Češi objevují námořní luxus

13. září 2004, 00:00 - ZDENA KAPIČKOVÁ autorka je spolupracovnice redakce
13. září 2004, 00:00

JACHTY (NE)JEN PRO MILIONÁŘE Námořní jachting se u nás těší stále rostoucí oblibě. Rok od roku přibývá také náročných klientů, kteří si pronajímají lépe vybavené jachty včetně souvisejících služeb.

**JACHTY (NE)JEN PRO MILIONÁŘE

Námořní jachting se u nás těší stále rostoucí oblibě. Rok od roku přibývá také náročných klientů, kteří si pronajímají lépe vybavené jachty včetně souvisejících služeb.

S loděmi je to podobné jako s auty: Škodovka vás nejspíš doveze na stejná místa jako Mercedes, ale s Mercedesem tam budete rychleji, pohodlněji a stanete se zcela jistě středem pozornosti. „Na lodích navíc kromě cestování i bydlíte,“ říká prezident České asociace námořního jachtingu Petr Ondráček. Běžné plachetnice nabízené k pronájmu - tzv. charteru - bývají vybaveny jednoduše. Vnitřní uspořádání je voleno tak, aby se na palubu vešel maximální počet lidí, kteří setrvají týden, možná dva. A stejně jako například auta v půjčovnách trpí neustálým střídáním řidičů, i charterové lodě jsou po několika málo letech služby „vybydlené“. Pro svoje majitele představují charterové lodě investici, která přináší zisk. Proto pořizovací náklady musejí být minimální a vše, co není nutně třeba, na většině charterových lodích prostě chybí. N aproti tomu majitelské lodě jsou pronajímány jen na několik týdnů v roce a jsou stavěny pro dlouhodobý pobyt málo početných posádek. Majitelská část jachty bývá prostorná a obsahuje vše potřebné pro pohodlný pobyt - kromě dokonale vybavené koupelny bývá často k dispozici pracovna. Předpokládá se, že majitel tráví na lodi několik měsíců a na kratší dobu za ním přijíždějí návštěvy, kterým jsou k dispozici kajuty v další části jachty. Kajuty pro hosty bývají menší, ale pořád minimálně stejně velké jako na charterových lodích, mívají i vlastní koupelnu. Na majitelských lodích nejsou ničím neobvyklým ani generátor proudu, klimatizace, větrná elektrárna, odsolovací zařízení, mikrovlnná trouba, hi-fi/ /DVD/TV systém, myčka nádobí a pračka.

DALŠÍ INFORMACE:

www.ocean-yachts.com

www.nautorgroup.com/yachts.htm

www.oystermarine.com/intro.html

CO ZA TO

Orientační cena za pronájem pětikajutové plachetnice Ocean Star 56.1 s kompletním navigačním a bezpečnostním vybavením, generátorem a klimatizací s individuálním nastavením ve všech kajutách činí 6500 až 9000 eur za týden. Menší Ocean Star 51.2 v pětikajutové verzi přijde týdně na 4000 až 6000 eur.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít