Češi by nás neuživili

02. srpna 2004, 00:00 - JIŘÍ PINKA
02. srpna 2004, 00:00

SPOLUMAJITELKA AUTOCAMPINGU TROJSKÁ JOLANA LEINOVÁ: * Kdy jste se pustili do provozování kempu? Co vás k tomuto podnikání přivedlo? Původně byl nedaleko pouze státní kemp Sokol Troja. Manžel s předchozí ženou nechali jednou otevřenou bránu a když se vrátili, byly na zahradě dva stany a dva trabanty.

Jezdí sem lidé z celého světa, z Austrálie, USA nebo Uruguaje, potkáváme všechny mentality. Někteří turisté jsou příjemní, jiní nepříjemní. Člověk musí vycházet se všemi a pak si vybíjí vztek na manželovi (smích). foto: Alena Šnajberková

SPOLUMAJITELKA AUTOCAMPINGU TROJSKÁ JOLANA LEINOVÁ: Jolana Leinová pracovala jako úřednice. Nyní provozuje jeden z pěti autocampingů v pražské Trojské ulici. Ideálními klienty jsou podle ní důchodci a mladé páry. * Kdy jste se pustili do provozování kempu? Co vás k tomuto podnikání přivedlo? Původně byl nedaleko pouze státní kemp Sokol Troja. Manžel s předchozí ženou nechali jednou otevřenou bránu a když se vrátili, byly na zahradě dva stany a dva trabanty. Koukali v šoku na Němce, kteří jim říkali - tam už bylo plno. Blesklo jim, že by to byl dobrý nápad. Za komunizmu to bylo víceméně nemožné, ale nakonec se jim podařilo začít podnikat už v osmdesátých letech. Náš kemp byl zřejmě prvním soukromým kempem v P raze. * Nyní už máte v ulici pět konkurentů. Jak spolu vycházíte?

Dobře. V sousedství je také kemp. Ceny jsou u všech víceméně stejné, liší se tak plus minus dvacet korun. Po sezoně je snižujeme, aby nám zákazníci neodešli vedle.

* Kolik stojí nyní noc? V průměru je to 540 korun. V tom je poplatek za karavan, auto, dva lidi, elektřina a poplatek městu 15 korun na osobu. Ubytování v dvoulůžkové chatce přijde na 500 korun. * To je pomalu jako v hotelu. Proto sem nejezdí Češi, ti by nás neuživili. Kdybychom měli větší zahradu, pojedeme na obrat. Kapacita kempu je přibližně šedesát pět lidí, a tak to nejde. Jinak devadesát devět procent návštěvníků tvoří cizinci. O Velikonocích přijíždějí hlavně Němci, počátkem července převážně Dánové a Švédi a ve druhé polovině července Francouzi a Holanďané. Podzim patří důchodcům. * Zdražovali jste letos? Nezdražovali. Nemůžeme si to dovolit, protože je nás tady více. Jakmile jeden zdraží, tak je poloprázdný. Lidé se hned přijdou zeptat na ceník a podívat jestli je tu čisto. Toalety jsou pro ně nejpodstatnější. Pro někoho nehrají sice peníze hlavní roli, ale třeba pro Poláky a Nizozemce je cena rozhodující. * Odrazuje letošní chladnější léto návštěvníky? Na nás to nemá vliv. Jsme malý autocamp a naplníme se. Jestli přijde do Česka o milion turistů více nebo méně, zájem o nás je stejný. Hosté oceňují, že je tu ticho. Připadají si jako na venkově a jsou vlastně pár minut od centra. Troja je vlastně vesnice. * Co ještě můžete nabídnout?

Jsem tady stále a znám návštěvníky i jménem. Vím, že jim dělá dobře, když si například ráno přijdou pro bagetu a já je tak oslovím. Cítí se zde také bezpečně. Za vámi jsem také hned vyběhla, protože vím, rodinná atmosféra a jsou spokojeni.

* Jak vypadá váš ideální návštěvník? Miluji důchodce a mladé páry. Nemám ráda děti a grupy mladých lidí, to je problém. Kytary a hlučná hudba - to tady prostě nejde. Starší lidé jsou absolutně nadšeni Prahou, ráno si vezmou rohlíky a celý den je člověk nevidí. Jsou suverénní, samostatní a dokáží si užívat života, což se o generaci našich dědů vyrostlých v dobách komunizmu říci nedá. Jezdí po světě a nechápou, že jsme ještě nebyli tam a tam. * Dáváte peníze na reklamu? Ne. Rozdáváme pouze prospekty a vizitky a máme stránky na internetu. Lidé sem jezdí, aniž bychom se museli sami angažovat. Někteří jsou tak spokojení, že nás v průvodcích sami uvedou. Ital nebo Američan má průvodce a říká - víte, tady píší, že je poblíž asi pět kempů a že vy jste nejlepší. Někdy zajedou třeba o dvě zahrady dál, zjistí, že to není hledaná adresa a přijedou sem. Máme tu i stálou klientelu, někteří lidé přijíždějí i dvakrát do roka třeba už patnáct let. Nechápu to, ale mají zde své hospůdky nebo přátele a vrací se sem. Je to pro ně také levnější. Půl Evropy nás zve na návštěvu. * Provoz autocampingu bývá sezonní záležitostí. Kdy zavíráte?

My nezavíráme. Více méně největší boom je od července a srpna, kdy je plno. Jinak je to tak na padesát procent v květnu a červnu. V zimě se stává vyjímečně, že přijede někdo do chatičky nebo s obytným přívěsem. Celkem máme pět chatek.

* Kdy jezdíte na dovolenou?

Na dovolenou nejezdíme. Odpočineme si v zimě.

* Jaké máte tržby? To vám neřeknu, ale přestože je to takhle malinké, může jedna rodina, pokud nemá nějaké dluhy, slušně vyžít. Manžel by měl dneska v pětapadesáti už asi problém sehnat i práci. Možná i já. * Jak jste přežily záplavy?**

To byla hrůza. Bylo tady přes pět metrů vody, takže nám koukala jenom střecha u domu. Veškeré zařízení bylo zničené, chatky jsme spálili. Třeba mrazák, který byl v jedné místnosti, jsme našli po opadnutí vody v jiné. Nikdo nám neřekl, že sem voda přijde s takovou silou. Kemp byl plný, šli jsme si lehnout, a když jsme v šest hodin ráno zjistili, že je voda v dolní části zahrady pod chatkami, měli jsme tři hodiny na balení. Dali jsme do toho úspory, které jsme měli a ještě jsme si popůjčovali. Pak jsme začali od nuly znovu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít