Article, show

Češi objevili v poušti dalších 6000 hladovějících Somálců

05. srpna 2011, 14:12 - Profit, TZ
05. srpna 2011, 14:12

Tým společnosti Člověk v tísni při průzkumu v etiopském Somali regionu nalezl skupinu přibližně 6 000 lidí, ohrožených hladem a podvýživou. K původní skupině pastevců, kteří se sem uchýlili poté, co jim vymřela zvířata, přibývají poslední týdny uprchlíci ze Somálska. Lidé trpí nedostatkem jídla, vody a zdravotní péče.

Foto: Člověk v tísni

V oblasti jižně od města Kelafo ČvT původně chystal pomoc pro 1 500 neregistrovaných uprchlíků. Při průzkumu však objevil mnohem početnější skupinu přibližně 6 000 uprchlíků, kteří se nacházejí ve velmi vážné situaci.

Někdejší pastevci žijí v oblasti již několik měsíců a akutně jim docházejí zásoby potravin. Nově k nim přibývají uprchlíci před hladomorem. Usedlíci nově příchozí zpočátku částečně podporovali, v současné chvíli však již nemají z čeho. Denně sem přichází pět až šest nových rodin, většinou žen s až pěti dětmi, jejichž manželé zůstali v Somálsku. Ženy s dětmi se na místo dostávají vyčerpané i dvou týdenní cestou pouští a tedy ve velmi špatném zdravotním stavu – přibližně 40% dětí trpí vážnou podvýživou a každý týden několik dětí umírá.

Situace na místě je mnohem vážnější, než jsme očekávali. Lidí je více a zdravotní stav dětí i části dospělých je kritický. Lidé se shromažďují kolem jediného zbylého zdroje vody v okolí, dochází jim jídlo. Zdravotní stav a vyčerpání jim už nedovoluje pokračovat v cestě za pomocí, skupina doslova uvízla uprostřed pouště. Z humanitárních organizací jsme byli na místě jako první,“ řekl Marek Štys, vedoucí etiopské mise ČvT.

K přibližně 1 500 lidem, žijícím na místě, tak přibylo (dle odhadů představitelů komunity) již 4 500 lidí. Vedle nedostatku jídla a absence zdravotní péče trpí i nekvalitní vodou, kterou získávají z místní neopravené studny. Koordinátorka ČvT Marie Skálová ve spolupráci s místní organizací WASDA organizuje dodávku pomoci, kterou však komplikují logistické problémy a odlehlost lokality. V oblasti navíc prakticky není dostupný benzín. Pro 6000 lidí, kteří zatím přežívali v oblasti bez pomoci, ČvT chystá v nejbližších dnech distribuce jídla, nutričně bohatou výživu pro děti, zdravotní péči a hygienické zázemí.

Dostupného materiálu na místě je málo, proto musíme většinu věcí kromě jídla dovážet z centrální Etiopie. V příštích dnech proběhne na místě první distribuce potravin, zhruba za týden dorazí z Addis Abeby konvoj s dětskou nutriční výživou, plachtami na stavbu přístřešků a latrín, drobnými domácími a hygienickými potřebami, kanystry na vodu a purifikačními tabletami,“ upřesnil Marek Štys.

Druhá oblast, na kterou se ČvT v regionu Somali zaměřuje, je 300 km vzdálené Dolo Odo. V tuto chvílí stále jedná s vládou o povolení, které společnosti umožní v přeplněných uprchlických táborech zajistit hygienu a sanitaci pro cca 40 tisíc lidí.

Na pomoc lidem, prchajícím před hladomorem, zatím společnost Člověk v tísni vybrala 7 800 000 Kč, z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni společnost uvolnila 2 000 000 Kč. Klub přátel Člověka v tísni sdružuje přispěvatele, kteří pravidelně posílají ČvT v průměru 200 až 300 Kč měsíčně. Společnosti Člověk v tísni při katastrofách umožňuje zahájit pomoc okamžitě a nečekat, až dorazí první dary na sbírku nebo podpora od vlády či významných firemních dárců. Ve chvíli, kdy každé zdržení může znamenat promarněný lidský život, jsou dary postupně shromaždované na kontě Klubu přátel nesmírně cenné.

Jak pomoci?

  • Sbírkové konto – 7069 7069/0300 
  • Textová zpráva ve znění: „DMS SOSSOMALSKO“ na číslo 87777  (v hodnotě 30 Kč)

Situace v Somálsku se nadále zhoršuje. Nejhorší sucho za posledních 60 let zasáhlo již 11 milionů lidí a hladomor se nadále rozšiřuje; podle OSN zasahuje již pět oblastí v Somálsku včetně hlavního města Mogadishu. Lidé před hladomorem prchají do sousední Keni a Etiopie. Právě pro lidi, kteří přecházejí do Etiopie připravuje společnost Člověk v tísni pomoc ve dvou oblastech regionu Somali.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít