Article, show

ČEPS: Přenosovou síť elektřiny v ČR v budoucnu zatíží rozvoj alternativních zdrojů energie v Německu

11. ledna 2012, 08:47 - MediaFax, Miloslav Hamřík
11. ledna 2012, 08:47

Rozvoj alternativních zdrojů energie v Německu vytváří tlak na zvýšení kapacity a kvality domácí přenosové sítě. Ta potřebuje zásadní přestavbu, řekl včera agentuře Mediafax předseda představenstva jejího výhradního provozovatele ČEPS Vladimír Tošovský.

Foto: Profimedia.cz

Německo, které dominuje na evropském trhu s elektřinou, v následujících letech plánuje zastavit provoz dalších jaderných elektráren. Místo nich chce do roku 2050 navýšit výkon větrných a fotovoltaických elektráren až na 120 000 megawatt. To pro českou přenosovou síť v její stávající podobě představuje riziko,“ uvedl Tošovský.

ČEPS podle něj přenosovou soustavu průběžně posiluje. „V případě enormního nárůstu objemu elektrické energie z alternativních zdrojů bychom ale byli nuceni přistoupit k razantnějším opatřením, která by síť ochránily před kaskádovými výpadky s extrémními následky,“ upozornil Tošovský.

Přes českou přenosovou síť se přelévá elektřina, kterou zejména německé větrné elektrárny vyrábějí pro balkánské země. Pokud větrníky nárazově vyrobí proudu víc, než je síť schopná přenést, může stejně jako v průběhu celého loňského prosince docházet k přetížení sítě. To by mohlo vést až k jejímu úplnému výpadku, označovanému jako blackout. Tomu chce ČEPS zabránit.

K situaci dochází proto, že vyrobený objem elektřiny z alternativních zdrojů energie, jakými jsou solární nebo větrné elektrárny, může velmi výrazně kolísat. V případě fotovoltaických elektráren ovlivňuje jejich výkon to, zda svítí či nesvítí slunce a v případě větrných elektráren může jejich výkon nárazově zvýšit prudký vítr, jak se stalo koncem roku na severu Německa. “Problém obnovitelných zdrojů je v tom, že výroba elektřiny z jejich zdrojů se nedá regulovat. Větrníky vyrábějí, když fouká vítr, neřídí se spotřebou,“ potvrdil Tošovský. Situaci se stabilním výkonem dodávek elektřiny navíc zhorší i odstavení německých jaderných elektráren.

Zvažujeme stavbu transformátorů, které by zvedaly odpor protékající energii,“ řekl Tošovský. Transformátory by českou přenosovou síť uchránily před nejhoršími následky okamžitého přetížení. Tošovský odhadl investici do vybudování transformační sítě na dvě miliardy korun, které by si ČEPS musel vypůjčit. „Navíc je potřeba mezistátní dohoda o budování transformátorů,“ naznačil Tošovský. „Pokud by jejich síť vybudovaly všechny státy v regionu, jejich účinnost by se vzájemně vynulovala.

ČEPS má v úmyslu iniciovat dohodu s ostatními evropskými provozovateli přenosových soustav, která by zaručila zvýšení jejich odolnosti před neočekávaným kritickým přetížením. Polsko, které se v oblasti energetiky potýká s podobnými problémy jako Česká republika, přitom minulý týden ohlásilo, že během dvou až tří let začne síť transformátorů budovat. Proti tomu se nicméně postavil premiér Petr Nečas. Česko podle něj nebude budovat zařízení, které by umožnilo odpojit českou elektrickou síť od té německé sítě. Budoucnost vidí v posilování stávající soustavy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít