Certifikační autority neznají zákony

13. března 2006, 00:00 - KRISTÝNA DUŠKOVÁ-JANOUCHOVÁ
13. března 2006, 00:00

E-PODPIS V PRAXI Elektronický podpis má v první řadě zjednodušit komunikaci s úřady. Profit na vlastní kůži zjistil, že jeho udělení jednoduché být nemusí. Zaměstnanci certifikačních autorit totiž neznají zákony. Kvalifikované certifikáty elektronického podpisu mohou v Česku vydávat pouze tři subjekty: Česká pošta, První certifikační autorita a firma eIdentity.

E-PODPIS V PRAXI

Elektronický podpis má v první řadě zjednodušit komunikaci s úřady. Profit na vlastní kůži zjistil, že jeho udělení jednoduché být nemusí. Zaměstnanci certifikačních autorit totiž neznají zákony. Kvalifikované certifikáty elektronického podpisu mohou v Česku vydávat pouze tři subjekty: Česká pošta, První certifikační autorita a firma eIdentity. Jaké formuláře či doklady jsou k vyřízení podpisu nutné, lze například najít na internetových stránkách pošty. Kromě jiného se žadatel musí prokázat dvěma průkazy totožnosti - občanským průkazem a druhým dokladem. Vše se zdá jednoduché: prokážete se, podepíšete smlouvu, zaplatíte poplatek a můžete využívat všech výhod e-podpisu. ÚŘEDNÍCI NEZNAJÍ ZÁKONY Jak jsme se přesvědčili, na České poště se svého kvalifikovaného certifikátu dočkat nemusíte. Přepážková pracovnice na poště v Jindřišské ulici v Praze odmítla certifikát e-podpisu vydat i po předložení všech dokladů a náležitostí. Příčinou problému byla neznalost zákona o občanských průkazech. Občanský průkaz, který jsme předložili, měl ustřižený roh v části B, a tudíž byl v očích pracovníků pošty neplatný. K průkazu ale bylo připojeno potvrzení o změně údajů, s kulatým razítkem Úřadu městské části Praha 3. Dle zákona o občanských průkazech je tento průkaz totožnosti nezpochybnitelně platný. „Bohužel se obávám, že vám e-podpis vydat nemohu. Nevím, jestli váš občanský průkaz je platný,“ tvrdila úřednice. Ani přivolaná vedoucí a manažer pošty o existenci těchto ustanovení evidentně neměli ani tušení a nejprve odmítli e-podpis vydat. „Nás zákon nezajímá, máme se řídit Certifikační politikou,“ zněl nejčastější argument zaměstnanců pošty. Po zhruba třiceti minutách strávených horečným telefonováním pověřené vedoucí s manažerem a právníkem a po předložení rodného i oddacího listu byl certifikát udělen. Dlužno podotknout, že se jednalo o udělení na výjimku, kterou schválil manažer. Běžný žadatel bez právního vzdělání by tedy asi neuspěl. POSTUPUJÍ DVA ZE TŘÍ ŠPATNĚ? Po České poště, která nechtěla vydat e-podpis kvůli údajně neplatné občance, překvapila i firma eIdentity. Zákon o občanských průkazech zná málokdo a bohužel ho neovládají ani ti, kteří by jej znát měli. Důvodem pro ustřižení růžku bylo uzavření sňatku a změna příjmení. Operátor na informační lince firmy sdělil, že e-podpis mohou vydat jen na jméno původní. Ovšem pokud by eIdentity skutečně vystavila e-podpis na jméno původní, a tedy již neaktuální, pak by udělený certifikát nemusel být platný. Jediným aktérem, který úspěšně prošel naší zkouškou, se stala První certifikační autorita. Pracovnice na informační lince ihned věděla, že občanka je díky potvrzení s kulatým razítkem platná. „S vystavením e-podpisu nebudou problémy,“ ujišťovala nás. MOHOU ZA TO I ZÁKONODÁRCI**

Dle názoru Jána Matejky, odborníka na právo informačních technologií, by elektronický podpis měl výrazně zefektivnit, zjednodušit a zlevnit řadu úkonů. Jenže v České republice se to zatím příliš nedaří. Normy týkající se elektronického podpisu byly prý měněny už několikrát.

„Zákonodárce si není vždy vědom toho, že právní norma je dále studována, vykládána a zejména aplikována. Sebemenší nedostatek způsobuje problémy v praxi,“ tvrdí Matejka. A skutečný stav věcí jeho slova potvrzuje: S e-podpisem problémy v praxi skutečně jsou. V některých případech už samotné vyřizování certifikátu zmaří původní úmysl zákonodárců - tedy usnadnění a urychlení komunikace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít