Češi to zvládnou

02. ledna 2009, 19:03 - Christian Lequesne
02. ledna 2009, 19:03

ČR by za svého předsednictví neměla EU vidět prostřednictvím minulosti, ale budoucnosti

Dne 1. ledna 2009 se Češi ujali vedení Evropské unie. Jako ten, kdo velmi vítal pád komunismu, nemohu nevzpomenout, že právě Češi před dvaceti lety získali svobodu v Evropě. Jsem přesvědčen, že Česká republika sehraje značně pozitivní úlohu lídra EU. Agenda je mimořádně nabitá. Sedmadvacítka se bude muset vyrovnat s Lisabonskou smlouvou, kontrolovat dopady ekonomické krize a navázat vztahy s novou americkou administrativou. Na rozdíl od mnohých, kteří se obávají o budoucí české předsednictví EU, moje očekávání na příštích šest měsíců jsou optimistická.

Vhodná příležitost

Za prvé, věřím, že premiér Mirek Topolánek uspěje v ratifikaci Lisabonské smlouvy. Před ODS se nyní otvírá vhodná příležitost demonstrovat zbytku EU, že jde o moderní středopravou stranu, a nikoli o staromódní provinční uskupení. Dozrál čas vložit Evropu do popředí programu a ukázat voličské základně, kdo od roku 2004 z unie profituje. Členství v Evropské unii je pro Českou republiku pozitivním výsledkem. Za druhé, věřím, že Češi trochu zapomenou na pocit, že jsou vždy oběťmi dějin. Zejména pak oběťmi velkých sousedů. Samozřejmě, že si jsem více než vědom všeho, co Češi během 20. století zakusili. Tyto časy jsou pryč a nedává smysl se neustále vracet k Mnichovu, nebezpečí silného Německa a tak dále. Důrazně jsem proto nesouhlasil s návrhem svého prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby Francie pokračovala v předsednictví Unie pro Středomoří po lednu 2009. Zároveň však trvám na tom, že EU je pravděpodobně nejlepší organizací pro zemi, jakou je Česká republika. Protože funguje na principu zákonných pravidel, která musejí respektovat i „velcí“. Zdůrazňují-li čeští politici, že „malé členské státy nejsou respektovány, obávám se, že přehánějí nebo, což je horší, vidí situaci České republiky v roce 2009 předlistopadovým pohledem.

Zapomenout na studenou válku

Za třetí, věřím, že Česká republika bude jako předsednická země EU schopná promýšlet současné trendy evropské ekonomiky, aniž by proti sobě stavěla trh a institucionální regulaci. Časy, kdy jsme se museli rozhodovat mezi na jedné straně „čistými tržními principy“ a na druhé merkantilismem, jsou překonané. Nevolíme už mezi Johnem Maynardem Keynesem a Friedrichem Hayekem. Jednotný vnitřní trh poskytl mnoho příležitostí pro přímé zahraniční investice v ČR a umožnil obnovu českého průmyslu v devadesátých letech. Vybraným segmentům průmyslu, například automobilovému, však nastanou těžké časy. Řešení těchto problémů spočívá v kombinaci tržního hospodářství a institucionální regulace. Regulace v roce 2008 neznamená „remake“ (obnovu) ekonomiky sovětského stylu. Za čtvrté, věřím, že ČR, která bude jednat za celou EU, rozvine dobré vztahy s Obamovou administrativou a postřehne, že nový americký prezident je spolehlivý, ačkoli osobně nezažil dobu studené války. Nahlížení USA a celého světa studenoválečnickou optikou se stalo slabinou některých českých politiků. Během uplynulých dvaceti let se svět okolo nás dramaticky změnil. Je zřejmé, že se z Ruska nestala demokratická země zbavená imperiálních choutek. Je povinností všech členů EU být si vědom této smutné situace a vůči Rusku vyvinout společnou politiku. Podaří-li se Čechům dát impulz harmonizované politice k Rusku a překonat tradičních štěpení mezi starými a novými členy EU nebo malými a velkými, pak význačným způsobem přispějí k rozvoji Evropské unie.

Sebevědomý předseda

Závěrečný přáním je, aby se Praha představila jako sebevědomý předseda a neviděla EU prostřednictvím minulosti, ale budoucnosti. Mnichov je daleko, Němci jsou přesvědčení demokraté, studená válka je v nenávratnu a myslet kapitalisticky dnes neodkazuje již pouze k chicagské škole.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít