Češi spustili kaolinku ve Vietnamu

16. listopadu 2010, 04:03 - Český export
16. listopadu 2010, 04:03

Závod na těžbu a zpracování kaolinu za téměř půl miliardy korun postavený českými firmami byl tento měsíc spuštěn ve vietnamském městě Dong Hoi. Česká obchodní mise zároveň jednala ve Vietnamu o dalších možných zakázkách.

Foto: archív Český Export

Nový závod na těžbu a úpravu kaolinu v hodnotě přesahující 450 miliónů korun postavený českými firmami byl na počátku října slavnostně uveden do provozu ve městě Dong Hoi ve střední části Vietnamu.

Bez České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti by však tento projekt zůstal nejspíše pouze na papíře. „Obě státem zřízené instituce na podporu exportu nám velmi pomohly. Nabídly takové podmínky financování a pojišťování, jež nás posunuly před konkurenci z jiných zemí,“ vysvětluje Ladislav Adamec, ředitel společnosti Trade BGM, která kaolinku ve spolupráci s dodavateli technologického zařízení firmami Šmeral Brno a Lavimont Brno postavila jako investici na zelené louce.

Společnost má přitom chuť dále expandovat. K dosud využívaným osmi hektarům, na nichž může těžit nyní, chce přidat dalších 22 hektarů. Získaná surovina je v závodě zpracovávána a kaolín následně využíván k výrobě nátěrových hmot.

Úspěšné dokončení kaolinky zároveň otevírá dveře pro další projekty v provincii Quang Binh. „Jsme připraveni je zprostředkovat i pro další české firmy, které by měly případně zájem,“ dodává Ladislav Adamec.

Kaolinka by přitom nemusela být posledním dokončeným projektem ve Vietnamu. Nic nestojí v cestě výstavbě nové cementárny v hodnotě více než 2,5 miliard korun, která začne vyrábět za dva roky.

Zástupci českých firem, kteří byli počátkem října ve Vietnamu na obchodní misi, si odvážejí celou řadu dalších příležitostí. Kromě modernizace v minulosti dodaných dieselových lokomotiv se jim otevřela také možnost dodat lokomotivy nové.

Češi by se mohli úspěšně zapojit i do rozvoje městské hromadné dopravy v největších vietnamských městech. „Mohu potvrdit, že vietnamská strana projevila velký zájem o účast českých firem na výstavbě části metra v Ho Či Minově Městě. Proběhla velmi konkrétní jednání a jejich výsledek vypadá velmi nadějně,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka. Podle něj však nelze zapomínat ani na tramvajovou dopravu. „Když jsme byli úspěšní ve filipínské Manile, nevidím nejmenšího důvodu, proč bychom se o něco podobného nemohli a neměli pokusit ve Vietnamu,“ míní Hovorka.

Nové zakázky se rýsují i v obranném průmyslu, v těžebním průmyslu, v energetice a v odpadovém hospodářství. Projekty v těchto oblastech jsou zapsány v protokolu ze smíšené česko-vietnamská komise pro hospodářskou spolupráci, která se během podnikatelské mise sešla.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít