Češi objevují námořní luxus

13. září 2004, 00:00 - ZDENA KAPIČKOVÁ autorka je spolupracovnice redakce
13. září 2004, 00:00

JACHTY (NE)JEN PRO MILIONÁŘE Námořní jachting se u nás těší stále rostoucí oblibě. Rok od roku přibývá také náročných klientů, kteří si pronajímají lépe vybavené jachty včetně souvisejících služeb.

**JACHTY (NE)JEN PRO MILIONÁŘE

Námořní jachting se u nás těší stále rostoucí oblibě. Rok od roku přibývá také náročných klientů, kteří si pronajímají lépe vybavené jachty včetně souvisejících služeb.

S loděmi je to podobné jako s auty: Škodovka vás nejspíš doveze na stejná místa jako Mercedes, ale s Mercedesem tam budete rychleji, pohodlněji a stanete se zcela jistě středem pozornosti. „Na lodích navíc kromě cestování i bydlíte,“ říká prezident České asociace námořního jachtingu Petr Ondráček. Běžné plachetnice nabízené k pronájmu - tzv. charteru - bývají vybaveny jednoduše. Vnitřní uspořádání je voleno tak, aby se na palubu vešel maximální počet lidí, kteří setrvají týden, možná dva. A stejně jako například auta v půjčovnách trpí neustálým střídáním řidičů, i charterové lodě jsou po několika málo letech služby „vybydlené“. Pro svoje majitele představují charterové lodě investici, která přináší zisk. Proto pořizovací náklady musejí být minimální a vše, co není nutně třeba, na většině charterových lodích prostě chybí. N aproti tomu majitelské lodě jsou pronajímány jen na několik týdnů v roce a jsou stavěny pro dlouhodobý pobyt málo početných posádek. Majitelská část jachty bývá prostorná a obsahuje vše potřebné pro pohodlný pobyt - kromě dokonale vybavené koupelny bývá často k dispozici pracovna. Předpokládá se, že majitel tráví na lodi několik měsíců a na kratší dobu za ním přijíždějí návštěvy, kterým jsou k dispozici kajuty v další části jachty. Kajuty pro hosty bývají menší, ale pořád minimálně stejně velké jako na charterových lodích, mívají i vlastní koupelnu. Na majitelských lodích nejsou ničím neobvyklým ani generátor proudu, klimatizace, větrná elektrárna, odsolovací zařízení, mikrovlnná trouba, hi-fi/ /DVD/TV systém, myčka nádobí a pračka.

DALŠÍ INFORMACE:

www.ocean-yachts.com

www.nautorgroup.com/yachts.htm

www.oystermarine.com/intro.html

CO ZA TO

Orientační cena za pronájem pětikajutové plachetnice Ocean Star 56.1 s kompletním navigačním a bezpečnostním vybavením, generátorem a klimatizací s individuálním nastavením ve všech kajutách činí 6500 až 9000 eur za týden. Menší Ocean Star 51.2 v pětikajutové verzi přijde týdně na 4000 až 6000 eur.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít