Češi rádi pestré a teplé barvy

06. května 2008, 14:48 - Pavel Hanslíček
06. května 2008, 14:48

Káva s … Romanem Blažíčkem

Rakouská společnost Lasselsberger vyrábí keramické obklady a dlažby kromě Česka i v Rumunsku, Maďarsku, Rusku a na Slovensku. Přesto český Lasselsberger, který používá tradiční českou značku Rako, vytváří polovinu keramické produkce celé skupiny. „Ročně vyrobíme asi třicet milionů metrů čtverečních keramiky. Z toho v Česku prodáme 38 procent, na západ jde více než třetina a zbytek směřuje na východ,“ říká generální ředitel české dcery koncernu Lasselsberger Roman Blažíček.

EURO: Jaký máte podíl na domácím trhu? BLAŽÍČEK: Držíme 53 procent českého trhu keramických obkladů a dlažeb. Toto postavení je dáno mimo jiné tradicí – naše hlavní značka Rako letos slaví 125 let od založení. Ovšem tradice by rozhodně nestačila. Proto jsme před třemi lety začali s obnovou sortimentu. Hlavní posílení nastalo v oblasti moderního designu bytové keramiky.

EURO: Design je u keramiky důležitý, nakupujete jej v cizině? BLAŽÍČEK: Část designu je česká a část pochází ze zahraničí, hlavně z Itálie a ze Španělska. Neznamená to, že český design je špatný, ale v Česku chybějí dostatečné kapacity. Naopak v Itálii existují designérská studia specializovaná přímo na keramiku. Nicméně podíl českého designu postupně navyšujeme.

EURO: Jak se liší požadavky na design v Česku a v zahraničí a kde vidíte prostor pro další růst exportu? BLAŽÍČEK: Češi mají rádi pestré a teplé pastelové barvy. Na podobný design slyší i Francouzi. Naopak Němci a Rakušané jsou z hlediska barevnosti výrazně konzervativnější než Češi. Východní Evropa zase vyžaduje zdobnost, například ve formě zlatých prvků. I proto je náš sortiment široký a zahrnuje čtyři tisíce položek. Další možnosti zvyšování vývozu představuje hlavně rostoucí východní Evropa. Daří se nám na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině i v Pobaltí. Potenciál vidíme ale i na západě. Například v Německu držíme asi pět procent trhu. Ovšem masivní export keramiky je omezen hmotností na vzdálenost asi tisíc kilometrů od výrobního závodu.

EURO: Čeští výrobci se potýkají s levnou konkurencí z východu, platí to i pro keramiku? BLAŽÍČEK: Cena keramiky vyrobené v Číně, Turecku či v Indonésii je tak nízká, že kompenzuje i vysoké dopravní náklady. Naší velkou výhodou je přítomnost na trhu, schopnost rychle reagovat a vyšší kvalita. Navíc naše škála výrobků je širší, na takovou vzdálenost nelze vozit příliš pestrý sortiment.

EURO: Jak se projevuje posilování koruny na podnikání významných exportérů, jako je Lasselsberger? BLAŽÍČEK: Většina našich nákladů, tedy náklady na pracovní sílu, suroviny i energii, vzniká v Česku. A to představuje vzhledem k tempu růstu kurzu koruny při vývozu do zahraničí rozhodně problém. Ceny můžeme měnit jen omezeně, takže se s tím vyrovnáme především zvyšováním efektivity výroby. Zavedení eura by nám tedy určitě pomohlo. Nicméně ještě problematičtější než posilování koruny je vývoj cen energií a opatření připravovaná v rámci třetího energetického balíčku EU. Zdražování energií nás dlouhodobě znevýhodňuje oproti mimoevropským dovozcům. Přitom asi 20 procent našich nákladů tvoří energie, a to nepočítám energii na výrobu surovin.

EURO: Zmínil jste balíčky energetických opatření EU, co vám konkrétně vadí? BLAŽÍČEK: Jsou to povolenky na emise CO2, jež mimo EU nenajdete a hlavně podpora energie z obnovitelných zdrojů. To je bohužel ta nejdražší energie, kterou lze vyrábět. Navíc obecně hrozí nedostatek energie, který by vedl ještě k rychlejšímu zdražování. I proto jsem zastánce jaderné energetiky, je totiž levná a čistá. Postavíte-li větrnou nebo solární elektrárnu, její výroba možná spotřebuje více energie, než kolik jí během své životnosti vyprodukuje. Proto mi diskuse o zelené energii přijdou jen jako určitá hra, která se nemusí dlouhodobě vyplatit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít