Češi spustili kaolinku ve Vietnamu

16. listopadu 2010, 04:03 - Český export
16. listopadu 2010, 04:03

Závod na těžbu a zpracování kaolinu za téměř půl miliardy korun postavený českými firmami byl tento měsíc spuštěn ve vietnamském městě Dong Hoi. Česká obchodní mise zároveň jednala ve Vietnamu o dalších možných zakázkách.

Foto: archív Český Export

Nový závod na těžbu a úpravu kaolinu v hodnotě přesahující 450 miliónů korun postavený českými firmami byl na počátku října slavnostně uveden do provozu ve městě Dong Hoi ve střední části Vietnamu.

Bez České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti by však tento projekt zůstal nejspíše pouze na papíře. „Obě státem zřízené instituce na podporu exportu nám velmi pomohly. Nabídly takové podmínky financování a pojišťování, jež nás posunuly před konkurenci z jiných zemí,“ vysvětluje Ladislav Adamec, ředitel společnosti Trade BGM, která kaolinku ve spolupráci s dodavateli technologického zařízení firmami Šmeral Brno a Lavimont Brno postavila jako investici na zelené louce.

Společnost má přitom chuť dále expandovat. K dosud využívaným osmi hektarům, na nichž může těžit nyní, chce přidat dalších 22 hektarů. Získaná surovina je v závodě zpracovávána a kaolín následně využíván k výrobě nátěrových hmot.

Úspěšné dokončení kaolinky zároveň otevírá dveře pro další projekty v provincii Quang Binh. „Jsme připraveni je zprostředkovat i pro další české firmy, které by měly případně zájem,“ dodává Ladislav Adamec.

Kaolinka by přitom nemusela být posledním dokončeným projektem ve Vietnamu. Nic nestojí v cestě výstavbě nové cementárny v hodnotě více než 2,5 miliard korun, která začne vyrábět za dva roky.

Zástupci českých firem, kteří byli počátkem října ve Vietnamu na obchodní misi, si odvážejí celou řadu dalších příležitostí. Kromě modernizace v minulosti dodaných dieselových lokomotiv se jim otevřela také možnost dodat lokomotivy nové.

Češi by se mohli úspěšně zapojit i do rozvoje městské hromadné dopravy v největších vietnamských městech. „Mohu potvrdit, že vietnamská strana projevila velký zájem o účast českých firem na výstavbě části metra v Ho Či Minově Městě. Proběhla velmi konkrétní jednání a jejich výsledek vypadá velmi nadějně,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka. Podle něj však nelze zapomínat ani na tramvajovou dopravu. „Když jsme byli úspěšní ve filipínské Manile, nevidím nejmenšího důvodu, proč bychom se o něco podobného nemohli a neměli pokusit ve Vietnamu,“ míní Hovorka.

Nové zakázky se rýsují i v obranném průmyslu, v těžebním průmyslu, v energetice a v odpadovém hospodářství. Projekty v těchto oblastech jsou zapsány v protokolu ze smíšené česko-vietnamská komise pro hospodářskou spolupráci, která se během podnikatelské mise sešla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít