Češi a Slováci mají různý přístup

10. října 2005, 00:00 - PETR BÝM
10. října 2005, 00:00

SPLÁTKOVÝ PRODEJ Splátkový prodej se v obou částech někdejšího Československa dynamicky rozvíjí. Jak Češi, tak Slováci přišli na chuť životu na dluh. Oba trhy jsou si v něčem podobné, ale v některých ohledech se zásadně liší.

SPLÁTKOVÝ PRODEJ Splátkový prodej se v obou částech někdejšího Československa dynamicky rozvíjí. Jak Češi, tak Slováci přišli na chuť životu na dluh. Oba trhy jsou si v něčem podobné, ale v některých ohledech se zásadně liší.

Společnosti specializované na splátkový prodej mají v Česku i na Slovensku ze sociálního hlediska v zásadě stejné klienty, liší se ale jejich nákupní zájmy. Podle výzkumu firmy Home Credit, která působí v obou zemích, si na Slovensku půjčují hlavně na zařízení bytu, zatímco Češi dávají v tomto ohledu přednost produktům hi-tech.

Postoj domácností k nákupu na splátky je v obou republikách pozitivní, liší se jen kvantitativně. Podle výzkumu společnosti TNS Aisa již 36 procent domácností v České republice někdy využilo nákup na splátky, když záměr pořídit si zboží nebo služby na splátky má 28 procent z nich (ať už poprvé či opakovaně). Na Slovensku ale nákupu na splátky využilo již téměř dvakrát více domácností (60 procent) a poprvé či opakovaně si půjčit na pořízení nějakých spotřebních předmětů plánuje také téměř dvojnásobek domácností oproti Česku (55 procent).

Sociálně-ekonomické zařazení většiny klientely splátkových firem v Česku i na Slovensku je víceméně totožné. Již zmíněný Home Credit vydefinoval průměrný profil zákazníků: jsou v ní zastoupena obě pohlaví, jen mírně převažují muži, věkový průměr se pohybuje v rozmezí 25 až 55 let, přičemž nejvíce je zastoupena skupina třicátníků. Většinou jde o středoškoláky, obvykle mají jedno či dvě děti. Průměrná výše poskytovaných úvěrů překročila hranici 10 tisíc korun, úvěry mají většinou splatnost do jednoho roku. Měsíční splátka činí v průměru okolo 800 až 900 korun (českých i slovenských). Odlišnosti začínají obě země dělit u komodit nejčastěji nakupovaných na splátky. V obou republikách je černá a bílá elektronika na čelných pozicích, nábytek a domácí potřeby vzájemně zaujímají také obdobná místa v žebříčku. Na Slovensku ale tyto dvě stěžejní komodity tvoří větší podíl na celkovém objemu a dosahují 63 procent (oproti 50 procentům v Česku). Češi si daleko více půjčují na mobilní telefony, které figurují na třetím místě, zatímco u Slováků jsou až na desátém. Rovněž nákup výpočetní techniky na splátky je více rozšířen v Česku oproti Slovensku.

V České republice splátkový prodej bez ohledu na rychlý růst v minulosti stále nabírá větší obrátky. Například Home Credit úvěroval v prvním pololetí zboží za 3,19 miliardy korun, meziročně o 38 procent více, GE Money Multiservis ve stejné době na trhu umístil půjčky za 4,11 miliardy korun, což znamená meziroční zvýšení o 18 procent. Celkem se počítá s tím, že za celý letošní rok vzroste počet poskytnutých „splátkových“ úvěrů přibližně o 15 procent. To koresponduje se situací ve vyspělých zemích, kde se na dluh žije podstatně více. V USA a Británii dosahuje podíl spotřebitelských úvěrů na hrubém domácím produktu téměř 20 procent, v západní Evropě je to deset procent a v tuzemsku pouhá dvě procenta.

Rubem všeobecného boomu splátkového prodeje je stále větší výskyt podvodů - falšují se hlavně údaje o zaměstnavateli a výši příjmů. Dokonalejší je ovšem obrana věřitelů - letos byl do provozu uveden další registr informací o platební morálce soukromých osob, kam údaje o neplatičích vkládají hlavně splátkové společnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás…
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít