Červená pro Nečase

28. května 2008, 16:10 - (red)
28. května 2008, 16:10

EURO 20/2008

Autor článku Červená pro Nečase (EURO 20/2008) napadá projednávané zásadní změny zákona o zaměstnanosti ministra práce a sociálních věcí, především nově navrhovaný systém zelených karet. Už jen odvolávky na anonymní zdroje budí pochybnosti, zda mu byly poskytnuty seriózní informace.
Na jedné straně zaznívá kritika, že zelené karty přicházejí příliš pozdě, zatímco na druhé straně je systém kritizován jako takový. Lze souhlasit s tím, že vlády ČSSD zaspaly dobu. Administrace získání zahraničního pracovníka je dnes příliš dlouhá a komplikovaná. Těžko však lze věřit zmínce o tom, že by si současný systém podnikatelé pochvalovali. Z podnikatelské sféry naopak dominantně zní, že je nejvyšší čas tyto karty zavést v situaci, kdy je u nás rekordní počet 152 000 volných pracovních míst a řada firem má problém sehnat zaměstnance, což brzdí jejich rozvoj. Pokud Svaz průmyslu a obchodu a Hospodářská komora zavedení těchto zelených karet vítají – i když přicházejí s časovým skluzem a samy o sobě nejsou všelékem na trh práce -, není zcela zřejmé, odkud pramení obavy některých anonymních podnikatelů.
Není pravda, že zaměstnavatel bude muset najmout cizince, kterého nechce, a bude muset kvůli tomu obcházet zákon. Nahlášené volné pracovní místo bude po 30 dnech nabízeno cizincům jedině tehdy, bude-li s jeho zveřejněním v příslušné databázi zaměstnavatel souhlasit. Když tedy nebude mít zájem o cizince se zelenou kartou, souhlas s takovým zveřejněním volného pracovního místa nedá. Pracovní pozice tak bude nadále nabízena pouze českým občanům nebo lidem z jiného členského státu Evropské unie. V této situaci však nebude zaměstnavateli nic bránit v tom, aby na takové pracovní místo přijal cizince, který bude mít klasické povolení k zaměstnání vydané na základě předchozího vyjádření zaměstnavatele, že cizince zaměstná.
Obavy z organizovaného zločinu a pronikání mafií, které by mohly tento systém využívat, jsou nadsazené. Snahou je naopak omezit nelegální zaměstnávání a z toho vyplývající daňové úniky. Když budeme vycházet z toho, že zaměstnavatel cizince opravdu potřebuje, pak nebude čekat a využije buď vlastních kontaktů v zahraničí, nebo využije služeb některé z agentur práce. V tomto procesu je nutné zdůraznit úlohu ministerstva vnitra, které bude v rámci řízení o vydání zelené karty hodnotit i bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Zároveň budou přísněji prověřovány jak současné, tak nově vznikající agentury práce. Nelze předjímat, že by tato systémová změna znamenala zásadní imigrační problém, jelikož půjde řádově o tisíce časově omezených pracovních míst a budou existovat pojistky proti vyvolání problémů, známých z jiných vyspělých evropských zemí.
Zcela nepřiměřená je kritika, že nízká minimální mzda vyhání kvalifikované Čechy do zahraničí. Pomiňme, že čistá minimální mzda, která se týká zhruba dvou procent našich občanů, po daňových změnách letos stoupla. Například samoživitelce se třemi dětmi s minimální mzdou stoupl čistý měsíční plat zhruba o 1400 korun. Vůbec není zřejmé, jak by zvýšení minimální mzdy například o několik stokorun zabránilo kvalifikovaným pracovním silám ucházet se o místo v zahraničí, když je jejich průměrný plat podstatně vyšší. Výrazný růst minimální mzdy by vedl k větší nezaměstnanosti a větším tlakům na zvýšení mezd, což si v dnešní situaci nemůžeme dovolit, protože by to vedlo k dalšímu zvyšování inflace. Porovnání s minimální mzdou v Dánsku (cca 30 000 korun) není fér a snad není nutné podrobně zdůvodňovat proč. Ekonomické možnosti České republiky a vyspělých evropských zemí jsou zkrátka zatím rozdílné. Argumentace nízkou minimální mzdou je v kombinaci s dalšími nepřesnostmi natolik zavádějící, že by si tentokrát červenou zasloužil spíše autor článku, paradoxně šéfredaktor seriózního ekonomického časopisu, nikoli ministr práce a sociálních věcí.

Jiří Sezemský
vedoucí oddělení styků s veřejností
ministerstvo práce a sociálních věcí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít