Article, show

Češi chtějí do vlastního

27. září 2007, 17:48 - Tereza Regnerová
27. září 2007, 17:48

Vlastnické versus nájemní bydlení

V Česku i nadále převládá trend nákupu vlastní nemovitosti, a to navzdory poklesům cen nájemného. Nájemních služeb stále využívá zhruba jen 20 až 35 procent obyvatel ČR. Počet nájemních bytů v celé republice dosahuje 160 tisíc, z nichž 40 tisíc se nachází v Praze, uvádí Daniela Grabmüllerová z ministerstva pro místní rozvoj. A dodává, že přibližně dalších 40 tisíc jednotek na pronájem je součástí „černého trhu“ - až tři čtvrtiny z nich pražského.
Češi nejsou svou oblibou vlastnického bydlení v Evropě nijak výjimeční. Například Belgičané se prý již „rodí s cihlou v žaludku“. Jiné národy ovšem preferují odlišné způsoby bydlení. Například ve Finsku dávají místní obyvatelé jednoznačně přednost nájmu před vlastnictvím. V devadesátých letech minulého století tam totiž došlo k cenovému propadu rezidenčních nemovitostí až o čtyři desítky procent. Ačkoliv se situace v současné době stabilizovala, vzpomínka na krizová léta stále přetrvává.
Tuzemci zatím žádné výrazné propady trhu s byty a domy nezažili, proto je od nákupu nemovitosti neodradí ani stoupající křivka cen bytů a stagnující, či dokonce klesající nájemné. Dle analýzy Aukční síně Naxos (ASN) bude mírně klesající trend pronájmů pokračovat vzhledem ke stále výhodným hypotečním úvěrům a značné aktivitě developerů. „V pronajímání bytů si nejhůře vedou majitelé luxusních jednotek. Naopak dobře se daří pronajímatelům bytů nejmenší kategorie,“ říká Vladislava Císarzová, marketingová manažerka ASN. O luxusní bydlení mají zájem zejména cizinci, kteří pracují u nadnárodních společností. „Počet těchto pracovníků se snižuje a s nižší poptávkou postupně klesají i ceny pronájmů,“ vysvětluje Císarzová. Hranice nájemného u luxusního bydlení v centru Prahy se pohybuje kolem sta tisíc korun měsíčně.
Výstavba nových bytů výhradně určených k pronájmu na čistě komerční bázi v Česku prakticky neexistuje a ani v nejbližších letech se hitem pravděpodobně nestane. První „statečný“, jenž na tento koncept vsadil a v atraktivní lokalitě staví komplex výhradně nájemních bytů, přesto věří, že získá cennou konkurenční výhodu. Firma CTR group, již založil podnikatel se stavebními hmotami Jiří Muška, letos na podzim dokončí bytový areál Klášterní zahrady Na Slupi s 240 byty, které nejsou k prodeji. Češi se sice tradičně orientují na vlastnické bydlení, to však nutně neznamená, že by projekt výstavby nájemního bydlení neměl šanci uspět. „Na návratnost nijak zvlášť netlačíme, byty nebudeme pronajímat pod tlakem,“ říká obchodní ředitel CTR group Michal Lohr. Pro většinu investorů ovšem stále představuje výstavba nájemních bytů riziko větší a marži menší, než jsou zatím ochotni nést.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít