Češi chtějí do vlastního

27. září 2007, 17:48 - Tereza Regnerová
27. září 2007, 17:48

Vlastnické versus nájemní bydlení

V Česku i nadále převládá trend nákupu vlastní nemovitosti, a to navzdory poklesům cen nájemného. Nájemních služeb stále využívá zhruba jen 20 až 35 procent obyvatel ČR. Počet nájemních bytů v celé republice dosahuje 160 tisíc, z nichž 40 tisíc se nachází v Praze, uvádí Daniela Grabmüllerová z ministerstva pro místní rozvoj. A dodává, že přibližně dalších 40 tisíc jednotek na pronájem je součástí „černého trhu“ - až tři čtvrtiny z nich pražského.
Češi nejsou svou oblibou vlastnického bydlení v Evropě nijak výjimeční. Například Belgičané se prý již „rodí s cihlou v žaludku“. Jiné národy ovšem preferují odlišné způsoby bydlení. Například ve Finsku dávají místní obyvatelé jednoznačně přednost nájmu před vlastnictvím. V devadesátých letech minulého století tam totiž došlo k cenovému propadu rezidenčních nemovitostí až o čtyři desítky procent. Ačkoliv se situace v současné době stabilizovala, vzpomínka na krizová léta stále přetrvává.
Tuzemci zatím žádné výrazné propady trhu s byty a domy nezažili, proto je od nákupu nemovitosti neodradí ani stoupající křivka cen bytů a stagnující, či dokonce klesající nájemné. Dle analýzy Aukční síně Naxos (ASN) bude mírně klesající trend pronájmů pokračovat vzhledem ke stále výhodným hypotečním úvěrům a značné aktivitě developerů. „V pronajímání bytů si nejhůře vedou majitelé luxusních jednotek. Naopak dobře se daří pronajímatelům bytů nejmenší kategorie,“ říká Vladislava Císarzová, marketingová manažerka ASN. O luxusní bydlení mají zájem zejména cizinci, kteří pracují u nadnárodních společností. „Počet těchto pracovníků se snižuje a s nižší poptávkou postupně klesají i ceny pronájmů,“ vysvětluje Císarzová. Hranice nájemného u luxusního bydlení v centru Prahy se pohybuje kolem sta tisíc korun měsíčně.
Výstavba nových bytů výhradně určených k pronájmu na čistě komerční bázi v Česku prakticky neexistuje a ani v nejbližších letech se hitem pravděpodobně nestane. První „statečný“, jenž na tento koncept vsadil a v atraktivní lokalitě staví komplex výhradně nájemních bytů, přesto věří, že získá cennou konkurenční výhodu. Firma CTR group, již založil podnikatel se stavebními hmotami Jiří Muška, letos na podzim dokončí bytový areál Klášterní zahrady Na Slupi s 240 byty, které nejsou k prodeji. Češi se sice tradičně orientují na vlastnické bydlení, to však nutně neznamená, že by projekt výstavby nájemního bydlení neměl šanci uspět. „Na návratnost nijak zvlášť netlačíme, byty nebudeme pronajímat pod tlakem,“ říká obchodní ředitel CTR group Michal Lohr. Pro většinu investorů ovšem stále představuje výstavba nájemních bytů riziko větší a marži menší, než jsou zatím ochotni nést.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít