Černé díry transformace mají zmizet

11. srpna 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
11. srpna 2003, 00:00

Transformační instituce a nejrůznější fondy - to jsou dnes největší černé díry veřejných rozpočtů. Jako nad jednou z mála věcí se v tom shoduje vláda i opoziční ODS.

ČSSD uznala, že mimorozpočtové fondy jsou nenasytný bumbrlíček

Transformační instituce a nejrůznější fondy - to jsou dnes největší černé díry veřejných rozpočtů. Jako nad jednou z mála věcí se v tom shoduje vláda i opoziční ODS.

Ačkoli se vláda v první řadě snaží dát do pořádku hospodaření státního rozpočtu, zůstávají stále finanční toky, kterými opět peníze utíkají. Mezi ně patří především více než deset nerůznějších veřejných a státních fondů - Fondem národního majetku počínaje, a kupříkladu Fondem pro podporu a rozvoj české kinematografie konče. K boomu fondového hospodaření došlo především za vlády Miloše Zemana, který si jako podmínku pro vznik opoziční smlouvy vymínil vznik Státního fondu dopravní infrastruktury a Státního fondu rozvoje bydlení. Dnes už ale i sama ČSSD (například ústy svého ministra financí Bohuslava Sobotky) tvrdí, že fondy se chovají jako nenasytný bumbrlíček. Přitom i jejich hospodaření podléhá hospodaření s veřejnými prostředky, a je proto sledováno v rámci maastrichtských kritérií. Změnit dosavadní přístup by měl nový rámec pro hospodaření. Státní fondy by byly zahrnuty do střednědobého rozpočtování a jejich výdaje by byly konfrontovány s obdobnými či dokonce stejnými výdaji v rámci státního rozpočtu. I když s výjimkou jednoho fondu nepočítá vláda s konkrétním datem ukončení činnosti, hraničním by se měl stát rok 2005. Tehdy by měl ukončit činnost největší ze všech fondů, který mimo jiné financuje i potřeby mnoha dalších - Fond národního majetku. O dva roky později, tedy v roce 2007, by měla skončit i další významná transformační instituce, Česká konsolidační agentura. Ta byla původně (coby Konsolidační banka) plánována jako skříň na kostlivce, kteří se skrývali v dluzích ještě z dob centrálního plánování. Na významu získala v druhé polovině devadesátých let, kdy do ní byly převedeny v rámci předprivatizační očisty špatné úvěry českých bank. Vláda by se měla podle ministra financí zavázat, že nebude již od příštího roku do ČKA převádět další dluhy. Zda ovšem Bohuslav Sobotka s touto snahou uspěje, není jisté. Ministryně zdravotnictví Marie Součková chce totiž do ČKA převést dluhy nemocnic, které se odhadují až na osm miliard korun, ministr dopravy Milan Šimonovský zase dluhy po Českých drahách, prakticky ve stejné výši. Řešením otázky mimorozpočtových institucí se zabývá i Modrá šance z dílny ODS. Nejsilnější opoziční strana navrhuje, že veškeré výdaje mimorozpočtových institucí musí být vyrovnané. Každý případný deficit by se musel promítnout do státního rozpočtu, aby nad ním měl stát, a především sněmovna, skutečnou kontrolu. Pokud by vláda nebo poslanci chtěli v průběhu fiskálního roku jakékoli navýšení, muselo by být kompenzováno vyššími příjmy nebo škrty v jiných výdajích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít