Ceny v průmyslu v březnu rostly nejrychleji za šest let

15. dubna 2011, 12:38 - ČTK
15. dubna 2011, 12:38

Ceny průmyslových výrobců v březnu zrychlily meziroční tempo růstu na 6,3 procenta z únorových 5,4 procenta. Stouply tak nejrychleji od března 2005. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Proti únoru ceny v průmyslu vzrostly o procento.

Foto: Miloslav Hamřík

Ceny zemědělských výrobců byly v březnu meziročně vyšší o 31 procent po únorovém růstu o 29,7 procenta. U tržních služeb se ceny meziročně zvýšily o půl procenta, u stavebních prací naopak klesly o 0,4 procenta. Růst cen průmyslových výrobců v meziročním srovnání ovlivnily zejména vyšší ceny koksu a rafinovaných ropných produktů o 25,8 procenta, obecných kovů a kovodělných výrobků o 13,8 procenta a potravinářských výrobků, nápojů, tabáku o 5,9 procenta. Výraznější pokles cen vykázaly dopravní prostředky, a to o 2,4 procenta.

Ceny výrobců překvapily vysokým růstem, ačkoliv struktura až tolik nepřekvapuje. Celý meziměsíční nárůst cen v průmyslu je z 50 procent vysvětlen segmentem zpracování ropy,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michla Brožka. Podle něj cena ropy nyní dosahuje lokálního maxima a ve druhé polovině roku čeká pokles její ceny. “Přírůstky cen výrobců by tedy již měly slábnout a v meziročním srovnání by jejich tempo mělo ve druhé polovině zeslábnout pod pět procent,“ dodal. Pro ČNB je pak podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa víc zajímavý vývoj cen zemědělských výrobců. “Tyto ceny vzrostly meziměsíčně o dalších 2,3 procenta, což naznačuje další tlaky na růst cen potravin v rámci spotřebitelských cen,“ uvedl.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce stouply ceny energií o 10,1 procenta, klesly jen ceny výrobků investiční povahy, a to o 0,4 procenta. Na meziměsíční růst cen v průmyslu významně působil také vzestup cen koksu a rafinovaných ropných produktů, a to o 7,4 procenta. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o 1,5 procenta, chemických látek a výrobků o 1,4 procenta a potravinářských výrobků, nápojů, tabáku o půl procenta.

Zrychlení inflace ve výrobních cenách nahrává podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka myšlence zvyšování úrokových sazeb. “Vzhledem k poklesu nezaměstnanosti a zlepšení maloobchodu lze očekávat rostoucí chuť ke zvýšení úrokových sazeb. Počítáme, že k tomu dojde ve 3. čtvrtletí, nelze ovšem vyloučit, že k tomu může dojít i dříve,“ uvedl.

Březnové ceny v rostlinné výrobě vzrostly proti loňskému roku o 56,1 procenta. Výrazně, o 116,9 procenta, se zvýšily ceny brambor. Ceny obilovin stouply o 78,9 procenta, olejnin o 60,2 procenta a ovoce o 27,3 procenta. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 6,3 procenta v důsledku zvýšení cen mléka o 15,3 procenta. Dále byly vyšší ceny drůbeže o sedm procent a skotu o 3,8 procenta. Nižší byly ceny prasat o 1,2 procenta a vajec o 27,4 procenta. Výrazný meziroční růst byl ovlivněn zejména nižší srovnávací základnou z roku 2010, dodal ČSÚ.

Proti únoru ceny v rostlinné výrobě stouply o 3,5 procenta. Ceny obilovin vzrostly o 5,1 procenta a brambor o 7,7 procenta. Klesly naopak ceny olejnin o 0,6 procenta, ovoce o 0,8 procenta a zeleniny o 1,9 procenta. V živočišné výrobě se zvýšily ceny o půl procenta. Ceny skotu vzrostly o půl procenta, mléka o 0,7 procenta, drůbeže o 1,4 procenta a vajec o 3,7 procenta. Snížily se ceny prasat, a to o jedno procento.

V meziročním srovnání vzrostly březnové ceny v tržních službách za poštovní a kurýrní služby o 3,1 procenta, za finanční služby, kromě pojišťovnictví a penzijního financování, o 2,7 procenta a v nákladní dopravě o 2,1 procenta. Ceny za reklamní služby a průzkum trhu byly vyšší o dvě procenta. Nižší byly ceny za služby v oblasti pronájmu a operativního leasingu o 5,8 procenta, dále za pojištění o 2,4 procenta a za služby v oblasti programování a poradenství a související služby o 1,2 procenta. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 0,3 procenta.

Proti únoru vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 9,6 procenta, z toho reklama v TV a rozhlase o 18,2 procenta. Ceny za architektonické a inženýrské služby a související technické poradenství klesly o 0,7 procenta. Ceny tržních služeb nezahrnující reklamní služby se nezměnily. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly meziročně vyšší o 3,9 procenta a v porovnání s únorem vzrostly o půl procenta. V sedmadvaceti zemích Evropské unie se v únoru meziročně ceny průmyslových výrobců podle předběžných údajů Eurostatu zvýšily o 7,1 procenta. Meziměsíčně únorové ceny v EU 27 stouply o 0,8 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít