Češi na svých domácích miláčcích nešetří

23. ledna 2006, 00:00 - (pb)
23. ledna 2006, 00:00

JAN HERČÍK, VETERINÁRNÍ KLINIKA HOROMĚŘICE: „Poptávka po veterinární péči pro malá domácí zvířata je v Česku vysoká a dále poroste,“ tvrdí veterinář Jan Herčík.

JAN HERČÍK, VETERINÁRNÍ KLINIKA HOROMĚŘICE: „Poptávka po veterinární péči pro malá domácí zvířata je v Česku vysoká a dále poroste,“ tvrdí veterinář Jan Herčík. * Horoměřice jsou přece jen kousek od Prahy. Najde k vám klientela cestu? Určitě ano. V databázi máme přes dvacet tisíc klientů, denně provádíme v průměru pět operací a na ambulanci ošetříme kolem čtyřiceti zvířat. Na nedostatek zákazníků si skutečně nemůžeme stěžovat. * Ceny veterinárních výkonů jsou přitom poměrně vysoké… Mám pocit, že péče o malá domácí zvířata a ochota obětovat značné finanční částky za jejich léčbu je v České republice na vyšší úrovni než ve vyspělých zemích západní Evropy. V tomto ohledu jsme bohatší státy tak trochu předběhli. * Podle čeho tak soudíte? Podívejte se večer do nějakého pražského parku a spočítejte pejskaře - budou jich desítky. A zkuste totéž udělat na západ od našich hranic - tam jsou v tuto dobu parky liduprázdné. Lidé na západě se svým psům prostě tolik nevěnují jako u nás. * Jsme ale ochotni i utrácet? Ano, a to nemluvím jenom o bohatých. Mohl bych vám vyprávět docela dojemné historky o starých nemajetných lidech, kteří jsou ochotni pro zdraví či záchranu svého psa či kočky obětovat velmi značné sumy - některé složitější operace mohou stát i desítky tisíc korun. Ale v takových případech majitel nemocného zvířete obvykle nezaváhá ani vteřinu. My se jim ostatně snažíme vycházet vstříc a tam, kde je to zapotřebí, umožňujeme splátkové platby. A se splácením nemáme žádné potíže. I to nakonec jenom potvrzuje to, co jsem už říkal. * Chovatelé tedy za Unií nijak nezaostávají. A co veterináři? Myslím, že v uplynulých patnácti letech urazila veterinární medicína v Česku ohromný kus cesty. Troufám si říct, že poskytujeme služby srovnatelné s Německem či Francií a jen málo zaostáváme za Spojenými státy či Británií, které v tomto oboru představují světovou špičku. Ostatně - mnoho nezaostáváme ani za humánní medicínou. Nedávno v Mimoni zahájil provoz i „zvířecí“ počítačový tomograf. Takže už nám schází jen zařízení pro vyšetřování magnetickou resonancí. Technika ale není to jediné, co se ve veterinární péči zlepšuje. Sílí poptávka po komplexnějších službách a i s tím se vyrovnáme. * Co si máme pod pojmem komplexní péče představit?**

Nejen terapii včetně možnosti hospitalizace, ale také prevenci. Vedle toho musíme umět poradit jak se stravou, tak i s výchovou zvířete. A to všechno po celý týden včetně nedělí celých 24 hodin denně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít