Češi a zdravotnictví v EU

08. března 2004, 00:00 - ANTONÍN DANĚK, JIŘÍ GLET, právníci
08. března 2004, 00:00

PO VSTUPU DO EU BUDOU MÍT ČEŠTÍ TURISTÉ PŘI CESTÁCH PO EVROPĚ VŠUDE NÁROK NA NUTNOU A NEODKLADNOU ZDRAVOTNÍ PÉČI. TA ALE NEZAHRNUJE PŘÍPADNOU SPOLUÚČAST, ANI PŘEVOZ DOMŮ. CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ BUDE TEDY I NADÁLE DŮLEŽITÉ.

 

 1. díl: Turisté Při cestě do evropských zemí nezapomeňte přibalit formulář E 111 Asi 500 milionů pojištěnců ze zemí Evropské unie bude mít od 1. května v Česku nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči. Současně vzniká více než 10 milionům českých občanů nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči ve státech Unie (nynějších i přistupujících), ale i v Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku a na Islandu. CO JE NUTNÉ A NEODKLADNÉ V zemích Unie máte jako turisté nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči na účet vaší zdravotní pojišťovny. Za nutnou a neodkladnou zdravotní péči se považuje taková, jejíž poskytnutí je nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví či života pacienta a která se nedá odsunout až do doby po návratu pojištěnce zpět do ČR. Při uplatnění nároku na tuto péči je nutné prokázat se formulářem E 111 vystaveným českou zdravotní pojišťovnou (jen výjimečně je možno o vystavení formuláře požádat dodatečně). Zdravotní péči musíte čerpat ve zdravotnických zařízeních, která jsou financována z veřejných zdrojů. V ostatních si budete muset poskytnutou zdravotní péči zpravidla zaplatit sami. Na základě nařízení vstupuje český pojištěnec do režimu zdravotního pojištění platného pro pojištěnce navštívené země EU. Z toho vyplývá i případná povinnost českých pojištěnců - turistů - platit spoluúčast za poskytnutou zdravotní péči stejně jako místní pojištěnci. Spoluúčastí rozumíme finanční částku, kterou musí za poskytnutí zdravotní péče pojištěnec sám zaplatit a která mu nebude českou zdravotní pojišťovnou refundována. NĚKDE SE PLACENÍ NEVYHNETE**

V některých případech se vám v zemích Unie může stát, že po vás bude lékař za poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče vyžadovat platbu v hotovosti. Například když s sebou nebudete mít formulář E 111. V některých zemích (např. v Belgii, Francii či Lucembursku) je vždy nutné za ambulantní zdravotní péči nejdříve zaplatit v hotovosti. Pak lze požádat o refundaci nákladů přímo místní zdravotní pojišťovnu nebo po návratu českou zdravotní pojišťovnu. Pokud zaplatíte (vyjma spoluúčasti) za poskytnutou nutnou a neodkladnou zdravotní péči v hotovosti, nezapomeňte si pečlivě uschovat originální doklady o zaplacení. Po návratu do ČR se obraťte na pobočku své zdravotní pojišťovny, zde předložte originální doklady a požádejte o refundaci vynaložených nákladů. Bude nějakou dobu trvat, než vám vaše výdaje budou skutečně proplaceny, neboť zdravotní pojišťovna musí zjistit od instituce v místě ošetření částku, kterou má uhradit. Ještě jednou je třeba zdůraznit, že spoluúčast na poskytnuté zdravotní péči (a pozor - v některých zemích EU je velmi vysoká) vám česká zdravotní pojišťovna neuhradí. Váš nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči nekryje ani náklady na případnou přepravu zpět do ČR. Je tedy na vás, abyste se u své zdravotní pojišťovny při vyřizování formuláře E 111 před výjezdem informovali o možné spoluúčasti, popřípadě dalších podmínkách, platných při poskytování zdravotní péče v té které zemi. Chcete-li se vyhnout nákladům za případnou spoluúčast a nákladům za převoz zpět do ČR, sjednejte si cestovní připojištění.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít