Češi na svých domácích miláčcích nešetří

23. ledna 2006, 00:00 - (pb)
23. ledna 2006, 00:00

JAN HERČÍK, VETERINÁRNÍ KLINIKA HOROMĚŘICE: „Poptávka po veterinární péči pro malá domácí zvířata je v Česku vysoká a dále poroste,“ tvrdí veterinář Jan Herčík.

JAN HERČÍK, VETERINÁRNÍ KLINIKA HOROMĚŘICE: „Poptávka po veterinární péči pro malá domácí zvířata je v Česku vysoká a dále poroste,“ tvrdí veterinář Jan Herčík. * Horoměřice jsou přece jen kousek od Prahy. Najde k vám klientela cestu? Určitě ano. V databázi máme přes dvacet tisíc klientů, denně provádíme v průměru pět operací a na ambulanci ošetříme kolem čtyřiceti zvířat. Na nedostatek zákazníků si skutečně nemůžeme stěžovat. * Ceny veterinárních výkonů jsou přitom poměrně vysoké… Mám pocit, že péče o malá domácí zvířata a ochota obětovat značné finanční částky za jejich léčbu je v České republice na vyšší úrovni než ve vyspělých zemích západní Evropy. V tomto ohledu jsme bohatší státy tak trochu předběhli. * Podle čeho tak soudíte? Podívejte se večer do nějakého pražského parku a spočítejte pejskaře - budou jich desítky. A zkuste totéž udělat na západ od našich hranic - tam jsou v tuto dobu parky liduprázdné. Lidé na západě se svým psům prostě tolik nevěnují jako u nás. * Jsme ale ochotni i utrácet? Ano, a to nemluvím jenom o bohatých. Mohl bych vám vyprávět docela dojemné historky o starých nemajetných lidech, kteří jsou ochotni pro zdraví či záchranu svého psa či kočky obětovat velmi značné sumy - některé složitější operace mohou stát i desítky tisíc korun. Ale v takových případech majitel nemocného zvířete obvykle nezaváhá ani vteřinu. My se jim ostatně snažíme vycházet vstříc a tam, kde je to zapotřebí, umožňujeme splátkové platby. A se splácením nemáme žádné potíže. I to nakonec jenom potvrzuje to, co jsem už říkal. * Chovatelé tedy za Unií nijak nezaostávají. A co veterináři? Myslím, že v uplynulých patnácti letech urazila veterinární medicína v Česku ohromný kus cesty. Troufám si říct, že poskytujeme služby srovnatelné s Německem či Francií a jen málo zaostáváme za Spojenými státy či Británií, které v tomto oboru představují světovou špičku. Ostatně - mnoho nezaostáváme ani za humánní medicínou. Nedávno v Mimoni zahájil provoz i „zvířecí“ počítačový tomograf. Takže už nám schází jen zařízení pro vyšetřování magnetickou resonancí. Technika ale není to jediné, co se ve veterinární péči zlepšuje. Sílí poptávka po komplexnějších službách a i s tím se vyrovnáme. * Co si máme pod pojmem komplexní péče představit?**

Nejen terapii včetně možnosti hospitalizace, ale také prevenci. Vedle toho musíme umět poradit jak se stravou, tak i s výchovou zvířete. A to všechno po celý týden včetně nedělí celých 24 hodin denně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Seznam chce spustit vlastní televizní stanici. Zažádal o licenci
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít