Ceny za poskytování ADSL nejsou malé

10. března 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr
10. března 2003, 00:00

Situaci kolem vysokorychlostního internetu se snaží řešit také ministr MlynářZačátkem měsíce ohlásilo několik dalších firem spuštění vysokorychlostního internetu po telefonních linkách ADSL. Patří mezi ně jeden z největších domácích poskytovatelů internetového připojení, společnost Czech On Line (COL), firma Nextra a řada dalších.

Situaci kolem vysokorychlostního internetu se snaží řešit také ministr Mlynář

Začátkem měsíce ohlásilo několik dalších firem spuštění vysokorychlostního internetu po telefonních linkách ADSL. Patří mezi ně jeden z největších domácích poskytovatelů internetového připojení, společnost Czech On Line (COL), firma Nextra a řada dalších.

Do dění týkajícího se cenové problematiky vysokorychlostního internetu po telefonních linkách ADSL vstoupil ministr informatiky Vladimír Mlynář. Uživatelé internetu jsou totiž velmi nespokojeni s koncovými cenami za jednotlivé rychlosti, které neumožňují masivní rozšíření širokopásmového připojení, jež je zakotveno v programových dokumentech vlády a bruselském Akčním plánu eEurope+. Minulý týden se Mlynář sešel s delegací Zástupců uživatelů internetu (ZUI). Ministr sdružení informoval, že pro vyřešení tohoto cenového sporu se obrátil na Český telekomunikační úřad s žádostí o zpracování analýzy cen v EU oproti ČR. Terčem kritiky je především postoj provozovatele 99 procent pevných telefonních linek - Českého Telecomu - k firmám, které tyto kabely za poplatek (podle nich příliš vysoký) využívají, aby mohly koncovým klientům nabídnout přístup na internet pomocí ADSL. Nicméně s Českým Telecomem uzavírají nezbytné propojovací dohody další a další firmy. První kompletní cenovou nabídku předložil poskytovatel internetu SkyNet. Spolu s ním mají podepsánu smlouvu s Českým Telecomem o poskytování ADSL ještě BroadNet, GTS Czech, Ipex, Aliatel a Dial Telecom. Za nimi následovaly například Contactel, Czech OnLine, České Radiokomunikace nebo minulý týden Nextra. Česká republika a Slovensko byly jediné země v Evropě, kde dosud nebyla možnost toto vysokorychlostní připojení k internetu využívat. Obyvatelé zemí EU využívají připojení k internetu prostřednictvím technologie ADSL již delší dobu. Jejich počet prudce roste. V současnosti představuje tato technologie nejoblíbenější širokopásmový přístup k internetu na světě. Nejrozšířenějším způsobem připojení k internetu v Česku je vytáčený přístup. Kromě Českého Telecomu ho nabízejí alternativní operátoři i poskytovatelé internetových služeb. Jeho nevýhodnou je nejen pomalejší rychlost ve srovnání s ADSL, ale především cena. U této formy totiž neexistuje paušál, i když se o jeho zavedení již několik let diskutuje. A tak klient platí za čas strávený na internetu. To může být zajímavé pro lidi, kteří jsou jen příležitostnými uživateli internetu. Naopak klienti, kteří na webu tráví hodiny denně, ocení spíše ADSL technologii či připojení přes kabel.

Co je ADSL

Technologie ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) využívá standardní telefonní linku pro vysokorychlostní datovou komunikaci. Je přitom možné dosáhnout několikanásobně vyšší rychlosti proti běžnému telefonickému připojení k internetu, které je omezeno 56 kbit/s. Výhodou ADSL je především neomezený přístup na internet po celých čtyřiadvacet hodin a sedm dnů v týdnu. Zaplatí se pouze vybraný měsíční paušál a již nic více za dobu strávenou na internetu nebo za množství přenesených dat. ADSL rovněž neomezuje telefonní provoz, a proto je možné zároveň se surfováním na internetu i telefonovat. Záporem naopak, alespoň v počátku, bude omezení nabídky jen na velká města hlavně Prahu, Brno, Ostravu. Změnu by mohla přinést časem vyšší poptávka.

V Evropě jsou ceny nižší

Cenu měsíčních paušálů například společnost Czech On Line stanovila podle rychlosti připojení od 1299 korun pro domácí uživatele až do 11 329 korun pro firmy. „Bohužel velkoobchodní nabídka na ADSL od Českého Telecomu je velmi limitovaná,“ uvedl na tiskové konferenci generální ředitel COL Charles Peake. „V tuto chvíli dále jednáme s Českým Telecomem o úpravě velkoobchodní nabídky, která by zahrnovala i propojení,“ zdůraznil Peake a dodal, že jedině tak lze využít všechny možnosti vysokorychlostního internetového připojení ADSL. K uvedeným cenám za připojení ADSL si zákazník musí připočíst ještě třeba zřizovací poplatek 1680 až 4900 korun a platbu za měsíční pronájem speciálního modemu za 183 až 500 korun. Službu ADSL v těchto dnech již začalo nabízet několik firem. Například společnost Nextra stanovila cenu v rozpětí od 1583 do 12 401 korun, a to včetně pronájmu modemu. Český Telecom má tuto službu o nejnižší rychlosti nabízet téměř za 1600 korun měsíčně včetně pronájmu modemu, za což výši sklidil kritiku uživatelů. Podle Českého Telecomu začíná základní nabídka pod evropským průměrem. Nastavení cen podle informací v médiích šetří i antimonopolní úřad. V Evropě se podle zjištění ČTK základní poplatky za vysokorychlostní připojení pohybují kolem 1200 korun měsíčně. Podle uživatelů internetu jsou ceny nabídnuté Telecomem proti cenám v zemích EU čtyřikrát vyšší, v přepočtu na kupní sílu obyvatelstva dokonce 8,5krát vyšší.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít