Češi objevili v poušti dalších 6000 hladovějících Somálců

05. srpna 2011, 14:12 - Profit, TZ
05. srpna 2011, 14:12

Tým společnosti Člověk v tísni při průzkumu v etiopském Somali regionu nalezl skupinu přibližně 6 000 lidí, ohrožených hladem a podvýživou. K původní skupině pastevců, kteří se sem uchýlili poté, co jim vymřela zvířata, přibývají poslední týdny uprchlíci ze Somálska. Lidé trpí nedostatkem jídla, vody a zdravotní péče.

Foto: Člověk v tísni

V oblasti jižně od města Kelafo ČvT původně chystal pomoc pro 1 500 neregistrovaných uprchlíků. Při průzkumu však objevil mnohem početnější skupinu přibližně 6 000 uprchlíků, kteří se nacházejí ve velmi vážné situaci.

Někdejší pastevci žijí v oblasti již několik měsíců a akutně jim docházejí zásoby potravin. Nově k nim přibývají uprchlíci před hladomorem. Usedlíci nově příchozí zpočátku částečně podporovali, v současné chvíli však již nemají z čeho. Denně sem přichází pět až šest nových rodin, většinou žen s až pěti dětmi, jejichž manželé zůstali v Somálsku. Ženy s dětmi se na místo dostávají vyčerpané i dvou týdenní cestou pouští a tedy ve velmi špatném zdravotním stavu – přibližně 40% dětí trpí vážnou podvýživou a každý týden několik dětí umírá.

Situace na místě je mnohem vážnější, než jsme očekávali. Lidí je více a zdravotní stav dětí i části dospělých je kritický. Lidé se shromažďují kolem jediného zbylého zdroje vody v okolí, dochází jim jídlo. Zdravotní stav a vyčerpání jim už nedovoluje pokračovat v cestě za pomocí, skupina doslova uvízla uprostřed pouště. Z humanitárních organizací jsme byli na místě jako první,“ řekl Marek Štys, vedoucí etiopské mise ČvT.

K přibližně 1 500 lidem, žijícím na místě, tak přibylo (dle odhadů představitelů komunity) již 4 500 lidí. Vedle nedostatku jídla a absence zdravotní péče trpí i nekvalitní vodou, kterou získávají z místní neopravené studny. Koordinátorka ČvT Marie Skálová ve spolupráci s místní organizací WASDA organizuje dodávku pomoci, kterou však komplikují logistické problémy a odlehlost lokality. V oblasti navíc prakticky není dostupný benzín. Pro 6000 lidí, kteří zatím přežívali v oblasti bez pomoci, ČvT chystá v nejbližších dnech distribuce jídla, nutričně bohatou výživu pro děti, zdravotní péči a hygienické zázemí.

Dostupného materiálu na místě je málo, proto musíme většinu věcí kromě jídla dovážet z centrální Etiopie. V příštích dnech proběhne na místě první distribuce potravin, zhruba za týden dorazí z Addis Abeby konvoj s dětskou nutriční výživou, plachtami na stavbu přístřešků a latrín, drobnými domácími a hygienickými potřebami, kanystry na vodu a purifikačními tabletami,“ upřesnil Marek Štys.

Druhá oblast, na kterou se ČvT v regionu Somali zaměřuje, je 300 km vzdálené Dolo Odo. V tuto chvílí stále jedná s vládou o povolení, které společnosti umožní v přeplněných uprchlických táborech zajistit hygienu a sanitaci pro cca 40 tisíc lidí.

Na pomoc lidem, prchajícím před hladomorem, zatím společnost Člověk v tísni vybrala 7 800 000 Kč, z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni společnost uvolnila 2 000 000 Kč. Klub přátel Člověka v tísni sdružuje přispěvatele, kteří pravidelně posílají ČvT v průměru 200 až 300 Kč měsíčně. Společnosti Člověk v tísni při katastrofách umožňuje zahájit pomoc okamžitě a nečekat, až dorazí první dary na sbírku nebo podpora od vlády či významných firemních dárců. Ve chvíli, kdy každé zdržení může znamenat promarněný lidský život, jsou dary postupně shromaždované na kontě Klubu přátel nesmírně cenné.

Jak pomoci?

  • Sbírkové konto – 7069 7069/0300 
  • Textová zpráva ve znění: „DMS SOSSOMALSKO“ na číslo 87777  (v hodnotě 30 Kč)

Situace v Somálsku se nadále zhoršuje. Nejhorší sucho za posledních 60 let zasáhlo již 11 milionů lidí a hladomor se nadále rozšiřuje; podle OSN zasahuje již pět oblastí v Somálsku včetně hlavního města Mogadishu. Lidé před hladomorem prchají do sousední Keni a Etiopie. Právě pro lidi, kteří přecházejí do Etiopie připravuje společnost Člověk v tísni pomoc ve dvou oblastech regionu Somali.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít