Certifikát pro ubytovnu

27. října 2003, 00:00 - (ver)
27. října 2003, 00:00

PROFESNÍ SVAZY - SDRUŽENÍ PODNIKATELŮ V POHOSTINSTVÍ A CESTOVNÍM RUCHU A NÁRODNÍ FEDERACE HOTELŮ A RESTAURACÍ - SESTAVILY ZA VÝRAZNÉ PODPORY MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ ČR A ČESKÉ CENTRÁLY CESTOVNÍHO RUCHU OFICIÁLNÍ JEDNOTNOU KLASIFIKACI UBYTOVACÍCH ZAŘÍZENÍ V ČESKÉ REPUBLICE.

Od 1. ledna 2004 vstupuje v platnost jednotná klasifikace

PROFESNÍ SVAZY - SDRUŽENÍ PODNIKATELŮ V POHOSTINSTVÍ A CESTOVNÍM RUCHU A NÁRODNÍ FEDERACE HOTELŮ A RESTAURACÍ - SESTAVILY ZA VÝRAZNÉ PODPORY MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ ČR A ČESKÉ CENTRÁLY CESTOVNÍHO RUCHU OFICIÁLNÍ JEDNOTNOU KLASIFIKACI UBYTOVACÍCH ZAŘÍZENÍ V ČESKÉ REPUBLICE.

Klasifikace ubytovacích zařízení není obecně závazným předpisem a je na provozovateli zařízení, zda novou certifikaci podstoupí, nebo ne. Certifikáty udělují nezávisle na sobě pro své členy - podnikatele - výše uvedené profesní svazy. Požadavky na zařazení do jednotlivých kategorií jsou stanoveny jako minimální. Certifikáty se udělují na dvouletá období počínaje lednem následujícího roku. Společná certifikační označení ubytovacích zařízení obsahují certifikační znak, jméno a logo profesního svazu. V rámci ochrany obchodních zájmů pětihvězdičkových hotelů jejich zařazení potvrzuje oběma profesními svazy společně ustanovená komise a případné spory řeší svaz, který příslušnému ubytovacímu zařízení certifikát udělil. Jednotná kategorizace ubytovacích zařízení má za cíl lepší orientaci nejen individuálních zákazníků - hostů, ale i cestovních kanceláří a všech orgánů a institucí zapojených v cestovním ruchu. Kategorizace stanovuje úroveň bezpečnostních zařízení pokojů, jejich vybavení, zejména termíny pro výměnu lůžkovin, ručníků a dalšího prádla, dostupnost telefonu, vybavení rozhlasem, televizí, úroveň hygienických zařízení a dalších servisních služeb, včetně stravování a dalšího občerstvení. Např. vlastní vanu a klozet na pokoji či legendární hotelové visačky s upozorněním „nerušit“ či „uklidit“ lze vyžadovat až od úrovně čtyř hvězdiček. Tím ovšem není řečeno, že na úrovni tří hvězdiček z toho nemůže nic být. Kupříkladu rozhlas a televize najdete na pokojích se třemi hvězdičkami spíš než vlastní klozet či koupelnu.

DRUHY UBYTOVACÍCH JEDNOTEK

* jednolůžkový pokoj: pokoj s lůžkem pro jednu osobu

* dvoulůžkový pokoj: pokoj se dvěma lůžky, a to ve formě dvoulůžka nebo se dvěma lůžky umístěnými podélně vedle sebe

* dvoulůžkový pokoj „twin“: pokoj se dvěma oddělenými lůžky

* vícelůžkový pokoj: pokoj se třemi nebo více lůžky

* rodinný pokoj: pokoj se třemi nebo více lůžky, z nichž alespoň dvě lůžka jsou určena pro dospělé osoby

* junior suite: ubytování se zvláštním prostorem pro sezení v jednom pokoji

* suite: ubytování poskytované ve vzájemně oddělených propojených místnostech s lůžkem (ložnice) a sedací soupravou (obývací pokoj)

* apartmán: ubytování poskytující oddělené místnosti pro spaní a místnost se sedací soupravou a kuchyňským koutem

* studio: pokoj s kuchyňským koutem

* propojené pokoje: samostatné pokoje s lůžky propojené spojovacími dveřmi

* duplex: ubytování na více podlažích s vyhrazeným propojením jednotlivých podlaží

Definice kategorií ubytovacích zařízení

1. Hotel je ubytovací zařízení s nejméně deseti pokoji pro hosty, vybavené pro poskytování přechodného ubytování a služeb s tím spojených (zejména stravovacích). Člení se do pěti tříd. Hotel garni má vybavení jen pro omezený rozsah stravování (nejméně snídaně).

2. Motel je ubytovací zařízení s nejméně deseti pokoji pro hosty, poskytující přechodné ubytování a služby s tím spojené pro motoristy. Člení se do čtyř tříd.

3. Penzion je ubytovací zařízení s nejméně pěti pokoji pro hosty, s omezeným rozsahem společenských a doplňkových služeb. Člení se do čtyř tříd.

4. Ostatní ubytovací zařízení: kemp (tábořiště), chatová osada, turistická ubytovna, botel.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít