Čerpání zbytku dovolené

22. prosince 2008, 01:00 - Petr Kučera
22. prosince 2008, 01:00

Až v polovině prosince jsme zjistili, že jeden zaměstnanec má ještě 18 nevyčerpaných dnů letošní dovolené.

Do konce roku si ji tedy nestihne vyčerpat. Můžeme se s ním dohodnout na převodu do dalšího roku, nebo mu budeme muset zbylé dny proplatit?

Klára Fialová

Jestliže se jedná o zbytek letošní dovolené (tedy za rok 2008), nemusíte mít obavy. Nevyčerpané dny se automaticky převádějí do roku 2009. Zaměstnavatel je nemůže zaměstnanci nijak „krátit“, „rušit“ a dokonce ani proplácet (výjimkou by byl jen případ, kdy pracovní poměr zaměstnance končí).

Zbytek dovolené za rok 2008 si tedy může zaměstnanec vybrat kdykoliv v roce 2009. Zbudou-li mu nevyčerpané dny dovolené za rok 2008 ještě ke konci října 2009, musíte se s ním písemně dohodnout na jejich povinném vyčerpání do konce roku 2009 (nelze je už převádět do dalšího roku).

Podrobněji jsme o pravidlech pro čerpání zbytku dovolené psali v Profitu č. 36/2008. Ustanovení o povinném (automatickém) čerpání zbytku základní výměry dovolené najdete také v § 218 zákoníku práce (č. 262/2006 Sb., ve znění novel).

Zdeněk Bauer firemní právník

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

  • Rekola mění dopravu v českých městech

  • Roman Šmucler: Češky jsou posedlé zvětšováním prsou

  • Vinař Pavel Chrást: Víno se v Česku předražuje

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít