Article, show

Červený fantom dopaden

30. července 2010, 12:32 - Jan Hrbáček
30. července 2010, 12:32

Kriminalita

Přes tři roky se skrýval v zahraničí. Zprávy o něm přicházely ze Švýcarska i z rakouských Tyrol. Tomáše Pitra, v Česku nadvakrát odsouzeného obchodníka s kontroverzní pověstí, milovníka červených svetrů a bílých mokasínů, nakonec polapila švýcarská policie. Podle oficiálních zpráv byl zatčen minulé pondělí před půlnocí v hotelu Kempinski ve Svatém Mořici. Podle druhé verze ho švýcarští ochránci zákona zatkli až druhý den ráno na procházce s manželkou a švýcarským právníkem. Každopádně skončil ve vazební věznici – podle zdrojů týdeníku EURO v hlavním městě kantonu Graubünden-Churu. K podílu na jeho dopadení se přihlásil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který dal tip švýcarským kolegům. „Pro Pitra je to dobře, švýcarské soudy určitě správně vyhodnotí jeho případ. Co je mu tady kladeno za vinu, se prostě nestalo,“ říká Pitrova „pravá ruka“ Pavel Šrytr.
Česká justice má ode dne zatčení 18 dní na to, aby Švýcarům předala dokumenty potřebné k vydání. Je překvapivé, že se na podobnou alternativu předem nepřipravila, když je na Pitra vypsán mezinárodní zatykač už od roku 2007. Kolem případného vydání podnikatele do mateřské země se vznáší spousta otazníků. Je nadmíru pravděpodobné, že kvůli daňovým podvodům, za které byl v Česku odsouzen v roce 2007 k pětiletému žaláři, se tak nestane. Zatykač byl totiž vydán pro trestný čin, který ve Švýcarsku deliktem není. Navíc celá kauza nelibě zavání, Pitr byl odsouzen, přestože berní úřad žádnou škodu nevyčíslil. Na to konto podala na jaře v jeho prospěch stížnost pro porušení zákona ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.
Mnohem větší šance se ale české justici naskýtají, pokud bude o vydání Pitra žádat kvůli podezřelým obchodům s akciemi Setuzy. Letos na jaře totiž nabyl právní moci rozsudek, který jej poslal na šest let do vězení. A nemůže to ovlivnit ani Pitrovo dovolání k Nejvyššímu soudu.
Jak dlouho bude vydávací proces trvat a nakolik bude úspěšný, je nyní nezodpověditelné. Ale jedno je jisté, všichni dobře vědí, že Pitr hodně ví…

Tomáš Pitr (39)
Nedokončený průmyslovák začínal jako dvacetiletý obchodovat s tuzexovým rumem. V polovině 90. let koupil část někdejšího podniku Balírny, z něhož se vyvinula pozdější Marila (firmu prodal v roce 2007). V minulosti byly v Pitrově „impériu“ i konzervárny Seliko (od roku 2000 v likvidaci). Jeho skupina pravděpodobně stále kontroluje Moravský lihovar Kojetín nebo elektrárnu Energy v Ústí nad Labem. V roce 2000 Pitr se společníky ovládl po pádu IPB za nejasných okolností společnost Setuza. Skupina kolem Pitra firmu kontrolovala do září 2006. Tomáš Pitr oficiálně nikdy nic nevlastnil a jako poradce ho platil Moravský lihovar Kojetín. Oficiálně bezmajetný fanatický lyžař – a kvůli jednomu ze synů i cestovatel vlaky – jezdil ve Ferrari F430 a v Porsche Cayenne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít