ČESCOB

24. března 2003, 00:00 - admin
24. března 2003, 00:00

V poslední době se objevuje čím dál tím více případů, kdy odběratelé neplatí a finanční ztráty neustále narůstají. Na to, jak se dá těmto situacím zabránit či předejít jsme se zeptali generálního ředitele úvěrové pojišťovny ČESCOB Ing. Júliuse Kudly. ČESCOB, úvěrová pojišťovna, a.s.

V poslední době se objevuje čím dál tím více případů, kdy odběratelé neplatí a finanční ztráty neustále narůstají. Na to, jak se dá těmto situacím zabránit či předejít jsme se zeptali generálního ředitele úvěrové pojišťovny ČESCOB Ing. Júliuse Kudly. ČESCOB, úvěrová pojišťovna, a.s., byla založena v roce 1997 jako první specializovaná soukromá úvěrová pojišťovna v České republice. Společnost se specializuje na pojištění komerčních rizik krátkodobých dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. Dnes má 37% podíl na trhu a je druhou největší úvěrovou pojišťovnou na českém trhu. ČESCOB je součástí nadnárodní skupiny EULER & HERMES, která je největším světovým seskupením v oblasti úvěrového pojištění s ratingovým ohodnocením AA- od společnosti Standard & Poor´s.

Redakce: Rádi bychom se Vás zeptali, co přesně nabízíte?

J. K. (Július Kudla): Nabízíme pojištění komerčních rizik krátkodobých dodavatelských úvěrů proti riziku neplacení ze strany odběratele. Může se jednat jak o opakující se obchody se stálými obchodními partnery, tak io jednorázové dodávky za neznámými odběrateli.

Readakce: Můžete nám blíže vysvětlit princip pojištění?

J. K.: Na začátku naší spolupráce se uzavře rámcová smlouva, kde se stanoví mimo jiné portfolio pojištěných odběratelů. Pojišťovna u jednotlivých odběratelů hodnotí jejich bonitu a stanoví tzv. úvěrový limit, což je maximální ručení ze strany pojišťovny. Odběratele, za které pojišťovna přebírá ručení, pravidelně monitoruje a v případě negativní informace neprodleně informuje klienta. Pokud se stane, že odběratel nezaplatí, poté pojišťovna začne vymáhat tyto pohledávky. V případě neúspěchu pak nastává plnění ze strany pojišťovny, které je sníženo o spoluúčast. Důvodem vyplácení pojistného je nezaplacení pohledávky či částečné nezaplacení pohledávky po uplynutí čekací doby, která je závislá na pojišťované zemi a může být 5, 7 nebo 9 měsíců. Klient pouze doloží, že mu pohledávka nebyla uhrazena a nemusí dokazovat, z jakého důvodu nebyla uhrazena. Pojem platební nevůle zahrnuje jak druhotnou platební neschopnost tak i nesolventnost odběratele.

Redakce: Zmínil jste se, že čekací doba je závislá na daném státu. Pojišťujete tedy i exportní vývozy?

J. K.: Vzhledem k tomu, že ČESCOB patří do celosvětové sítě úvěrových pojišťoven EULER & HERMES, které mají zastoupení ve 35 zemí, ano. V databázi této skupiny se nachází více než 40 milionů firem, proto jsme schopni bez problémů pojišťovat zahraniční dodávky a v případě potřeby je také vymáhat. Jsou ovšem i teritoria, která se zatím pojistit nedají - například Rusko, ale lze již pojistit odběratele v Pobaltí.

Redakce: Jak se pohybuje cena tohoto pojištění?

J. K.: Sazby pojistného se pohybují pouze ve zlomcích procenta (promile) z pojistitelného obratu a jsou stanovovány individuálně. Pojistné se obvykle platí ve čtvrtletních splátkách. Po skončení pojistného období se splátky vyúčtují a výše pojistného je dorovnána podle skutečně propojištěného obratu.

Redakce: Jak velký musí být pojistitelný obrat?

J.K.: Obrat k pojištění by se měl pohybovat minimálně okolo 20 mil Kč. Tato částka je myšlena jako součet tržeb získaných v průběhu pojistného období od všech pojištěných odběratelů. Může jít i o celý obrat firmy. Limit pro minimální tržby od jednoho pojištěného odběratele není stanoven.

Redakce: Máte k dispozici nějakou statistiku, jak se vyvijí platební neschopnost u nás nebo ve světě?

J.K.: Na základě našich informací můžeme dodat, že za rok 2002 bylo v Německu více než 82 000 případů insolventních firem, z toho zhruba 37 000 firem šlo do úpadku. Již tři roky po sobě platební problémy rostou po celé Evropě a odhaduje se, že v EU za rok 2002 problémům dostát svým závazkům čelilo více než 210 000 firem. Prognózy pro příští období nejsou příznivé a bohužel stále předpovídají růst těchto čísel. A Česká republika tento vývoj také kopíruje.

Redakce: Jaká je záruka, že pojišťovna ČESCOB dostojí svým závazkům, když dojde ke škodě?

J.K.: Základní jmění pojišťovny ČESCOB je 156 mil Kč. Jejími akcionáři jsou německá úvěrová pojišťovna HERMES Kreditversicherungs-AG patřící do skupiny Allianz, Česká pojišťovna a.s. a EULER COBA C Belgium S. A., což je samo o sobě velká záruka naší solventnosti. ČESCOB sám je také pojištěn u renomovaných zajistitelů jako jsou Swiss Re a Munich Re, kteří by i v případě velké škodní události uhradili podstatnou část škody. ČESCOB tak může krýt pohledávky v částce, která několikanásobně převyšuje její základní jmění.

Redakce: Jaké by měly být první kroky, kdybychom měli o váš produkt zájem?

J. K.: Stačí vyplnit dotazník, který je i na našich webových stránkách (www.cescob.cz), zaslat nám ho a do 14ti dnů jsme připraveni dát potenciálnímu zájemci nezávaznou nabídku k pojištění pohledávek. Pojišťovna ČESCOB se snaží vycházet svým zákazníkům maximálně vstříc a najít tu nejvhodnější cestu pro daný subjekt. Pak už záleží jen na jeho rozhodnutí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít