Češi tisknou laserově

10. dubna 2008, 13:50 - Ondřej Hergesell
10. dubna 2008, 13:50

-

Před několika měsíci se technologický koncern Hewlett-Packard (HP) rozhodl utlumit produkci digitálních fotoaparátů a soustředit se v oblasti tisku a zobrazování jen na výrobu tiskáren a návazného spotřebního materiálu. „HP před rokem ukončil výrobu projektorů a toto je pokračování trendu specializování se na oblast, která je našemu hlavnímu podnikání mnohem bližší,“ říká Monika Jindrová, která v české pobočce HP vede divizi tisku a zobrazování (IPG).

EURO: Jak toto rozhodnutí ovlivní váš byznys v Česku? Jak jste byli úspěšní v prodejích digitálních fotoaparátů? JINDROVÁ: Dařilo se nám, v porovnání s okolními zeměmi, zhruba stejně. Ani dramaticky lépe, ani hůře; podíly na trhu rozhodně nedosahovaly dvouciferných čísel, což je cílem HP v každém segmentu. Pro nás to byl spíše doplňkový byznys a management korporace vyhodnotil, že by vyžadoval značné investice, abychom se dostali na pozici jedničky či dvojky trhu.

EURO: Projevil se tento krok na prodejnosti tiskáren HP na českém trhu? JINDROVÁ: Pokud ano, tak pozitivně. HP v roce 2007 posílil svou pozici, podařilo se nám navýšit celkový počet prodaných tiskáren o 20 tisíc, ačkoliv trh jako celek zaznamenal meziroční pokles o jedenáct tisíc kusů na 269 tisíc tiskáren. Podle údajů nezávislé agentury IDC jsme tak navýšili tržní podíl na 48 procent, přičemž například v segmentu černobílých laserových tiskáren ovládáme více než 61 procent trhu.

EURO: Mění se požadavky českých spotřebitelů na vybavenost tiskáren? Jaké jsou nejnovější trendy v této oblasti? JINDROVÁ: Stále více se rozvíjí obchodní kanál zaměřený na nejmenší zákazníky, tedy prodej přes retailové řetězce. I díky tomu poměrně dramaticky klesá průměrná cena výrobků a postupně se rozšiřuje spektrum produktů. Zatímco dříve se v maloobchodech prodávaly výlučně jednoduché inkoustové tiskárny, v poslední době výrazně stoupá prodej multifunkčních inkoustových zařízení, která kromě tisku umí skenovat, faxovat a kopírovat. Kromě toho se v retailových řetězcích začínají prosazovat i laserové tiskárny.

EURO: Čím si to vysvětlujete? JINDROVÁ: Cenovou přístupností těchto produktů. Češi pochopili, že se jim už i do domácností vyplatí koupit laserovou tiskárnu. Kromě toho v maloobchodních řetězcích, mezi které v HP počítáme například i Makro, nakupuje řada menších podnikatelů a živnostníků. Tiskárny za padesát tisíc se tam prodat nedaly, desetitisícové multifunkční zařízení ano.

EURO: Kde podle Vás leží ta psychologická hranice? JINDROVÁ: Zásadní zlom nastal, když cena vybavenějších laserových tiskáren klesla z dvouciferných tisíců na jednotky tisíc. Dá se říci, že jakmile koncová cena klesne pod deset tisíc, začíná být produkt retailově zajímavý. A pod touto hranicí je dnes, vyjma velkoformátových zařízení, téměř vše v oblasti tisku.

EURO: Které faktory stojí za snižováním cen tiskáren? JINDROVÁ: Jde to ruku v ruce s cenami v celé IT branži. Před deseti lety se běžně prodávaly vybavenější stolní počítače za sto a více tisíc, dnes jsou ceny o řád levnější. Tiskárny jsou součástí IT byznysu, takže cena těchto produktů se vyvíjí stejně. Kromě sílící kupní síly Čechů je to ovlivněno i rostoucí vybaveností českých domácností počítači. Ve chvíli, kdy stoupá počet rodin se „základní IT technikou“, tak řeší i nákup tiskárny.

EURO: Jak je český trh tiskáren vyspělý v porovnání s okolními zeměmi? JINDROVÁ: Nejblíže nám jsou země bývalého Visegrádu, ale blízkost Německa nás ovlivňuje poměrně značně. Podle toho, jak se vyvíjí tamní trh, tak se změny projeví – ze zemí bývalého východoevropského bloku – nejdříve v Česku. Jsme jakýmsi prvním nárazníkem vývoje ze západní Evropy směrem na východ. V porovnání se Slovenskem a Maďarskem jsme co do objemu dvojnásobně velcí, vůči Polsku se pohybujeme mezi třetinou až polovinou objemu prodejů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje…
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít