Češi a Slováci patří v základní bezpečnostní gramotnosti ke špičce v Evropě

08. února 2012, 09:11 - Profit, TZ
08. února 2012, 09:11

Microsoft včera zveřejnil výsledky evropské studie bezpečnostní gramotnosti mezi jedenácti tisíci respondentů. Z průzkumu vyplývá, že základní informace o počítačové bezpečnosti má 82 procent Evropanů a celých 90 procent Čechů a dokonce 96 procent Slováků.

 

 Foto: Profimedia.cz

Pouze 4 procenta obyvatel Evropy a 9 procent českých respondentů se však dokáže bránit i pokročilým hrozbám, jako je například ztráta online identity.

Hlavní zjištění studie pro ČR (v závorce uveden evropský průměr)

77 procent respondentů využívá aktualizace softwaru (57 procent)

85 procent respondentů používá antivirový software (85 procent)

71 procent respondentů používá silná hesla (kombinace malých a velkých písmen, čísel a speciálních znaků (61 procent)

26 procent respondentů používá různá hesla pro každou webovou službu (31 procent)

74 procent respondentů používá firewall na osobním počítači (50 procent)

3 procenta respondentů nepoužívá žádnou metodu ochrany před online riziky (5 procent)

Prevence je v oblasti internetové bezpečnosti nejúčinnější ochranou. Proto jsme v roce 2010 spolu s partnery spustili portál Bezpečnýinternet.cz, kde naleznou lidé všech úrovní znalostí rady a doporučení týkající se internetových hrozeb a možností ochrany. Své znalosti si mohou na webu rovnou otestovat,“ řekla za projekt Bezpečnýinternet.cz Markéta Kuklová, tisková mluvčí společnosti Microsoft.

Studie bezpečnostní gramotnosti ukázala, že v oblasti znalostí bezpečného používání počítače jsou nejohroženější skupinou uživatelé ve věkové kategorii 45 až 59 let. Senioři nad 60 let jsou na tom paradoxně o několik procent lépe. V oblasti zabezpečení osobních dat na internetu vykazuje dobré nebo výborné znalosti 95 procent mladých do 24 let, ale pouze 70 procent uživatelů starších 45 let.

Ve srovnání s evropským průměrem je v Česku a také na Slovensku výrazný rozdíl ve znalostech a přístupu k počítačové bezpečnosti mezi muži a ženami. Zatímco v celkovém hodnocení jsou pozice žen a mužů vyrovnané a alespoň základní znalosti má a využívá je 83 procent mužů a 81 procent žen, v Česku základní znalosti chybí čtyřem procentům mužů, ale pětině žen. Na Slovensku je poměr podobný – základy si potřebují doplnit dvě procenta mužů, ale jedenáct procent žen. Výrazné jsou například rozdíly v používání hesel – silná hesla používá 81 procent mužů, ale pouze 55 procent žen.

Z výsledků studie je patrné, že většina uživatelů si uvědomuje základní rizika a dovede se proti nim chránit. To je výrazný posun oproti minulým letům,“ říká Markéta Kuklová. Největší slabiny zatím čeští i evropští uživatelé internetu vykazují v ochraně své osobnosti a identity na internetu. Pouze polovina účastníků studie se snaží omezit objem informací, které jsou o jejich osobě dostupné online. Obyvatelé Česka jsou ještě opatrnější, dostupnost osobních informací omezují tři čtvrtiny respondentů.

I v této oblasti se projevují rozdíly mezi muži a ženami v Česku. Zatímco evropský průměr ukazuje, že na sociálních sítích omezuje dostupnost informací přibližně polovina mužů i žen, v Česku má neveřejné profily 83 procent mužů, přičemž ženy se drží nízkého evropského průměru. Největší riziko panuje u dětí. Podle statistik společnosti Seznam.cz bylo za poslední rok zablokováno přes 19 tisíc účtů, které se přes sociální inženýrství pokoušely z dětí vylákat intimní materiál, peníze, sex nebo osobní údaje.

Na negativní trend vývoje internetové bezpečnosti reagovaly již v létě 2010 společnosti Microsoft, Česká spořitelna a Seznam.cz, které společně založily projekt Bezpečnýinternet.cz a s podporou Policie České republiky, sdružení CZ.NIC, serveru Hoax.cz a společností Pierstone a Quantasoft jej nadále rozvíjí.

Například na webu projektu www.bezpecnyinternet.cz najdou zájemci všech věkových kategorií informace nejen o rizicích spojených s užíváním internetu, ale také o způsobech, jak těmto rizikům v podobě podvodných nabídek, útočných virů nebo emailů zjišťujících osobní data předcházet, a jak se jim účinně bránit. Od podzimu 2011 jsou informace o projektu dostupné rovněž na facebookovém profilu a v diskusi na portálu Lidé.cz.

Studie bezpečnostní gramotnosti Microsoft Computing Safety Index vznikla dotazováním více než 11 tisíc návštěvníků formou online dotazníků ve 27 zemích včetně České a Slovenské republiky a zahrnovala otázky týkající se znalostí o počítačové bezpečnosti a praktického využívání nástrojů pro zajištění bezpečnějšího přístupu k internetovým službám.

Jak se na internetu chránit?

1. Používat aktuální verze programů a využívat automatické aktualizace, útočníci nejčastěji zneužívají staré chyby, které jsou v nových verzích opravené

2. Používat antivir s aktualizovanou databází škodlivých kódů, jen s aktuálními údaji dokáže antivir odhalit případné škodlivé kódy

3. Používat firewall, který blokuje nežádoucí provoz a schovává počítač před vnějším světem, firewall je součástí Windows a často ho obsahují i modemy pro připojení k internetu

4. Používat webový prohlížeč v nejnovější verzi a využívat jeho bezpečnostní funkce jako jsou filtry SmartScreen v Internet Exploreru 9

5. Používat různá hesla pro různé služby, vlastní a netriviální heslo by měl mít minimálně bankovní účet, e-mailový účet a účty v sociálních sítích, které jsou nejčastějším terčem útoků. Heslem je vhodné chránit i telefon a osobní počítač.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít