Češi na svých domácích miláčcích nešetří

23. ledna 2006, 00:00 - (pb)
23. ledna 2006, 00:00

JAN HERČÍK, VETERINÁRNÍ KLINIKA HOROMĚŘICE: „Poptávka po veterinární péči pro malá domácí zvířata je v Česku vysoká a dále poroste,“ tvrdí veterinář Jan Herčík.

JAN HERČÍK, VETERINÁRNÍ KLINIKA HOROMĚŘICE: „Poptávka po veterinární péči pro malá domácí zvířata je v Česku vysoká a dále poroste,“ tvrdí veterinář Jan Herčík. * Horoměřice jsou přece jen kousek od Prahy. Najde k vám klientela cestu? Určitě ano. V databázi máme přes dvacet tisíc klientů, denně provádíme v průměru pět operací a na ambulanci ošetříme kolem čtyřiceti zvířat. Na nedostatek zákazníků si skutečně nemůžeme stěžovat. * Ceny veterinárních výkonů jsou přitom poměrně vysoké… Mám pocit, že péče o malá domácí zvířata a ochota obětovat značné finanční částky za jejich léčbu je v České republice na vyšší úrovni než ve vyspělých zemích západní Evropy. V tomto ohledu jsme bohatší státy tak trochu předběhli. * Podle čeho tak soudíte? Podívejte se večer do nějakého pražského parku a spočítejte pejskaře - budou jich desítky. A zkuste totéž udělat na západ od našich hranic - tam jsou v tuto dobu parky liduprázdné. Lidé na západě se svým psům prostě tolik nevěnují jako u nás. * Jsme ale ochotni i utrácet? Ano, a to nemluvím jenom o bohatých. Mohl bych vám vyprávět docela dojemné historky o starých nemajetných lidech, kteří jsou ochotni pro zdraví či záchranu svého psa či kočky obětovat velmi značné sumy - některé složitější operace mohou stát i desítky tisíc korun. Ale v takových případech majitel nemocného zvířete obvykle nezaváhá ani vteřinu. My se jim ostatně snažíme vycházet vstříc a tam, kde je to zapotřebí, umožňujeme splátkové platby. A se splácením nemáme žádné potíže. I to nakonec jenom potvrzuje to, co jsem už říkal. * Chovatelé tedy za Unií nijak nezaostávají. A co veterináři? Myslím, že v uplynulých patnácti letech urazila veterinární medicína v Česku ohromný kus cesty. Troufám si říct, že poskytujeme služby srovnatelné s Německem či Francií a jen málo zaostáváme za Spojenými státy či Británií, které v tomto oboru představují světovou špičku. Ostatně - mnoho nezaostáváme ani za humánní medicínou. Nedávno v Mimoni zahájil provoz i „zvířecí“ počítačový tomograf. Takže už nám schází jen zařízení pro vyšetřování magnetickou resonancí. Technika ale není to jediné, co se ve veterinární péči zlepšuje. Sílí poptávka po komplexnějších službách a i s tím se vyrovnáme. * Co si máme pod pojmem komplexní péče představit?**

Nejen terapii včetně možnosti hospitalizace, ale také prevenci. Vedle toho musíme umět poradit jak se stravou, tak i s výchovou zvířete. A to všechno po celý týden včetně nedělí celých 24 hodin denně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít