Černí baroni z Karbon investu

21. července 2003, 00:00 - Jakub Knězů, reportér ČT, jakub.knezu@czech-tv.cz
21. července 2003, 00:00

Lidé, kteří chtějí privatizovat Sokolovskou uhelnou, mají spory se státemMetalimex, potažmo OKD a řada dalších podniků pod křídly firmy Karbon invest, jsou společnostmi, které po celou dobu své existence přitahují pozornost.

Lidé, kteří chtějí privatizovat Sokolovskou uhelnou, mají spory se státem

Metalimex, potažmo OKD a řada dalších podniků pod křídly firmy Karbon invest, jsou společnostmi, které po celou dobu své existence přitahují pozornost.

Zajímavé je, jak se Viktor Koláček a jeho pravá ruka Petr Otava stali šéfy jedné z největších soukromých firem v českých rukách, jak se dostali mezi elitu českých podnikatelů a proč se jim dnes říká ostravští uhlobaroni. V e velkém podnikatelském světě začínali s kladenskými černouhelnými doly, firmou Metalimex a třetinou Sokolovské uhelné. Pod Českomoravské doly Kladno (ČMD Kladno) patří tři původně samostatné doly: ČSM Stonava z Ostravsko- karvinské uhelné pánve a dva doly z Kladensko-rakovnické pánve. Do rukou ostravských uhlobaronů se ČMD dostaly tak, že ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Vladimíra Dlouhého doporučilo v roce 1996 ministerstvu pro správu národního majetku, aby akcie dolů prodalo firmě K.O.P. formou přímého prodeje, bez veřejné soutěže. Fond národního majetku ale na uspořádání soutěže trval. Nakonec ministerstvo financí doporučilo vládě, aby prodala 45 procent akcií ČMD za minimální cenu 130 korun za kus přímým prodejem. Vláda pod vedením V áclava Klause toto doporučení přijala a přidala to, že FNM bude mít na podíl K.O.P. v Českomoravských dolech tříleté předkupní právo. K.O.P. tak získala podíl v hodnotě asi 1,4 miliardy korun za 190 milionů korun. Ty si ale musela půjčit od bank. Ovládnutím dolů získal Koláček i obchodní společnost Metalimex, v níž ČMD držely rozhodující podíl. Tyto svoje aktivity řídili Viktor Koláček s Petrem Otavou přes společnost K.O.P. Po odpíchnutí se do vyšších podnikatelských sfér získáním OKD skupina dále rostla akvizicí Kovohutí Břidličná, V álcoven trub Chomutov a železáren ve Veselí. Celkově mají firmy Koláčka s Otavou roční tržby okolo pětačtyřiceti miliard korun. U nás zaměstnávají přes třicet tisíc lidí a chtějí dále pokračovat v expanzi. Už jim ale nestačí prostor vymezený státními hranicemi a pokukují po polských černouhelných dolech.

Kapitálový incest v Ostravě

Začátky Viktora Koláčka a Petra Otavy v OKD jsou stále terčem různých podezření a spekulací, v médiích i v odborných kruzích. Na počátku jejich ovládnutí OKD stál Stanislav Pros a jeho firma q fondu ČR, který stát založil v roce 1993. Následně, podle reportáží v pořadu Klekánice České televize, OKD koupily za 3,9 miliardy korun firmu K.O.P. Viktora Koláčka a Petra Otavy. Ti pak tyto peníze poslali zpátky, čímž koupili nejen svoje K.O.P. s kladenskými doly, Metalimexem a třetinou Sokolovské uhelné, ale i Prosův kontrolní podíl v OKD. Tato složitá operace měla proběhnout v roce 1998, ale Otava usilovně jakoukoli podobnou transakci, která by znamenala de facto vytunelování OKD, popírá. Televizní redaktory dokonce obvinil z korupce a vydírání. Oproti tomu například duchovní otec kuponové privatizace Tomáš Ježek mluví o tomto ovládnutí OKD jako o tzv. kapitálovém incestu.

Spor se státem

Karbon invest sice bude v soutěži o rozhodující akciový podíl v Sokolovské uhelné potřebovat náklonnost státních úředníků, ale moc se s nimi nepáře. Ostatně ani bývalý ministr průmyslu Miroslav Grégr si zřejmě s Koláčkem úplně do oka také nepadl. Grégr měl například v úmyslu prodat státní podíl v Sokolovské uhelné jejím manažerům. T o se samozřejmě Metalimexu s jeho zhruba 36 % akcií firmy vůbec nelíbilo, bojovali proti Grégrovi a uspěli. Zhatili tak plány i samotných manažerů firmy, kteří teď pochopitelně nemají pro Viktora Koláčka a Petra Otavu slova chvály. „Řeknu jediné. Pro Sokolovskou uhelnou bude nejlepší, když skupina kolem Metalimexu z firmy odejde,“ vyjádřil se v médiích současný ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. V dozorčí radě Sokolovské uhelné přes svůj významný podíl zástupci Metalimexu, respektive Karbon investu, nefigurují. T o proto, že v červenci 1999 je Fond národního majetku odvolal poté, co ostravští uhlobaroni z dozorčí rady OKD odvolali dva zástupce státu. Stát teď chce svůj podíl zhruba 46 % akcií v OKD prodat za 1,4 miliardy korun. Toto přání však zatím nikdo nevyslyšel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít