Certifikační autority neznají zákony

13. března 2006, 00:00 - KRISTÝNA DUŠKOVÁ-JANOUCHOVÁ
13. března 2006, 00:00

E-PODPIS V PRAXI Elektronický podpis má v první řadě zjednodušit komunikaci s úřady. Profit na vlastní kůži zjistil, že jeho udělení jednoduché být nemusí. Zaměstnanci certifikačních autorit totiž neznají zákony. Kvalifikované certifikáty elektronického podpisu mohou v Česku vydávat pouze tři subjekty: Česká pošta, První certifikační autorita a firma eIdentity.

E-PODPIS V PRAXI

Elektronický podpis má v první řadě zjednodušit komunikaci s úřady. Profit na vlastní kůži zjistil, že jeho udělení jednoduché být nemusí. Zaměstnanci certifikačních autorit totiž neznají zákony. Kvalifikované certifikáty elektronického podpisu mohou v Česku vydávat pouze tři subjekty: Česká pošta, První certifikační autorita a firma eIdentity. Jaké formuláře či doklady jsou k vyřízení podpisu nutné, lze například najít na internetových stránkách pošty. Kromě jiného se žadatel musí prokázat dvěma průkazy totožnosti - občanským průkazem a druhým dokladem. Vše se zdá jednoduché: prokážete se, podepíšete smlouvu, zaplatíte poplatek a můžete využívat všech výhod e-podpisu. ÚŘEDNÍCI NEZNAJÍ ZÁKONY Jak jsme se přesvědčili, na České poště se svého kvalifikovaného certifikátu dočkat nemusíte. Přepážková pracovnice na poště v Jindřišské ulici v Praze odmítla certifikát e-podpisu vydat i po předložení všech dokladů a náležitostí. Příčinou problému byla neznalost zákona o občanských průkazech. Občanský průkaz, který jsme předložili, měl ustřižený roh v části B, a tudíž byl v očích pracovníků pošty neplatný. K průkazu ale bylo připojeno potvrzení o změně údajů, s kulatým razítkem Úřadu městské části Praha 3. Dle zákona o občanských průkazech je tento průkaz totožnosti nezpochybnitelně platný. „Bohužel se obávám, že vám e-podpis vydat nemohu. Nevím, jestli váš občanský průkaz je platný,“ tvrdila úřednice. Ani přivolaná vedoucí a manažer pošty o existenci těchto ustanovení evidentně neměli ani tušení a nejprve odmítli e-podpis vydat. „Nás zákon nezajímá, máme se řídit Certifikační politikou,“ zněl nejčastější argument zaměstnanců pošty. Po zhruba třiceti minutách strávených horečným telefonováním pověřené vedoucí s manažerem a právníkem a po předložení rodného i oddacího listu byl certifikát udělen. Dlužno podotknout, že se jednalo o udělení na výjimku, kterou schválil manažer. Běžný žadatel bez právního vzdělání by tedy asi neuspěl. POSTUPUJÍ DVA ZE TŘÍ ŠPATNĚ? Po České poště, která nechtěla vydat e-podpis kvůli údajně neplatné občance, překvapila i firma eIdentity. Zákon o občanských průkazech zná málokdo a bohužel ho neovládají ani ti, kteří by jej znát měli. Důvodem pro ustřižení růžku bylo uzavření sňatku a změna příjmení. Operátor na informační lince firmy sdělil, že e-podpis mohou vydat jen na jméno původní. Ovšem pokud by eIdentity skutečně vystavila e-podpis na jméno původní, a tedy již neaktuální, pak by udělený certifikát nemusel být platný. Jediným aktérem, který úspěšně prošel naší zkouškou, se stala První certifikační autorita. Pracovnice na informační lince ihned věděla, že občanka je díky potvrzení s kulatým razítkem platná. „S vystavením e-podpisu nebudou problémy,“ ujišťovala nás. MOHOU ZA TO I ZÁKONODÁRCI**

Dle názoru Jána Matejky, odborníka na právo informačních technologií, by elektronický podpis měl výrazně zefektivnit, zjednodušit a zlevnit řadu úkonů. Jenže v České republice se to zatím příliš nedaří. Normy týkající se elektronického podpisu byly prý měněny už několikrát.

„Zákonodárce si není vždy vědom toho, že právní norma je dále studována, vykládána a zejména aplikována. Sebemenší nedostatek způsobuje problémy v praxi,“ tvrdí Matejka. A skutečný stav věcí jeho slova potvrzuje: S e-podpisem problémy v praxi skutečně jsou. V některých případech už samotné vyřizování certifikátu zmaří původní úmysl zákonodárců - tedy usnadnění a urychlení komunikace.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít