Češi už berou přes dvacet tisíc

12. března 2007, 00:00 - (čtk)
12. března 2007, 00:00

PRŮMĚRNÁ HRUBÁ MZDA Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku loni stoupla na 20 211 korun. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se zvýšila o 3,9 procenta. Růst mezd je podle analytiků zdravý a neohrožuje konkurenceschopnost ekonomiky. Průměrná hrubá mzda loni poprvé v úhrnných údajích překročila hranici 20 tisíc korun.

PRŮMĚRNÁ HRUBÁ MZDA Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku loni stoupla na 20 211 korun. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se zvýšila o 3,9 procenta. Růst mezd je podle analytiků zdravý a neohrožuje konkurenceschopnost ekonomiky.

Průměrná hrubá mzda loni poprvé v úhrnných údajích překročila hranici 20 tisíc korun. Podle Českého statistického úřadu se dá předpokládat, že pod tuto hranici již průměrná mzda neklesne ani v příštích obdobích.

„Letos pokoříme hranici 21 tisíc korun. Růst platů považujeme za zdravý, odpovídá tomu, na co ekonomika má,“ komentuje výsledky analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Nová čísla podle něj nenaznačují přehřívání ekonomiky, a úrokové sazby proto porostou pomalu. Do roku 2010 Michl očekává pokoření hranice průměrné mzdy 25 tisíc korun.

VĚTŠINA JE POD PRŮMĚREM

Statistici však připomínají, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je celostátní průměr. „Ačkoli je průměrná mzda velmi sledovanou a často porovnávanou hodnotou, její vypovídací schopnost není třeba přeceňovat,“ doplňuje analytik ČSOB Petr Dufek.

Mezi tři odvětví s nejnižší nominální hodnotou průměrné mzdy ČSÚ řadí výrobu oděvů a zpracování a barvení kožešin, kde si lidé loni vydělali v průměru 11 334 korun, tedy přibližně 54 procent průměrné mzdy za celé Česko. Dále jsou to výroba textilií a textilních výrobků (13 975 korun) či ubytování a stravování (14 760 korun).

Naopak mezi tři odvětví s nejvyšší nominální hodnotou průměrné mzdy patřily činnosti v oblasti výpočetní techniky. Průměrná mzda 45 420 korun v tomto odvětví je zhruba na úrovni 218 procent průměrné mzdy za celou Českou republiku. Následují finanční zprostředkování kromě pojišťovnictví a penzijního financování (42 892 korun) a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepelné energie (30 027 korun).

V podnikatelské sféře se průměrná mzda loni zvýšila o 1287 na 20 333 korun, reálná mzda vzrostla o 4,2 procenta. V nepodnikatelské sféře průměrná mzda dosáhla 19 784 korun. Reálná mzda vzrostla o 2,8 procenta.

Reálně se mzdy v loňském roce zvýšily podle Dufka nejvíce za poslední tři roky. „Avšak vezmeme-li v úvahu loňské snížení sazeb daně z příjmu fyzických osob a možnost uplatnění společného zdanění manželů, je přírůstek čistých mezd ještě výraznější,“ říká. Při přepočtu mzdy z korun na eura je zvýšení mezd podle Dufka ještě vyšší, a to o 8,1 procenta.

MZDY TÁHNOU PODNIKATELÉ

Růst mezd je podle Michla tažen hlavně podnikatelským sektorem. „Státní zaměstnanci se dočkali nejnižšího zvýšení platů za posledních šest let. Považuji to za rozumnou korekci, která zlepší pohyb lidí mezi sektory a jejich vzájemnou konkurenci,“ doplnil.

V přepočtu měnovým kurzem na české koruny má Česko podle Michla nejvyšší platy ve střední Evropě. Poláci berou 19 082 korun měsíčně, Slováci pak díky silné měně a ekonomice přeskočili Maďary a na jejich výplatních páskách je v průměru 16 862 korun. Maďaři se museli loni spokojit s 15 650 korunami.

„Díky mzdovému vývoji a posilování koruny kupní síla průměrného Čecha dohání průměrného Západo evropana,“ uvádí analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Přesto podle ní bude trvat mnoho let, než Česko západní Evropu dožene. „Ty nejoptimističtější výpočty ukazují, že Čech bude brát stejnou mzdu jako Němec nejdříve v roce 2037,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít