent lidí oproti loňským 49 procentům, v českém měřítku je to 37 procent, stejně jako ve Velké Británii. Nejméně důvěřují lidé médiím v Belgii (15 %), naopak v Indonésii (80 %) nejvíce.

Za důvěryhodná považují lidé stále zejména tradiční média. „Velký nárůst byl však zaznamenán u sociálních médií. Zatímco v loňském roce jim důvěřovalo pouze 7 % Evropanů, letos už je to 12 %, což představuje více jak 70procentní nárůst. Tento trend sledujeme i u našich klientů, když s nimi čím dál častěji diskutujeme o jejich on-line komunikačních strategiích. Stále více se zajímají o sociální média, začínají vnímat vysoký potenciál cílových skupin, které zde lze oslovit,“ dodává Milan Hejl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít